Pretraga

Kakve će koeficijente imati profesori na faksevima? Sindikat objavio prijedloge Vlade

A- A+

Zadnje povećanje osnovice plaće za pet posto javni sektor doživio je u listopadu protekle godine. Već je tada bilo poznato da će se mijenjati i uredba o koeficijentima složenosti poslova, na način da će koeficijenti rasti. Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja objavio je koeficijente u sustavu znanosti i obrazovanja koje im je predložila Vlada. Tako bi asistent imao isti koeficijent kao učitelj bez napredovanja 1,95. Najviši koeficijent koji Vlada predlaže je za redovite profesore u trajnom zvanju, 4,1. Očekivano, za većinu radnih mjesta u ovom sindikatu predlažu više od onih koje nudi Vlada.

učiteljica piše riječ teme na ploči

Ilustracija: Pexels

Protekli tjedan Sindikat Preporod objavio je koeficijente koje Vlada predlaže za zaposlenike osnovnih i srednjih škola. Prema njima bi se nastavniku bez napredovanja bazični koeficijent od 1,406, u odnosu na postojeći hibridni koeficijent koji je 1,737,  trebao povećati na 1,95. Isti koeficijent Vlada predlaže i za asistente na fakultetima i institutima, vidljivo je to iz prijedloga uredbe koji je objavio Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO).

Kako bi izgledali koeficijenti na fakultetima?

Osim što su iznijeli prijedloge Vlade iz NSZVO-a su objavili i svoje prijedloge koeficijenata. Za asistente predlažu isti od 1,95, čime bi asistentima bruto plaća rasla za 12,3 posto. Vlada predlaže da docentima koeficijent poraste s 1,843 na 2,8, odnosno da im se bruto plaća poveća za 13,3 posto. Sindikat pak smatra da bi docenti trebali imati koeficijent 2,9, čime bi im bruto iznos plaće porastao za 17,4 posto. Izvanredni profesor trenutno ima koeficijent 2,037, Vlada predlaže da poraste na 3,1, a Sindikat na 3,4.

Prema prijedlogu Vlade bi izvanrednom profesoru bruto plaća rasla za 18,2 posto, a prema prijedlogu sindikata za 29,7. Redovitim profesorima Vlada planira povećati koeficijent s 2,425 na 3,45, iz Sindikata za ovu skupinu žele koeficijent 4. Za 10,5 posto redovitim će profesorima rasti bruto plaća ako će koeficijent ostati kakvim ga predlaže Vlada, a za 28,1 ako se poveća na 4. Najviši koeficijent, kao i do sada, imao bi redoviti profesor u trajnom zvanju. Sada ta skupina ima koeficijent 2,958, Vlada predlaže da on bude 4,1, čime bi bruto plaća rasla za 7,7 posto. Sindikat želi da redoviti profesori u trajnom zvanju imaju koeficijent 4,65, odnosno da im bruto plaća poraste za 22,1.

Sve prijedloge koje su sindikati dobili na uvid možete vidjeti u tablici ispod, s time da iz NSZVO-a naglašavaju da trenutno ne raspolažu koeficijentima za nenastavna i neznanstvena radna mjesta. Kako stoji u napomeni uz Tablicu, novi Zakon o plaćama predviđa uključivanje prosvjetnog dodatka i dodatka od 6,11 posto u novi koeficijent koji Vlada predlaže, dakle dodaci nestaju, a isto se događa i s dodatkom za poslijediplomski studij i to je uzeto u obzir kod računanja uvećanja.

Problematični rasponi među plaćama

Iz NSZVO-a ističu kako Vlada u svom posljednjem prijedlogu jest napravila neke pomake, no da oni nisu dovoljni. Uputili su i Ministarstvu rada zahtjev za dodatnim korigiranjem prijedloga. Cilj njihova prijedloga, navode, je da rast plaća za sva radna mjesta sektoru u prošloj i ovoj godini bude približno jednak.

Smatraju i da je uvođenjem fiksnih dodataka od 100, 80 i 60 eura došlo do narušavanja međuodnosa unutar sustava, pa je sada cilj sindikata, osim da se povećaju sve plaće, i zadržati odnose među plaćama.

– Svojim prijedlogom koeficijenata Vlada predlaže da se raspon između plaće asistenta i plaće redovitog profesora u trajnom izboru dodatno smanji na 1:2,5 dok je početkom 2023. iznosio 1:2,8, a u nekim ranijim vremenima i više od 1:3. Takvo sužavanje raspona nije posljedica značajnog rasta plaća asistenata već je posljedica neadekvatnog povećanja plaća najviših radnih mjesta, čime se nastavlja njihova degradacija koja traje još od početka financijske krize, otprilike 15 godina, naglašavaju iz NSZVO-a i dodaju kako će u daljnjim razgovorima s Vladom za asistente predlagati i druge opcije kako bi ova pozicija bila atraktivnija mladima.

Izdvojeni članak
u pozadini crno bijela fotografija dvorane na fakultetu sa stolicam apraznim i jednom osobom koja sjedi s papirima u rukama i istaknuta fotografija u boji ruke koje drže novčanice i kovanice eura

Kakve plaće nakon povećanja imaju profesori na fakultetima? Imamo detaljne podatke

NSZVO traži drugi sastanak s Vladom

Iz NSZVO-a tvrde i da će za 80 posto radnih mjesta, ako ovakva Uredba stupi na snagu, plaće na kraju ove godine biti u lošijoj poziciji u odnosu na druge plaće u zemlji nego 2016. godine, na početku prvog mandata ove Vlade.

– U najgoroj poziciji našla bi se radna mjesta redovitih profesora i redovitih profesora u trajnom izboru te usporediva znanstvena radna mjesta. Takva društvena degradacija za Sindikat nije prihvatljiva, a ne bi smjela biti ni za Vladu RH. Sukladno našim prijedlozima, za osnovna radna mjesta zatražili smo i korigiranje koeficijenata za položajna radna mjesta te da se drugi obećani sastanak održi u što je moguće kraćem roku kako bismo dobili dodatne informacije o prijedlozima Vlade te, po potrebi, mogli dati protuprijedloge i na njih, priopćeno je iz NSZVO-a.

Podsjetimo, nedavno smo objavili neto plaće nastavnika na fakultetima nakon povećanja osnovice u listopadu. Možete ih vidjeti na ovoj poveznici.