Koliko će maturanti platiti upis na faksevima? Provjerili smo, na jednom cijena 80 eura
Nakon objave konačnih rezultata državne mature i rang ljestvica za studije, fakulteti provode upise maturanata. Neki od njih na upis će morati uživo, dok će neki sve moći obaviti online iz svoje kuće. Ono što je zajedničko upisima različitih fakulteta je plaćanje troškova upisnina. Na Medicinskom fakultetu u Zagrebu maturanti će morati izdvojiti 80 eura za upis, dok je cijena upisa na fakultete u Splitu 53 eura.
Konačni rezultati matura i upisa na fakultete izašli su ove srijede. Ono što sada čeka maturante je sam postupak upisivanja na fakultete. Za to moraju pratiti službene stranice fakulteta gdje će biti objavljeni svi detalji, datumi upisa i hoće li oni biti uživo ili online. Uz to, maturanti će za upis morati platiti i upisninu pa smo provjerili kako se kreću njihove cijene.
U Zagrebu cifre upisa idu od 34 eura, preko 66 do 80 eura
Na najvećem fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Ekonomskom fakultetu, maturanti će za upis koji se provodi online morati izdvojiti 66,36 eura. Troškovi upisnina, stoji na stranicama Ekonomskog, uključuju sufinanciranje izdavačke djelatnosti, osiguravanje studenata u slučaju nezgode, izradu SmartX kartice, e-Indeks i druge administrativne troškove. Sličan iznos izdvojit će za upis i budući studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu (FER), ukupno 65 eura. Upisi su i tamo online.
Na upis uživo pak će morati maturanti koji su odabrali Medicinski fakultet u Zagrebu gdje se upis plaća 80 eura. Farmaceutsko-biokemijski fakultet maturantima upis naplaćuje 65 eura, a 60 eura morat će izdvojiti budući studenti Fakulteta prometnih znanosti i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
Koji cent manje platit će maturanti za upis na Stomatološki fakultet, 59,73 eura. Troškovi upisnine na Veterinarskom iznose 53,09 eura. Na Filozofskom maturanti će ove godine upis platiti 50 eura, a protiv dizanja cijena upisnina na tom fakultetu pobunili su se nedavno studenti. Upis na Agronomski fakultet maturante će stajati 50 eura, na Edukacijsko-rehabilitacijski i Šumarski fakultet 47 eura, a na Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) 44 eura.
Cifru od 40 eura morat će uplatiti maturanti za upis na Fakultet hrvatskih studija, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT), Arhitektonski fakultet i Fakultet političkih znanosti. Troškovi upisnine u prvu godinu Pravnog fakulteta stoje 39,80 eura, a za Učiteljski fakultet 34 eura.
Na sveučilištima u Splitu, Osijeku i Rijeci cijene upisa ujednačene na svim fakultetima
Na Sveučilištu u Splitu cijene upisa ujednačene su i iznose 53,09 eura. S Ekonomskog fakulteta u Splitu objasnili su na svojim internetskim stranicama da iznos obuhvaća troškove upisa, prijavu, matični list, upisni list, osiguranje studenata, izdvajanje za Studentski zbor, iskaznicu za Sveučilišnu knjižnicu i trošak izdavanja studentske iskaznice.
I budući studenti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku plaćat će ujednačene upisnine bez obzira na to koji tamošnji fakultet upisuju. Na stranicama osječkog sveučilišta stoji da fakulteti koji koriste indeks upisninu naplaćuju 60 eura, a oni koji koriste e-indeks 40 eura. Uz to maturanti daju sedam eura za projekte Studentskog zbora Sveučilišta. Pretragom stranica fakulteta uvidjeli smo da neki još naplaćuju 11,70 eura za izdavanje iksice.
Odlukom Senata Sveučilišta u Rijeci cijena upisnina na fakultete je 55,50 eura. Ta sredstva namijenjena su za unaprjeđenje studentskog standarda kroz strateške i programske aktivnosti te pokriće materijalnih troškova upisa, stoji u odluci Senata. Pretragom internetskih stranica riječkih fakulteta vidjeli smo da neki upis naplaćuju koji euro više. Tako Ekonomski u Rijeci za upis traži 58,20 eura, a Tehnički fakultet Rijeka 59,50 eura.