Pretraga

Jeste li znali da iza poznatog zdravstvenog portala stoje studenti? Razgovarali smo s jednim od autora

Portal Recipe, pod vodstvom Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije, pruža raznovrsne članke iz područja biomedicine i zdravstva. Kako ističe Filip Simić, student farmacije i jedan od autora, ovaj portal omogućuje studentima i drugim čitateljima da se informiraju i prošire znanje zahvaljujući stručno obrađenim temama. Uz tri objave tjedno na portalu, Recipe ima i godišnje tiskano izdanje povezano s temom CPSA Kongresa, gdje svi tekstovi prolaze strogu provjeru točnosti pod nadzorom profesora.

Foto: Recipe

U moru raznoraznih portala u Hrvatskoj, našao se i Recipe. Kako nam govori Filip Simić, student na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu i jedan od autora na Recipeu, riječ je, zapravo, o portalu Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije koji već dugi niz godina postoji u web obliku, a još duže postoji i tiskano izdanje. Glavno uporište je, ističe Filip, portal jer se tamo tekstovi objavljuju aktivno zahvaljujući velikom broju autora.

Obrađuju se različite teme

– Objavljuju se i obrađuju različite teme iz biomedicine i zdravstva. Recipe nije namijenjen samo studentima farmacije i biokemije, već i drugi studenti mogu pročitati tekstove, informirati se i naučiti nešto novo. Recipe je, zapravo, imperativ latinskog glagola recipio recipere, koji znači uzimati. Recipe, odnosno kratica RP, nalazi se na početku svakog liječničkog recepta, ispod čega uvijek pišu tvari koje je potrebno uzeti da bi se napravio određeni lijek, objašnjava nam Filip.

No, vratimo se na trenutak na pisanje tekstova za Recipe. Filip kaže da imaju oko 10 autora te da se tekstovi na portalu objavljuju tri puta tjedna. Kao prednost ističe činjenicu da je svaki autor osoba koja ima svoje interese, stoga su teme vrlo raznovrsne i svatko može pronaći nešto što ga zanima. Tiskano izdanje, s druge strane, izlazi jednom godišnje i to uoči CPSA Kongresa, njihovog najvećeg projekta koji se održava svakog listopada. Tema tiskanog izdanja, ističe Filip, usko je vezana uz temu Kongresa, što je poprilično prigodno za one koji ga i posjete.

– Budući da se radi o stručnim člancima, tu je važno za izvore imati znanstvene radove i različite studije, što je dosta zahtjevno, ali je istovremeno i dobro jer se student nauči citirati literaturu, razumjeti izdvajati bitnog od nebitnog, a usput se nauče i neke nove informacije koje se na fakultetu ne bi naučili. Obrađuju se povremeno i popularne teme koje se potkrjepljuju znanstvenim radovima. Primjerice, ako izađe neki članak u ‘žutoj štampi’ i želimo ga pobiti, tada se oslanjamo na nekakav sadržaj znanstvenih radova koji pobijaju ili ne pobijaju tu tvrdnju, navodi nam Filip.

Izdvojeni članak
Osoba čita poruku

Jedan od najgorih načina informiranja je onaj putem screenshota, sa sobom nosi niz ozbiljnih rizika

‘Svaki autor ima svog recenzenta’

Na pitanje koliko je potrebno za provjeru i pisanje, Filip kaže da ovisi o temi. Ako je tema konkretnija i obuhvaća neku usku nišu, onda se potrebno više posvetiti pisanju, a postoje, pak, i teme koje su općenite pa se one pišu lakše. Filip za primjer navodi da je pisao jedan članak o aktivnim sastavnicama i ljekovitosti bosiljka, za što postoji puno radova i izvora, stoga tu nije bilo potrebno puno provjeravati relevantnost jer je sve potkrijepljeno konkretnim izvorima. S druge strane, ako se radi o novim studijama, novim lijekovima i slično, tada je potrebno provjeravati relevantnost malo detaljnije.

– Što se tiče pisanja za tiskano izdanje, svaki autor ima svoga recenzenta, uglavnom profesora s našeg fakulteta, koji provjerava točnost. Dakle, nijedan rad neće završiti u tisku ako nije prošao provjeru stručnjaka, poručuje Filip.

Pisanje ovakve vrste tekstova sa sobom nosi i pojedine izazove. Filip nam je otkrio da je jednom pisao članak o ljekovitim solima koji se koriste za homeopatsko liječenje, popularno inače u Njemačkoj, zbog čega je bio prisiljen pronalaziti njemačku literaturu i prevoditi ju na hrvatski. Ipak, kaže da mu je to na koncu bilo zabavno, a i drago mu je bilo što je mogao čitatelje upoznati s tim malo manje poznatim detaljima.