Konstituirano Nacionalno vijeće za znanost: Urednica Banožićevog smiješnog priručnika ostaje članica
Nakon što je u srpnju Sabor imenovao nove članove Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj, u utorak je održana i konstituirajuća sjednica tog tijela. Na njoj je izabran predsjednik – tu će dužnost obnašati Hrvoje Buljan, redoviti profesor u trajnom zvanju na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Sanja Gongeta, urednica kontroverznog priručnika E-marketing kojeg je napisao ministar Mario Banožić, ostaje u tom tijelu.
Konstituirano je Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj, tijelo koje se sastoji od 15 članova čiji će mandat trajati dvije ili četiri godine. Budući da su ljetos u Saboru, na prijedlog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, izglasani svi novi članovi, ždrijebom se odlučuje kome će mandat traje dvije, a kome četiri godine.
Na mjesto predsjednika dolazi Hrvoje Buljan s PMF-a
Na konstituirajućoj sjednici odabran je i predsjednik. Njemu će mandat trajati dvije godine. Tu će dužnost obnašati Hrvoje Buljan, redoviti profesor u trajnom zvanju na zagrebačkom PMF-u. Izabran je jednoglasno.
Kada je riječ o članovima, iz redova znanstvenih savjetnika ili znanstvenih savjetnika u trajnom izboru imenovani su Ivana Ujević, Damir Kralj, Domagoj Šimić, Ljiljana Kaliterna Lipovčan. Za članove Nacionalnog vijeća iz redova redovitih profesora ili redovitih profesora u trajnom izboru imenovani su Borka Jadrijević, Hrvoje Buljan, Alan Šustić, Milan Oršanić, Alen Stojanović, Nebojša Stojčić, Goran Končar.
Članovima Nacionalnog vijeća iz redova profesora stručnog studija ili profesora stručnog studija u trajnom izboru imenovani su Sanja Gongeta i Leo Mršić. Iz redova osoba iz područja poduzetništva imenovani su Mladen Pejković i Zdeslav Milas. Kao predstavnik reprezentativnog sindikata u djelatnosti znanosti i visokog obrazovanja u Nacionalnom vijeću imenovan je Dragan Bagić, priopćeno je iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Prema Zakonu o visokom obrazovanju, ovo bi tijelo trebalo predlagati i poticati donošenje mjera za unaprjeđenje visokog obrazovanja, znanstvene i umjetničke djelatnosti te tehnološkog razvoja. Među ostalim i predlaže ministru znanstvena i interdisciplinarna područja, polja i grane te umjetničko područje, polja i grane. Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje i znanost ima i ulogu kod osnivanja novih visokih učilišta – ono daje mišljenje o potrebi osnivanja novog javnog visokog učilišta odnosno javnog znanstvenog instituta.
Urednica Banožićevog priručnika poznata je i široj javnosti
Ime jedne od članica Nacionalnog vijeća za znanost šira je javnost dobro upoznala tijekom proteklih nekoliko mjeseci. Riječ je o Sanji Gongeti, prodekanici Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru, članici HDZ-a, a ujedno i urednici tragikomičnog priručnika E-marketing ministra Maria Banožića.
Podsjetimo, riječ je o priručniku koji je isplivao na površinu nakon što je Banožić imao pokušaj napredovanja iz zvanja docenta u zvanje izvanrednog profesora na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. U tom priručniku iz 2020., namijenjenom studentima Veleučilišta L. Ružička u Vukovaru, Banožić uči studente mlađe od interneta što je internet, da postoji nešto što se naziva elektronička pošta, a ima i neke netočne tvrdnje, npr. da su MySpace i Facebook najpopularnije društvene mreže. A naknadno se i ispostavilo da je dijelove priručnika prepisao, među ostalim, i od svojih recenzenata. Pa je nakon svega ministar odlučio pauzirati svoje akademsko napredovanje.
Osim što je urednica tog priručnika, Gongeta je napisala i predgovor za njega u kojem ga hvali, zaključivši da će on ‘zasigurno obogatiti i upotpuniti nastavni proces te pomoći ne samo studentima, nego i ostalim korisnicima’. Ministar Radovan Fuchs u kolovozu je ustvrdio da će s Gongetom obaviti razgovore nakon kojih će ‘vidjeti koji su sljedeći mogući koraci’. No, ako ih je i bilo, oni se očito nisu odnosili na Gongetino članstvo u ovom Nacionalnom vijeću.
U nastavku možete vidjeti životopise svih članova Nacionalnog vijeća za znanost, a ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.