Koliko će studente koštati odlazak na Advent? Provjerili smo kakva je ponuda i kolike su cijene
U usporedbi s dosadašnjim zagrebačkim adventima, slobodno možemo reći da je ove godine raznovrsnost jela i pića veća nego ikada. Čak ni onaj najizbirljivija osoba koju znate neće moći proći sve štandove, a da ne pronađe barem jednu stvar koja mu odgovara. Ali, za nešto konkretno pojesti, nešto popiti i za neki desert morat ćete ‘odriješiti kesu’ jer ćete teško to troje pronaći za ukupno 10 eura. A kakva je kvaliteta hrane na kućicama otišli smo provjeriti i sami.
Teško je prolaziti centrom Zagreba, a da vas miris kobasica, fritula i kuhanog vina ne privuku na adventske kućice. Posebice ako ste student u Zagrebu kojemu menza već na uši ide van i jedva čekate doći doma za Božić kako bi se konačno najeli (prave) mamine i/ili bakine hrane. Stoga smo, za sve one koji su planirali jednom od ovih dana utažiti glad na zagrebačkom Adventu umjesto u menzi, otišli provjeriti kakva je ponuda, kolike su cijene i, ono najbitnije, kakva je kvaliteta samih jela.
Prije svega valja napomenuti da je u usporedbi s prethodnim adventima, ovogodišnji Advent u Zagrebu po pitanju raznovrsnosti jela i pića, pa usudili bismo se reći, najveći. Čak ni onaj najizbirljiviji kolega ili kolegica koju znate neće moći proći sve štandove, a da ne pronađe barem jednu stvar koja mu odgovara. Raspon ponude je od one klasične kobasice u pecivu i fritula pa do bao bunsa i kronuta s pistacijom.
Jela koja smo probali nas nisu posebno oduševila, a niti zasitila
Mi smo se tako odlučili probati jedno tradicionalno adventsko jelo i jedno nekonvencionalno. Prvi na redu je bio Zimski kronut, lisnato pecivo za kroasan u obliku američke krafne s kobasicom, zeljem i umakom. Uzeli smo ga na jednoj kućici na Fuliranju, a jedan kronat stoji sedam eura i porcija je zapravo bila dosta manja od onoga što smo očekivali. Uz to, dosta ga je nespretno jesti jer se tijesto dosta mrvi i nema šanse da ćete ostati čisti ako to uzmete.
Galerija 2 Fotografija
OtvoriŠto se okusa tiče, lisnato tijesto je bilo malo previše masno za naš ukus, a kobasica nije imala nikakav poseban okus, dok su zelje i umak bili vrlo dobri. Tako da, što se tiče omjera cijene i kvalitete, naš zaključak je takav da ako želite probati nešto drugačije, ovo je dobar izbor, ali nemojte očekivati da ćete se od jednog kronata najesti. Nakon Fuliranja otišli smo na glavni zagrebački trg gdje smo uzeli tradicionalnu kobasicu i jednu hrenovku u pecivu.
Hrenovka u pecivu je bila obična (kao iz menze) s dodacima kečapa i majoneze i koštala je 5,10 eura, dok je kobasica s dodatkom pečene ukiseljene paprike koštala skoro sedam eura. Kobasica u pecivu je bila solidnog okusa, odnosno najviše ju je spašavala paprika, dok je hrenovka bila kao iz pekare, samo dosta skuplja. Ukupno smo za dvije osobe na dva jela potrošili malo više od 25 eura, odnosno oko 195 kuna.
Galerija 2 Fotografija
OtvoriKobasice do osam eura, kuhano vino uglavnom oko tri eura
Bacivši oko na cijene na ostalim štandovima, valja reći da, ako ćete ići na Advent kako bi pojeli nešto konkretno, nešto mislite i popiti i naravno desert na kraju, morat ćete ‘odriješiti kesu’ jer ćete teško to troje pronaći za ukupno 10 eura. Pa, krenimo redom. Kao što smo vidjeli na našem primjeru, za pojesti nekakvu kobasicu morat ćete izdvojiti između pet i čak osam eura, dok se hrenovke mogu pronaći od 3,50 eura pa nadalje.
Ako želite probati nešto drugačije i ekstravagantnije, onda se možda odlučite za bao bunse za koje ćete morati izdvojiti osam eura i to za dva komada po porciji. Na Adventu možete pojesti i pizzu, ali koliko smo vidjeli radi se o pizzi male veličine koja košta od osam do deset eura. Burgeri na kućicama kreću se od devet do 13 eura (a možda i više).
Galerija 9 Fotografija
OtvoriZa pojesti i popiti studenti trebaju izdvojiti oko 20 eura po osobi, a uz klizanje i do 30 eura
Za kuhano vino ćete uglavnom izdvojiti oko tri eura, ali na nekim kućicama može biti i nešto skuplje. 3,50 eura. Za pivo ćete morati izdvojiti oko četiri eura, a za rakiju od tri do četiri eura. Za fritule ćete u prosjeku na kućicama morati izdvojiti oko šest eura. Još ako uz to želite ubaciti i klizanje morat ćete platiti četiri eura za sat vremena klizanja i još četiri eura za najam klizaljki. Valja napomenuti da je cijena klizanja u jutarnjim satima do 16 sati manja i košta 2,70 eura.
Kada se sve zbroji i oduzme, ako nakon predavanja želite otići na Advent s kolegom na kobasice, fritule i kuhano vino morat ćete izdvojiti oko 20 eura po osobi. Uzevši u obzir trenutnu studentsku satnicu koja iznosi 4,38 eura, to znači da bi student trebao odraditi četiri i pol do pet sati kako bi si mogao priuštiti jelo i piće na Adventu u Zagrebu. Ako u to ubacimo klizanje uz pretpostavku da nemate klizaljke, onda ta cifra dolazi i do skoro 30 eura po osobi, za što bi student trebao odraditi gotovo osam sati.
Ispada da je menza ipak bolji izbor, barem što se cijene i veličine obroka tiče (u kvalitetu nećemo ulaziti), a nakon menze možete se zaletjeti i do studentskog adventa koji se održava u Studentskom domu Stjepan Radić.