Kako izgleda postupak priznavanja inozemnih diploma i svjedodžba? Ovo su upute
Priznavanje inozemnih kvalifikacija, među kojima su svjedodžbe i diplome, regulirano je dvama zakonima. Jedan se odnosi na one čije je zanimanje u bazi reguliranih profesija, a drugi za one kojih tamo nema. Za prve se potrebno obratiti komorama ili nadležnom ministarstvu, dok se za druge treba javiti nadležnim agencijama.
Postupak priznavanja inozemnih diploma i svjedodžba propisan je Zakonom o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija i Zakonom o priznavanju i vrednovanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija. Prvi se odnosi na one koji se nalaze u bazi reguliranih profesija u Hrvatskoj, a drugi za one kojih nema na popisu reguliranih profesija.
Oni s reguliranom profesijom obraćaju se komori ili nadležnom ministarstvu
Kako je objašnjeno na stranicama Agencije za znanost i visoko obrazovanje, oni s reguliranom profesijom koji su kvalifikaciju stekli u inozemstvu moraju se obratiti nadležnom tijelu. To su profesionalne udruge – komore ili nadležna ministarstva koja odobravaju pristup obavljanju određene regulirane profesije u Hrvatskoj.
– Zakon o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija usklađen je s Direktivom 2005/36/EZ i Direktivom 2013/55/EU koje jamče osobama koje su stekle stručne kvalifikacije u jednoj od država članica pristup istoj profesiji i ista prava prilikom obavljanja te profesije u drugoj državi članici, kao i državljanima te države članice. Cilj je direktive poboljšanje pravila važećih sustava priznavanja kvalifikacija u svjetlu iskustava te istovremeno održanje načela i jamstva slobode poslovnog nastana koja su ugrađena u te sustave, piše na stranicama Agencije za znanost i visoko obrazovanje.
Ostali se javljaju nadležnim agencijama
Za one koji nisu u reguliranoj profesiji odnosi se Zakon o priznavanju i vrednovanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija. U njemu stoji da postupak vrednovanja provode nadležne agencije. Agencija za odgoj i obrazovanje nadležna je za one s završenim osnovnim i srednjim obrazovanjem u općim, gimnazijskim i umjetničkim programima. Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih odnosi se na one sa završenim srednjim obrazovanjem u strukovnim programima te završenim programom na razini poslijesrednjoškolskog obrazovanja koje nije visoko obrazovanje. Agencija za znanost i visoko obrazovanje odgovorna je za inozemne obrazovne kvalifikacije o završenom visokom obrazovanju. Na stranicama Agencije za znanost i visoko obrazovanje stoji da je priznavanje visokoškolskih kvalifikacija i razdoblja studija u svrhu nastavka obrazovanja u nadležnosti sveučilišta, veleučilišta i visokih škola, a priznavanje specijalizacija i stručnih ispita je u nadležnosti resornih ministarstava i strukovnih organizacija.
Pritom treba priložiti izvornik ili ovjerenu presliku javne isprave kojom se dokazuje inozemna obrazovna kvalifikacija s ovjerenim prijevodom na hrvatski ili engleski jezik, izvornik ili ovjerenu presliku dopunske isprave o studiju ili dopunske isprave uz svjedodžbu na engleskom jeziku ako postoji s ovjerenim prijevodom na hrvatski ili engleski jezik, presliku osobne iskaznice, putne isprave ili drugog odgovarajućeg dokumenta kojim se može utvrditi identitet nositelja inozemne obrazovne kvalifikacije te ispravu o državljanstvu, osim u slučaju osobe bez državljanstva, azilanta, stranca pod supsidijarnom zaštitom i stranca pod privremenom zaštitom te članova njihovih obitelji.
Na stranicama Agencije za znanost stoji da iznos naknade za vrednovanje inozemne visokoškolske kvalifikacije iznosi 60 eura
– U postupku vrednovanja inozemne obrazovne kvalifikacije procjenjuje se sljedeće: izvorni naziv stečene inozemne obrazovne kvalifikacije uz detaljan opis stečene inozemne obrazovne kvalifikacije na hrvatskom jeziku koji u najboljoj mogućoj mjeri opisuje kvalifikaciju, razina inozemne obrazovne kvalifikacije te razina u nacionalnom kvalifikacijskom okviru i povezanost s Europskim kvalifikacijskim okvirom i Kvalifikacijskim okvirom europskog prostora visokog obrazovanja (ako je povezivanje provedeno) te, posljedično, s kvalifikacijskom razinom u Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, obrazovni profil, smjer ili druga relevantna informacija, naziv visokog učilišta ili odgojno-obrazovne ustanove u kojoj je inozemna obrazovna kvalifikacija stečena, informacije o pravima koje nositelj inozemne obrazovne kvalifikacije ostvaruje u zemlji u kojoj je ona stečena, informacija o tome je li kvalifikacija stečena kroz vrednovanje neformalnog i informalnog učenja, kroz program obrazovanja odraslih te je li stjecanje inozemne obrazovne kvalifikacije izvedeno djelomično ili u cjelini na daljinu, kvaliteta studijskog/obrazovnog programa i visokog učilišta ili odgojno-obrazovne ustanove, uključujući podatke o akreditaciji visokog učilišta ili odobrenju za rad obrazovne ustanove i programa potvrđenih i/ili izdanih od strane nadležnog tijela, te ostali podaci o osiguravanju kvalitete u zemlji u kojoj je inozemna obrazovna kvalifikacija stečena i pripadnosti obrazovnom sustavu države u kojoj je stečena i naziv i obujam (trajanje) obrazovnog programa koji je nositelj pohađao, godina upisa u program i godina stjecanja kvalifikacije, stoji u Zakonu.
Na stranicama Agencije za znanost i visoko obrazovanje stoji da iznos naknade za vrednovanje inozemne visokoškolske kvalifikacije iznosi 60 eura. U ranije spomenutom zakonu stoji i da školske svjedodžbe, diplome i druge javne isprave o stečenoj naobrazbi izdane do 8. listopada 1991. godine na visokim učilištima i odgojno-obrazovnim ustanovama na području bivše SFRJ su izjednačene po pravnoj snazi sa školskim svjedodžbama, diplomama i drugim javnim ispravama obrazovnih ustanova Republike Hrvatske i ne podliježu postupku priznavanja niti vrednovanja. Detaljnije o postupcima priznavanja inozemnih kvalifikacija potražite ovdje.