Studenti Filozofskog fakulteta su ponukani kaotičnom situacijom oko neusklađenih uvjeta plaćanja predmeta, diplomskog rada i upisa odlučili napraviti cjenik plaćanja usluga svog fakulteta. Svi studenti koji upisuju svoj nepoloženi kolegij i ove godine moraju ga ponovno upisati, pa i platiti. Dosad je postojala mogućnost da studenti u osam izlazaka tijekom studija polože neki kolegij, a sad je dekan Damir Boras poništio tu odluku. Odluka je poništena bez ikakve konzultacije sa studentima.
Situacija na fakultetu ne može biti kompliciranija, pa su studenti pokušali složiti tarife studija koje u cijelosti prenosimo u nastavku teksta. Postoje i dalje mnoge nejasnoće, a koliko dugo ovakvo stanje može funkcionirati, vrijeme će pokazati.
Stvar je otprilike trebala izgledati ovako: studenti koji studiraju na godinama unutar nominalnog trajanja studija (3+2 ili 4+1) i koji su u prethodnoj akademskoj godini ostvarili 55 ili više ECTS-bodova nisu trebali plaćati ništa, oni koji su ostvarili 30-55 ECTS-bodova trebali su plaćati razliku do 60 (računica je u takvim slučajevima trebala biti: (60 ECTS-a – broj položenih ECTS-a) x 120 kn), a oni koji su imali manje od 30 trebali su platiti punu školarinu (6000 kn na preddiplomskom studiju, 4000 kn na diplomskom). Naravno da je i u ovome trebalo definirati tisuću i jednu izvanrednu situaciju, ali ono što se u međuvremenu dogodilo nitko nije očekivao.
Dekan Damir Boras odlučio o plaćanjima bez dogovora sa studentima
Naime, ako niste znali, dekan je ukinuo mogućnost da se nepoloženi kolegiji (a na kojima ste stekli pravo izlaska na ispit) polože tokom studija u 8 izlazaka. Ove godine se svi nepoloženi kolegiji, čini se, moraju ponovno upisivati, a time i plaćati. To je, naravno, odlučeno bez ikakve konzultacije sa studentima i(li) Fakultetskim vijećem, ali i bez ikakvog obzira prema otprilike 80% studenata koje ova odluka pogađa. I, što se čini nepotrebnim spominjati, bez obzira na sve dosadašnje odluke i praksu na Fakultetu koja je bila na snazi zadnje tri godine.
Uz to je odluka Vijeća o novim školarinama u međuvremenu promijenjena i nanovo tumačena pa tako studenti koji studiraju po modelu 4+1 ipak ne mogu birati po kojoj će tarifi plaćati (staroj ili novoj), a puna školarina od sljedeće godine, čini se, iznosi 7 200 kn i za preddiplomski i za diplomski studij.
Ako vas zanima što vam sve može biti naplaćeno u referadi i koja vas nevolja može ali i ne mora zadesiti (ovisno o danu u kojem se dođete upisati ili pak o osobi koja vas upisuje, a koja je, nikako svojom krivicom, također jedva informirana o modelima plaćanja i svakodnevno joj dolaze novi naputci), bacite pogled na tarife studija
Redovni plaćaju kao na tržnici: pravilo od osam izlazaka na ispit palo u vodu
‘REDOVNI’ STUDENTI PREDDIPLOMSKOG I DIPLOMSKOG (u kombinacijama 3+2/3+2; 4+1/4+1)
– ‘dogovor’: svi studenti koji su stekli manje od 55 ECTS-bodova moraju platiti 120,00 kn po svakom bodu koji nedostaje do 60. Za nepoložene kolegije svi imaju pravo na 8 izlazaka na ispit (bez ograničenja akademskom godinom)
– trenutno stanje na terenu:
a) oni koji su ‘osvojili’ manje od 55 ECTS-bodova u protekloj godini:
* neki plaćaju razliku do 60 (bez obzira na broj ECTS-bodova koji su upisali u protekloj godini)
* neki moraju ponovno upisati i po ECTS-bodu platiti sve nepoložene kolegije, bez obzira na dosadašnji broj izlazaka na ispit (koji može biti i nula)
* neki, možebitno, plaćaju i razliku do 60 i sve nepoložene kolegije. Podložno interpretaciji.
b) oni koji su ‘osvojili’ 55 ili više ECTS-bodova u protekloj godini:
* neki možebitno moraju ponovno upisati i po ECTS-bodu platiti sve nepoložene kolegije, bez obzira na dosadašnji broj izlazaka na ispit (koji može biti i nula)
* čini se da za one koji su položili apsolutno sve ispite nikakvi dodatni nameti još nisu uvedeni. Osim onog uobičajenog od 200 kn upisnine.
Diplomski rad kao suho zlato, studenta košta 500 kuna!
‘APSOLVENTI’ DIPLOMSKOG STUDIJA:
– ‘dogovor’: nisu trebali plaćati ništa osim kolegija (ponovno) upisanih u godinama izvan nominalnog trajanja studija (uključujući diplomski rad), s tim da su za svaki ispit trebali imati pravo na 8 izlazaka (bez ograničenja akademskom godinom)
– trenutno stanje na terenu:
* nekima se ništa ne naplaćuje ako predaju neku potpuno nejasnu molbu
* nekima se naplaćuje 500 kn po diplomskom radu, a zašto i po kojoj tarifi nitko ne zna
* nekima se naplaćuju svi nepoloženi ECTS-bodovi osim diplomskog rada
* nekima se naplaćuje sve navedeno, tj. svi nepoloženi ECTS-bodovi, dakle i nepoloženi kolegiji i diplomski rad
* neki, možebitno, uz plaćanje svega ikad moraju ponovno i upisati (dakle i slušati?) sve nepoložene kolegije
Plaćaju sve nepoložene kolegije čak iako nisu još ni izašli na njih, iako je dogovor bio drugačiji
‘APSOLVENTI’ PREDDIPLOMSKOG:
– ‘dogovor’: nisu trebali plaćati ništa osim kolegija (ponovno) upisanih u godinama izvan nominalnog trajanja studija, s tim da su za svaki ispit trebali imati pravo na osam izlazaka (bez ograničenja akademskom godinom)
– trenutno stanje na terenu:
* neki moraju ponovno upisati i po ECTS-bodu platiti sve nepoložene kolegije na kojima su iskoristili 4 izlaska na ispit, unatoč dosadašnjem pravu na 8 izlazaka (bez ograničenja akademskom godinom)
* neki moraju ponovno upisati i po ECTS-bodu platiti sve nepoložene kolegije, bez obzira na dosadašnji broj izlazaka na ispit (koji može biti i 0)
Mnogo toga nije razjašnjeno, a kombinacija za plaćanje je više nego ikad
STUDENTI NESRETNE KOMBINACIJE 3+2/4+1
– ‘dogovor’: nepoznanica.
– trenutno stanje na terenu:
a) studenti koji su na 4. godini i ‘redovni’ su (4.g. preddiplomskog na jednoj, 1.g. diplomskog na drugoj grupi):
* iako su, prema odluci Vijeća, trebali moći birati model po kojem žele da im bude naplaćeno (stari ili novi), ipak ne mogu – moraju ići po novom modelu svi
* Vlada pokriva prvu godinu diplomskog, ali se svejedno može naplatiti razlika do 60 na preddiplomskom (ako je položeno manje od 55) te nepoloženi kolegiji koji se prenose na 4. godinu preddiplomskog (odnosno ponovno upisuju)
b) studenti koji su na 5. godini i ‘redovni’ su (1.g. diplomskog na jednoj, 2.g. diplomskog na drugoj grupi)
* nije sigurno pokriva li Vlada to (budući da se radi o prvoj godini diplomskog na jednoj grupi) ili ne. Ako ne pokriva, nije sigurno računa li se u 55 ECTS-a zbroj ECTS-a s obje grupe u prethodnoj godini ili samo na onoj grupi na kojoj je student već na diplomskom studiju. Ako je potonje, vrlo su male šanse da je student mogao osvojiti 55 ECTS-a samo na jednoj grupi, dakle više će i plaćati. I, naravno, uvijek se mogu još naplatiti i nepoloženi kolegiji.
c) studenti koji su na 5. godini, ali nisu ‘redovni’ (5.g. preddiplomskog –produljen studij – na jednoj, 2.g. diplomskog na drugoj grupi)
* na preddiplomskom plaćaju sve što upisuju, dakle svaki kolegije koji nisu položili jer ih sada sve moraju ponovno upisati. To plaćaju u svakom slučaju, čak i ako Vlada pokrije drugu godinu diplomskog na drugoj godini
* na diplomskom plaćaju razliku do 60, ali se najvjerojatnije ne zbrajaju ECTS-i s obje grupe, dakle trebali su imati 55 ECTS-a na samo jednoj grupi (onoj na diplomskom) da ne bi plaćali, što je jako malo vjerojatno. A, tko zna, uz to možda plate i svaki ponovno upisani ECTS.
U referadi potpuni kaos, ne zna se tko pije, tko plaća
PARALELNI STUDIJI NA FFZG-u
– postoji trač da će plaćati samo glavni studij. Ali to je samo trač. Budimo realni, vjerojatno će im naplaćivati oba studija i to kao i svima ostalima: sve nepoložene kolegije te razliku do 60 ili pak punu školarinu ako imaju manje od 30 ECTS-a na nekom od studija.
STUDENTI KOJIMA JE PRETHODNA GODINA BILA U MIROVANJU (‘ZAMRZNUTA’)
– zbrajaju im se ECTS-bodovi od godine prije mirovanja, što nema smisla
jer se svaki ispit položen u godini mirovanja ne zbraja (uključujući i
dekanske rokove koji su bili raspisani samo u svrhu skupljanja ECTS-a
zbog novog modela plaćanja)
Spomenimo da se u referadi
studentima križaju nepoloženi kolegiji, križaju prazna mjesta da se novi
kolegiji ne bi mogli upisati, ne priznaju ispiti položeni na dekanskom
roku, upisuje računica koliko plaćaju i koliko su dosad platili i sl.
Ako se pronalazite u nekoj od ovih suludih situacija, dođite na plenum i pomozite smisliti što i kako dalje.
Ako se ne pronalazite u nekoj od ovih suludih situacija, dođite na
plenum danas u 20 sati na FIlozofskom fakultetu i pomozite smisliti što i
kako dalje jer će neka od njih i vas vjerojatno zadesiti ako ne već
sljedeći semestar, a onda dogodine.