Pretraga

Istrijanka na fakultetu u Trstu: ‘Cijena je neznatno viša, a tekovine bolonje dosljedno se implementiraju’

A- A+

Nora Markežić ove je godine maturirala u talijanskoj školi ‘Leonardo da Vinci’ u Bujama u Istri, te je na studij odlučila otići u talijanski Trst. Gledamo li udaljenost, nimalo čudan potez, budući da je udaljenost od Buja do Trsta niti 50 kilometara. No ipak strana je zemlja, pa smo Noru pitali o nekim pojedinostima vezanim za tamošnji studentski život te funkcioniranju bolonje u zemlji njezina podrijetla. Ova 19-godišnjakinja odlučila je upisati Geologiju, koja je prema njenim riječima dobro povezana sa srodnim fakultetima u Europi, pa pruža mnoge opcije nakon studija.

Foto: Privatna arhiva

Nora Markežić je 19-godišnja studentica prve godine geologije na Fakultetu za matematiku i prirodne znanosti u Trstu. Iako je srednju školu završila u istarskim Bujama, odlučila je nastaviti školovanje preko granice. Obzirom da je završila talijansku školu te da je od Buja do Trsta ni 50 kilometara udaljenosti, njen potez nije nimalo začuđujući, a kako sama kaže mnogo je kolega iz njenog kraja također nastavilo obrazovni put u Italiji. Kakve su tamo mogućnosti za studente te nastava na fakultetima, otkriva nam Nora, iako je za sada odradila tek nekoliko tjedana predavanja.

Izdvojeni članak

Studiranje u inozemstvu: ‘Krakow bih preporučila svakom studentu kojeg poznajem’

Godina studija 1180 eura, što je neznatno iznad školarina u Hrvatskoj

Kako je Nora završila srednju školu po talijanskom programu, nije morala prolaziti procedure prijevoda diplome te ispit iz talijanskog jezika. Učenici iz drugih škola u Hrvatskoj bi morali. Kada je riječ konkretno o geologiji, fakultet u Trstu cijenjen je i u širim okvirima.

– Poznato je da je Geologija je u Trstu kvalitetan fakultetski smjer, jer su profesori dobro povezani s kolegama u inozemstvu, što utječe na to da je međunarodna suradnja kvalitetna, a studentima se na taj način pružaju mnoge opcije za vrijeme i nakon studija. Drago mi je u svakom slučaju što sam otišla studirati u Trst, jer mi Hrvatska što se tiče geologije i nije predstavljala neku inspiraciju, objašnjava Nora.

O provedbi bolonjskog procesa u Hrvatskoj često se raspravlja, pa smo pitali Noru, kakva je Italija u tom pogledu, jer ipak zemlja podrijetla ovog obrazovnog modela.

– Da studenti su primjerice podijeljeni u manje skupine, pa se profesori stignu malo više posvetiti svakom pojedincu, rekla nam je Nora.

Izdvojeni članak

Saznajte koliko košta studiranje u SAD-u za internacionalne studente

Obrok u menzi dva eura, a smještaj u stanu cijenom približan domskom

Kod nas su vrlo aktualne teme vezane za cijene prehrane u studentskim restoranima. Inače u Italiji one nisu za sviju iste.

– Kako bih dobila iskaznicu za menzu, morala sam imati papir na kojem su obračunata sva primanja mojih ukućana, codice fiscale (nešto poput našeg OIB-a nap. a.) i osobnu iskaznicu, koje sam onda odnijela u Erdisu, to jest instituciju koja je u nekoliko talijanskih gradova zadužena za studentska pitanja. Nakon toga te u odnosu na primanja ukućana svrstaju u jednu od četiri grupe, gdje je različit iznos subvencije, pa studenti plaćaju od dva do šest eura. Ja sam upala u grupu gdje mi je obrok dva i hrana je sasvim uredu, potanko je obrazložila 19-godišnja Nora.

Studentski dom se u Trstu prema Norinim saznanjima plaća 160 eura, no ona je zajedno s četiri kolege iz Hrvatske odlučila iznajmiti stan, pa je prošla i nešto jeftinije.

– Ja sam našla stan za 148 eura sa četiri cimera, koji su bez iznimke iz Hrvatske. Imamo dvije veće sobe, kuhinju, dva kupatila i sobu za učenje, govori Nora.

Trst često doživljavamo kao veliko sajmište, što je predrasuda ostala još iz doba Jugoslavije.

– Ja bih rekla da je grad vrlo lijep, ali Talijani su malo nezgodni, jer su puno zatvoreniji od nas Balkanaca, zaključuje brucošica na Geologiji u Trstu.