Hrvatskoj nedostaje oko 4300 liječnika, a manjak visokoobrazovanog zdravstvenog kadra prisutan je i u EU. Takvu situaciju ministar zdravlja Rajko Ostojić iskoristio da pozove studente da se odlučuju na upis na zdravstvene fakultete. Međutim, sve bi bilo uredu da visokoobrazovnim studijima medicine ne nedostaje i stručnog kadra, ali i prostora.
U Hrvatskoj je evidentan manjak broja liječnika. Međutim, da bi se broj povećao trebalo bi proširiti upisne kvote, za koje barem na najvećom Medicinskom fakultetu u državi, onom zagrebačkom trenutno ne postoje uvjeti, što su za dnevnik.hr potvrdili dekan spomenutog fakulteta Darko Miličić, kao i rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš. No, ministar zdravlja Rajko Ostojić bez obzira na ove okolnosti, poziva roditelje da upisuju djecu na zdravstvene fakultete.
‘300 po godini, to je već malo knap’
Interes za medicinu bi se možda i povećao, ali se za to trebaju stvoriti i preduvjeti.
– Smatram da ovako koliko nas ima – sad 300 po godini, da je to već malo na knap. S ovakvim mjestima na laboratorijima i preparatima za više studenata bi bilo premalo mjesta’, kazala je Matea, studentica medicine za spomenuti izvor.
Dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu Darko Miličić spomenuo je kako su već 2009. povećane upisne kvote te da se ‘boji’ kako više nema mjesta, barem na ovoj visokoobrazovnoj instituciji.
Studenti bi nakon kraja fakulteta rado u inozemstvo
Oko pitanja nedostatka liječnika u Hrvatskoj, gotovo da postoji konsenzus, ali postojeći uvjeti ne idu u prilog omasovljavanju zdravstvenog kadra. Već i unutar ovih prostornih kapaciteta te broja stručnih predavača, nastava se odvija otežano.
– Mi ne možemo ni po broju asistenata, ni nastavnika, ni po prostoru koji treba studentima provesti nastavu. Mi više ne možemo povećati broj studenata, rekao je za dnevnik.hr rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleska Bjeliš.
Ovakvi uvjeti i ne izazivaju pretjerano čuđenje podatkom da se sve više mladih liječnika odlučuje na odlazak u inozemstvo.
– Definitivno bi išao van nakon fakulteta. Zbog boljih uvjeta zaposlenja i više se cijeni, govori student medicine Damjan.
Naravno obrazovati liječnike za strane zemlje nikome nije u interesu.
– Tržište je otvoreno, to znamo, ali trebalo bi hrvatsko zdravstvo osigurati takve uvjete da oni žele ostati u Hrvatskoj, istaknuo je Bjeliš.
Ostane li stanje u postojećim okvirima, mogao bi se dogoditi scenarij da se studenti medicine i dalje školuju u Hrvatskoj, na teret javnih financija, a onda kao mladi stručnjaci odlaze u inozemstvo.