Pretraga

Medicinski u Zagrebu od prijemnog zaradio najmanje 57.915 eura, a prodaju i zadatke za taj ispit

Medicinski fakultet u Zagrebu dobio je najmanje 57.915 eura od prijemnih ispita ovo ljeto i to samo od maturanata koji su izašli na njega. Naime, svaki maturant koji je pisao prijemni morao je platiti 65 eura troškova. Uz to, Medicinski fakultet ne objavljuje na svojim stranicama ogledne primjere zadataka za prijemni, već promovira zbirku zadataka za upis po cijeni od 20 eura koje izrađuju njihove profesorice. Unatoč svemu tome 33 mjesta na medicini ostaju prazna jer drugi upisni rok ne žele otvoriti, iako su to napravili prije tri godine. A u svemu tome treba naglasiti da država u 14 godina otkako je mature nije napravila provjeru prijemnih ispita.

medicinski fakultet u zagrebu prijemni

Medicinski fakultet u Zagrebu, prijemni ispit | foto: srednja.hr, MEFZG

Nakon ljetnog roka na zagrebačkoj medicini Medicinskog fakulteta u Zagrebu ostalo je prazno 33 mjesta. Na jesenskom roku neće otvoriti upise kao što su to napravili 2021., pisali smo, ali primjerice otvaraju mjesta za studij medicine na engleskome čija je godišnja školarina 12.000 eura. Razloge neotvaranja upisnog roka objasnio je prodekan s medicine za HRT, tvrdi da su problematični termini upisa zbog njihovog posebnog rasporeda nastave, ljetna praksa za brucoše i slično.

Medicinski fakultet od maturanata zbog prijemnog dobio najmanje 57.915 eura

Praznih mjesta ostalo je toliko jer je njihov prijemni ispit iz biologije, kemije i fizike palo čak 65 posto kandidata. Drugim riječima, ranije su nam s Medicinskog rekli da je 891 kandidata pristupilo prijemnom ispitu. Njih 576 nije uspjelo zadovoljiti kriterije. Ali, svi oni koji su prijemni ispit pisali su ga i platili.

Naime, svaki kandidat koji prijavljuje studij medicine, time i prijemni ispit, morao je ove godine platiti 65 eura Medicinskom fakultetu za troškove naknade za polaganje ispita. Svi zainteresirani plaćaju istu cijenu. To znači da je Medicinski fakultet ove godine od prijemnih ispita, i to samo od onih maturanata koji su izašli, uprihodio najmanje 57.915 eura. Cifra je to koja se dobije umnoškom maturanata koji su pisali prijemni ispit i cijene od 65 eura po osobi. Na stranicama Medicinskog fakulteta nije detaljno objašnjeno što sve ulazi u tu cijenu. No, kada su podigli cijenu prijemnog u 2023. za srednja.hr objasnili su na što sve ide novac maturanata. To su, između ostalog, priprema i tiskanje testova, tiskanje obrazaca za odgovore te obrada rezultata testiranja.

Kako će točno izgledati prijemni ispit isto je šturo objašnjeno na njihovim internetskim stranicama. Objašnjeno je da je to ispit iz biologije, kemije i fizike iz dijelova gradiva bitnih za studij. Da je prag za prolaz na svakom predmetu 40 posto, a da uz to treba točno riješiti i 55 posto cijelog ispita za prolaz. Izlistan je i katalog znanja u kojem su navedena gradiva koja maturanti trebaju znati.

Izdvojeni članak

Prodekan zagrebačke medicine oko neotvaranja jesenskog roka: ‘To fizički nije moguće izvesti’

Ne objavljuju ogledne primjere zadataka, ali promoviraju prodaju zbirke zadataka za upis od 20 eura

No, nigdje ne piše kako izgledaju zadaci na prijemnom ispitu. Jesu li to oni ‘na zaokruživanje’, kratki ili produženi odgovor. Pojašnjeno je tek da prag na svakom predmetu znači 16 točno riješenih zadataka iz čega se može dobiti ukupan broj zadataka. Nema primjerice ni nekog oglednog ispita ili bar oglednog primjera zadatka svaki predmet, kako je to za ispite državne mature. A za to očito postoji dobar razlog. Upravo na stranicama Medicinskog fakulteta za upise koje posjećuju maturanti, pod obavijestima stoji ‘Zadatci za upis na Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu 4. izdanje – u prodaji i on-line’.

Medicinski fakultet na svojim internetskim stranicama u obavijestima promovira zadatke za upis koje izdaje nakladnička kuća Medicinska naklada. Cijena takvog priručnika od 268 stranica u svom četvrtom izdanju iz 2024.  iznosi 20 eura. Može se kupiti i treće izdanje iz 2021. od  134 stranice za 13,94 eura. Urednice posljednjeg izdanja su Jasna Lovrić, redovita profesorica u trajnom zvanju na Medicinskom fakultetu u Zagrebu i trenutna pročelnica Katedre za medicinsku kemiju, biokemiju i kliničku kemiju te Sanja Dolanski Babić, izvanredna profesorica i pročelnica Katedre za fiziku i biofiziku na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Iz objava o javnom trošenju sredstava vidljivo je i da Medicinski fakultet od te izdavačke kuće nabavlja uredski materijal i knjige.

Pritom još treba spomenuti da u 14 godina otkada se provodi državna matura država nije provjerila kako fakulteti provode prijemne. Kao što smo nedavno pisali, ni jedan fakultet Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) nije poslao upit oko smjernica za formiranje prijemnog ispita, a iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih rekli su nam da ne obavljaju provjeru kako se ispiti provode. Tako su visoka učilišta koja imaju prijemne prepuštena sama sebi u njihovom kreiranju.