Pretraga

Institut za migracije surađivat će s Ministarstvom demografije: Najavili i znanstvena istraživanja

A- A+

Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić iz Domovinskog pokreta i ravnateljica Instituta za istraživanje migracija Marina Perić Kaselj potpisali su Sporazum o suradnji između Ministarstva i Instituta. Najavili su kako će provoditi znanstvena istraživanja oko migracijskih procesa u Hrvatskoj. Smatraju kako će to doprinijeti unaprjeđivanju javnih politika vezanih uz migracije. Naglasili su kako im je cilj demografskim pitanjima pristupiti ‘ozbiljno i bez politizacije’.

minsitar ivan šipić i ravnateljica instituta Marina Perić Kaselj za stolom

Foto: Ministarstvo demografije i useljeništva

Stručni projekti, studije i elaborati, stručna i znanstvena publikacija, organizacija znanstvenih, stručnih i edukativnih događaja –  sve to u planu ima Institut za istraživanje migracija u suradnji s Ministarstvom demografije i useljeništva. Oko toga su ovog tjedna ministar Ivan Šipić iz Domovinskog pokreta i ravnateljica Instituta Marina Perić Kaselj potpisali Sporazum o suradnji.

– Ovaj Sporazum nastavak je uspješne suradnje Ministarstva demografije i useljeništva i znanstvene zajednice. Znanstvena istraživanja i vjerodostojni podaci ključni su za izradu kvalitetnih politika i mjera. Naš je cilj svim demografskim pitanjima pristupiti ozbiljno i bez politizacije. Pitanje migracija postaje sve važnije u našem društvu i ključno je da mu pristupimo racionalno, posebno kada govorimo o integraciji stranaca u naše društvo. Važno je razumjeti migracijske procese i posljedice koje oni mogu imati za društvo. Dodana vrijednost ovog Sporazuma je što će nam znanstvenici s Instituta pomoći da kvalitetnije planiramo i provodimo useljeničke politike, vodeći računa o nacionalnim interesima, identitetu i kulturi hrvatskog naroda, izjavio je DP-ov ministar Šipić.

Izdvojeni članak

Znanstvenici s našeg instituta našli novi način punjenja ‘baterije novog doba’: Trik je u magnetskom polju

Ravnateljica Instituta istaknula je kako se radi o iskoraku u suradnji tijela državne uprave i znanstvene zajednice na području demografije i useljeništva kroz razmjenu mišljenja, iskustava, zaključaka provedenih istraživanja i dobrih praksi čija je osnovna svrha kreiranje konstruktivnih javnih politika u navedenim područjima. Cilj ove suradnje je znanstveno praćenje, analiza i istraživanje migracijskih trendova u Republici Hrvatskoj s kako bi se na temelju toga unaprijedile javne politike.

Inače, Institut za istraživanje migracija osnovano je još 1984. godine pod nazivom Centar za istraživanje migracija i narodnosti, a današnji naziv nosi upravo od ove godine. Broji 30 zaposlenika i znanstvenika, a posljednje istraživanje je na njihovim stranicama objavljeno 2019. godine i to pod nazivom ‘Istraživanje stavova prema migrantima, tražiteljima azila i azilantima studenata Pravnih fakulteta u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku’.