Mediji pišu da Sveučilište u Zagrebu duguje gotovo 10 milijuna kuna poreza: Sve je na sudu
Sveučilište u Zagrebu, prema posljednjim medijskim napisima, ima porezni dug od gotovo 10 milijuna kuna zbog kojeg se s Poreznom upravom zadnjih godina sudski spori na više različitih frontova.
Porezna uprava kreće u naplatu poreznog duga od gotovo 10 milijuna kuna. Dužnik – Sveučilište u Zagrebu. To ekskluzivno otkriće Telegrama tom je portalu potvrdio i Tonći Lazibat, prorektor za poslovanje zagrebačkog sveučilišta, rekavši da je s Poreznom upravom potpisan sporazum o izvršenju rješenja. Njime su, pojasnio je, pokrenuli postupak potpisivanja Upravnog ugovora kojim bi se iznos podmirio u ratama dok se ne riješi sudski spor.
Porezna zaprijetila ovrhom
Kako piše Telegram, još je 9. srpnja Porezna uprava uputila opomenu Sveučilištu da podmiri dug u iznosu od 9.848.703,29 kuna jer će u protivnom pokrenuti ovrhu. Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže Telegram, taj je dug nastao zbog dvojbenog obračuna poreza i prireza na dohodak na autorske ugovore za potrebe rektorata i, dijelom, Hrvatskih studija. Prorektor Lazibat za Telegram tvrdi kako je riječ o predmetu koji datira još iz vremena bivše uprave zagrebačkog sveučilišta na čelu s rektorom Aleksom Bjelišem. Oko toga predmeta sudski spor još uvijek traje, a trenutno je slučaj na Ustavnom sudu.
Prema dokumentima u posjedu Telegrama, još su 2018. i 2019. godine Porezna uprava i službe Ministarstva financija donijeli rješenja o poreznom dugu zagrebačkog sveučilišta, no Sveučilište je tražilo da ponište ta rješenja, putem tužbe na Upravnom sudu. U ožujku prošle godine stiže presuda tog suda u korist zagrebačkog sveučilišta. Nakon žalbe, pak, Visoki upravni sud u ožujku ove godine poništava tu presudu i odbija zahtjev Sveučilišta za poništenjem rješenja o poreznom dugu.
Više pravnih radnji
No, priča tu ne staje. Kako dalje piše Telegram, 2. srpnja ove godine zagrebačko sveučilište podnosi ustavnu tužbu i prijedlog za odgodu ovrhe rješenja Ministarstva financija iz 2018. Sa Sveučilišta, proizlazi tako iz dokumenata u posjedu Telegrama, drže da Visoki upravni sud nije naveo “dostatne i relevantne” razloge oko manje plaćenog obračunatog poreza na dohodak i prirez porezu. Drže i da sud nije temeljito ispitao njihove podneske i dokaze niti raspravio sve njihove prigovore. Tako podnose tužbu Ustavnom zbog, kako tvrde, nezadovoljenja ustavnog jamstva na pravično suđenje.
Uz tu ustavnu tužbu, zagrebačkog sveučilište pod vodstvom rektora Borasa je DORH-u uputilo zahtjev za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne presude Visokog upravnog suda. Porezna uprava 9. srpnja, bez obzira na sve navedeno, Sveučilištu šalje opomenu za naplatu duga u roku od osam dana, inače će pokrenuti ovrhu.
Sveučilište odgovara Poreznoj i predlaže odgodu naplate do donošenja odluke Ustavnog suda i odluke o izvanrednom preispitivanju zakonitosti pravomoćne odluke Visokog upravnog suda. Osim toga, piše Telegram, predlažu i sastanak s predstavnicima Porezne uprave nakon godišnjih odmora zato što, ističu, iznos koji potražuje Porezna ne odgovara iznosima u evidenciji zagrebačkog sveučilišta. U odgovoru koji potpisuje prorektor Lazibat, navode se i razlozi zbog kojih bi naplata iznosa poreznih dugovanja državi bila štetna za zagrebačko sveučilište.
‘Ne možemo davati nikakve posebne izjave’
U slučaju naplate, tvrde u tom dopisu, Sveučilište ne bi bilo u mogućnosti obavljati djelatnost visokoškolskog obrazovanja pa bi tako nastala šteta bila teško popravljiva. Provedbom ovrhe, nastavljaju, došlo bi i do blokade računa Sveučilišta, a ugrožena bi bila i isplata plaća za 228 zaposlenika Rektorata i 128 zaposlenika Fakulteta hrvatskih studija, na koji se djelomično odnosi porezno rješenje.
– Sveučilište u Zagrebu ne spori da je naplata poreza javni interes, međutim, ističe kako se u konkretnom slučaju takvom interesu suprotstavlja još jedan, podjednako važan javni interes, koji se štiti čak i ranije navedenim odredbama Ustava Republike Hrvatske, odnosno interes omogućavanja neprekidnog pružanja usluge visokoškolskog obrazovanja, stoji u odgovoru zagrebačkog sveučilišta Poreznoj upravi, koji citira Telegram.
Do ovrhe u konačnici nije došlo. Na upit Telegrama iz Porezne su tek potvrdili da u konkretnom slučaju provode “postupke koji za svrhu imaju reguliranje porezno-dužničkog odnosa”. Prorektor Lazibat kazao im je i da je riječ o predmetu iz vremena bivše uprave zagrebačkog sveučilišta oko kojega spor i dalje traje pa “ne možemo davati nikakve posebne izjave kako ne bi vršili pritisak na sud”. Telegram je kontaktirao i bivšeg rektora Aleksu Bjeliša koji je potvrdio kako iz svog rektorskog mandata pamti slučajeve sporenja s Poreznom upravom oko autorskih ugovora na fakultetima, ali i na Rektoratu. Prisjeća se kako su od resornog Ministarstva znanosti tada dobili uputu da za vanjske suradnje i rad na projektima koriste autorske ugovore, no Porezna uprava kasnije im je tumačila da su trebali koristiti ugovore o djelu, piše Telegram.