Pretraga

Kredibilitet Hrvatskih studija ugrožen, studenti ne reagiraju: Sutra će s tom diplomom tražiti posao

A- A+

Iz odgovora predstavnika studenata Hrvatskih studija može se zaključiti da neke posebne reakcije na trenutnu situaciju Hrvatskih studija koji nemaju ni privremenog ni pravog dekana neće biti. Što bi studenti u ovoj situaciji mogli napraviti? Ova situacija dakako ne traži nužno studentsku blokadu ili vrstu protesta, makar ni ona ne bi bila na odmet. Ali svakako traži barem pismo studentskih predstavnika u kojem će reći da to što se događa ugrožava kredibilitet fakulteta na kojem oni studiraju i čije će ime stajati na njihovoj diplomi s kojom će se pokušati zaposliti. Time bi studenti problematiku svog fakulteta, koji studentski predstavnik i priznaje u odgovoru, stavili na agendu ‘viših instanci’.

Foto: Ramona Ščuric | srednja.hr

Na Hrvatskim studijima studira oko 2.000 studenata i to studije filozofije, povijesti, sociologije, demografije , komunikologije, psihologije ili kroatologije. Upravo studenti mahom društvenih studija u prošlosti su zbog situacija na Hrvatskim studijima dizali svoj glas. Nakon što se u 2017. na Senatu Sveučilišta izglasalo ukidanje studija filozofije, krenula je dvotjedna studentska blokada. Rezultat je bio vraćanje kvota za filozofiju.

Sedam godina kasnije pitanje vodstva Hrvatskih studija, koje odlučuje i o pitanjima važnim za studente te upravlja cijelim fakultetom, pod velikim je upitnikom. Sve je krenulo time što su Hrvatski studiji krajem 2022. za dekanicu izabrali kontroverznu profesoricu povijesti Vlatku Vukelić. Rektor Stjepan Lakušić točku o potvrdi njezina mandata nikada nije stavio na dnevni red Senata nego je na čelno mjesto Hrvatskih studija postavio Marija Grčevića, profesora koji je gajio bliske odnose s bivšim rektorom Damirom Borasom i bivšim prorektorom Antom Čovićem.

Nije dugo potrajalo da bi sud osporio takvo imenovanje. Naime, prema Zakonu o visokom obrazovanju iz 2022. čelnike fakulteta, makar oni bili privremeni, može izglasati jedino Fakultetsko vijeće, a ne rektor odnosno Senat Sveučilišta. Tim činom u pitanje je doveden i Statut Sveučilišta u Zagrebu koji možebitno nije usklađen sa Zakonom. Rektor je svoje odluke cijelo vrijeme branio i govorio da su pravno ispravni, a čak ni nakon pravomoćne odluke suda Grčević nije htio prepustiti svoj (privremeni) dekanski ured.

Predstavnik studenata: ‘Ključne odluke su na ljudima na višim instancama i nadam se da će donijeti odluke koje će biti u najboljem interesu’

Mjeseci sudskih bitki i žalbi, na koje je potrošen javni novac poreznih obveznika, doveli su do trenutka da je Grčeviću ionako istekao jednogodišnji mandat koji mu je povjerio sveučilišni Senat. Rektor Lakušić za odluku o budućnosti Fakulteta hrvatskih studija čekao je zadnji dan i na izvanrednoj sjednici Senata odlučeno je da Hrvatski studiji više nemaju ni privremenog dekana ni onog pravog.

Kako Grčević nije ispunio svoju dužnost da se na Hrvatskim studijima izabere novi dekan, Senat je odlučio da će u sljedećih 45 dana rektor moći potpisivati nužne akte Hrvatskih studija. Istovremeno će rektor imenovati povjerenstvo koje će razgovarati s djelatnicima Hrvatskih studija kako bi mogao imenovati novog privremenog dekana. Hoće li to biti netko s Hrvatskih studija ili s nekog drugog fakulteta, kako je primjerice Nikola Mrvac s Grafičkog fakulteta postao privremeni dekan Metalurškog fakulteta, još nije poznato.

O cijeloj situaciji koju je gotovo nemoguće ispričati u kratkim crtama na Hrvatskim studijima studenti su dosad šutjeli. Studentski zbor Hrvatskih studija o tome se nije oglašavao pa smo im nedavno poslali upit uz naznaku da Studentski zbor kao tijelo sudjeluje u radu Fakultetskog vijeća i primjerice sudjeluje u glasanju za dekana. Zbog toga smo njih komentar smatrali važnim, relevantnim i nužnim. Promptno nam je odgovorio predsjednik Studentskog zbora Fakulteta hrvatskih studija, Karlo Jagatić. Istaknuo je da je situacija na njihovom fakultetu kompliciran i dug proces koji je ‘nemoguće komentirati i valorizirati jer još uvijek nije konačan’. Izdvojio je da trenutna situacija otkriva dubinu problema koji je izvan njegovog okvira djelovanja te da su ključne odluke na ljudima na višim instancama. Inače, Jagatić je početkom 2023. bio potpisnik pisma pritiska s Fakulteta hrvatskih studija na portal srednja.hr, nakon čega je reagiralo i Hrvatsko novinarsko društvo.

Izdvojeni članak
Fakultet hrvatskih studija, hrvatski studiji

Novi, veliki problemi za Hrvatske studije: Prijeti im uskraćivanje dopusnice za rad, a nemaju ni dekana

Kredibilitet Hrvatskih studija je ugrožen, a izostaje reakcija studenata koji će s diplomom tog fakulteta uskoro tražiti posao

Iz odgovora može se zaključiti da neke posebne reakcije, barem dok je Jagatić predsjednik Studentskog zbora, neće biti. Što bi studenti u ovoj situaciji mogli napraviti? Ova situacija dakako ne traži nužno studentsku blokadu ili vrstu protesta, makar ni ona ne bi bila na odmet. Ali svakako traži barem pismo studentskih predstavnika u kojem će reći da to što se događa ugrožava kredibilitet fakulteta na kojem oni studiraju i čije će ime stajati na njihovoj diplomi s kojom će se pokušati zaposliti. Time bi studenti problematiku svog fakulteta, koji Jagatić i priznaje u odgovoru, stavili na agendu ‘viših instanci’. Možda bi se tada problematika Hrvatskih studija zakotrljala u javnom diskursu, možda bi se za nju zainteresirali i drugi mediji. Nalaz reakreditacije Hrvatskih studija ionako pokazuje da fakultet nema dovoljno dokaza o znatnoj prepoznatljivosti i utjecaju na nacionalnoj razini te da su njihovi pokazatelji citiranosti vrlo skromni.

Ovakva reakcija studenata nije novitet na zagrebačkom Sveučilištu. Nakon velike afere Geodetskog fakulteta u kojem su zbog velikih malverzacija u istražnom zatvoru završila dvojica njihovih profesora, Studentski zbog Geodetskog fakulteta nije odgovorio na naše upite niti komentirao aferu. Stoga smo pitali same studente izvan Zbora koji su zaključili da se Studentski zbor ne bi trebao miješati u afere zaposlenika. No, te afere zaposlenika bile su suspektno trošenje javnog novca studenata i njihovih roditelja. Dok je ugled Geodetskog fakulteta pao, godinama pada i onaj Hrvatskih studija, a prava reakcija studenata često izostaje.

*Komentar je stav autora i ne odražava nužno stav redakcije portala srednja.hr