Pretraga

Kineski stručnjak u gostima: ‘Visoko obrazovanje bi i u Hrvatskoj moglo postati zasebna industrija’

A- A+

Odjel za računarstvo Hrvatske sekcije IEEE i Zavod za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave (ZEMRIS) organizirali su današnje predavanje doktora Mincong Tanga na FER-u. Budući da je Tang u instraživačkoj sekciji na jednom od najuglednijih kineskih sveučilišta, Beijing Jiaotong Universityju, predstavio je prisutnima prednosti ERP sustava. Kako je svojevrsan stručnjak po pitanju tržišta, otkrio nam je što misli o vezi upisnih kvota na fakuletetima i tržišnim potrebama. Također je istaknuo sve što je bitno napraviti kako bi Hrvatska postala zemlja znanja u pravom smislu riječi.

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu danas je u 11 sati predavanje održao doktor Mincong Tang, član istraživačke sekcije na Beijing Jiaotong Universityju. Za njegovo gostovanje zaslužni su Odjel za računarstvo Hrvatske sekcije IEEE i Zavod za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave (ZEMRIS). Osim predavanja pod nazivom ‘Insights to Choose a Suitable ERP System: The Impacts of Organizational Culture and Supply Chain Management (SCM) Practices’, Tang je otkrio što misli o tržišnom upravljanju obrazovanjem te što trebamo napraviti kako bi posatali zemlja znanja.

Izdvojeni članak

Obrazovanje u tržišnoj trci: Upisne kvote na fakultetima trebale bi biti znatno manje

Mentalna razina je važna za zemlju znanja

Budući da je doktor Tang završio The Chinese University u Hong Kongu te je stručnjak u području tržišta, uputio je nekoliko riječi koje bi mogle biti od velike pomoći Hrvatskoj da postene zemlja znanja u pravom smislu te riječi.

– Da biste postali država koja nudi obrazovanje na zavidnoj razini, to jest zemlja znanja, dosta ovisite o Vladi kao i vođama države. Važne su komponente i mentalna razina stanovništva te resursi kojima raspolažete. Potrebno je jako se potruditi, dosta učiti te na neki način istrenirati studente, izjavio je Tang.

U svom predavanju istaknuo je kako je posjedovanje informacija ključ uspjeha. Drugim riječima, pojedinci koji imaju određeno znanje te informacije, posjeduju i moć. Čim to dvoje podijele s drugima, gube i moć, a samim tim i priliku za uspjehom.

Izdvojeni članak

Jovanović najavljuje sveučilište koje će raditi po diktatu tržišta


Visoko obrazovanje kao zasebna industrija

– U Kini je visoko obrazovanje jako važna grana ekonomije, budući da kod nas studij plaćaju studenti. Štoviše, poretvorilo se u zasebnu industriju, a moguće je da se to vrlo lako dogodi i u Hrvatskoj.

Kvote i tržište moraju biti usko povezani

Tang je usporedio Hrvatsku s Kinom kako bi lakše zaključio trebaju li se upisne kvote na fakultetima u našoj državi podrediti tržišnim potrebama. Istaknuo je kako je u njegovoj domovini od 1999. godine porastao broj studenata koji završavaju fakultete te da je zbog toga nastao problem nezaposlenosti. Naime, prema njegovim riječima iznimno mali broj studenata nakon što završe fakultet pronalaze posao, što otprilike iznosi 70 posto.

Kako se na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje nalazi povelik broj visokoobrazovanih mladih ljudi, preko 100 tisuća, Tang je zaključio da bi svakako bilo poželjno da se upisne kvote usklade s tržišnim potrebama. Ovom izjavom potvrdio je ono što većina profesora na FER-u, ali i pojedinci s drugih fakulteta tvrde.