Pretraga

Koliko se hrvatskih znanstvenika vraća iz inozemstva na naša sveučilišta i institute? Imamo brojke

Nedavno smo razgovarali s dvojicom Hrvata koji su na doktoratu u inozemstvu. Još ne znaju hoće li se nakon doktorskog studija vratiti u Hrvatsku. No, upravo naša javna sveučilišta i znanstveni instituti imaju priliku pozvati naše znanstvenike natrag u Hrvatsku, a plaće im se osiguraju na teret države. Iz resornog Ministarstva rekli su nam da se u posljednje četiri godine tako u Hrvatsku vratilo 60 znanstvenika.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih | foto: Ramona Ščuric, srednja.hr

Adrian i Janko samo su neki iz Hrvatske koji su nakon studija ovdje otišli na doktorat u inozemstvo. Takvo što naše obrazovane vlasti zapravo potiču zbog važnosti mobilnosti mladih znanstvenika, no još od 2004. provode projekt povratka hrvatskih znanstvenika. Zažele li se Adrian i Janko jednom vratiti u Hrvatsku na poziv nekog javnog sveučilišta ili javnog znanstvenog instituta, resorno Ministarstvo financirat će njihovu plaću i odobriti takvo radno mjesto.

Izdvojeni članak
crno bijela dvoran ana faksu sa stolicama, u boji novčanice eura

Ovo su plaće na fakultetima nakon povišice: Izgleda da je bolje biti profesor nego ministar obrazovanja

Od 2020. do danas zaposleno 31 znanstvenika-povratnika na institutima i njih 29 na sveučilištima

Naime, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih pomaže znanstvenicima koji se žele vratiti u Hrvatsku u osiguranju uvjeta za trajni povratak i zaposlenje u sustavu znanosti, barem u teoriji. U 2018. donijeli su posebnu odluku o kriterijima za odobravanje radnih mjesta takozvanih znanstvenika-povratnika na javnim sveučilištima i znanstvenim institutima. Sveučilišta i instituti predlažu takvo radno mjesto, a Ministarstvo ga odobrava i financira. Pritom je maksimalni broj radnih mjesta za znanstvenike-povratnike jedan posto od ukupnog broja znanstveno-nastavnog osoblja. Znanstvenik-povratnik isto mora zadovoljiti kriterije za izbor u docenta ili više radno mjesto, imati četiri godine radnog iskustva u znanosti izvan Hrvatske nakon stjecanja titule doktora znanosti izuzev onih koji su doktorirali na najprestižnijim fakultetima.

Koliko je takvih znanstvenika-povratnika zaposleno od 2020. do danas, provjerili smo u samom Ministarstvu. Rekli su nam da je u tom razdoblju odobreno zapošljavanje 31 znanstvenika-povratnika na javnim znanstvenim institutima.

– U razdoblju od 2020. godine do danas na sveučilištima je odobreno zapošljavanje 29 znanstvenika-povratnika na znanstveno-nastavnim radnim mjestima. Godišnji iznos koji se ulaže za financiranje plaća navedenih znanstvenika iz državnog proračuna je oko 1,4 milijuna eura. Naglašavamo da se osim financiranja zapošljavanja znanstvenika povratnika, Ministarstvo znanosti obrazovanja i mladih provodi nekoliko kompetitivnih programa međunarodne znanstvene suradnje koje omogućuju suradnju s hrvatskih znanstvenika s dijasporom, uključujući i sa zemljama izvan EU, odgovaraju iz Ministarstva.

znanstvenici povratnici hrvatska

Broj znanstvenika-povratnika od 2020. do 2024. | izvor podataka: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, obrada: srednja.hr

U deset godina ovim se putem vratilo stotinjak znanstvenika

Raniji podaci koje imamo od Ministarstva odnose se na razdoblje od 2015. do 2020. U tom je periodu bilo zaposleno 17 znanstvenika-povratnika na institutima, a 36 na javnim sveučilištima. Dakle, u deset godina u Hrvatsku se ovim putem vratilo stotinjak znanstvenika.

Podsjetimo, nedavno smo razgovarali s dvojicom naših studenata koji su na doktorskim studijima u inozemstvu. Janko se bavi kemijom  u Belgiji, a nakon doktorata još nije siguran hoće li se vratiti u Hrvatsku. Da mu se pruži takva prilika, kaže da bi je razmotrio. Adrian je pak na doktoratu iz područja biologije u Njemačkoj.

– Ipak, ovdje gdje se trenutno nalazim, osjećam se ugodno te mi društveni život ovdje odgovara. Posao me uzdržava i smatram da ću nakon završetka doktorata ovdje moći lakše naći posao nego u Hrvatskoj u svojoj struci. Pitanje još preostaje hoću li se zadržati u akademiji ili otići u industriju – no za to još imam vremena, naveo je Adrian ranije za srednja.hr.

Nedavno smo razgovarali sa znanstvenicom Ninom Kamčev, prvom ženom dobitnicom nagrade za matematiku u Hrvatskoj, koja se iz Australije vratila raditi na PMF u Zagrebu. Cijeli njen intervju možete pročitati na poveznici.