Mijenja se zakon o akademskim i stručnim nazivima: Evo što to znači za bivše i sadašnje studente
Nakon što je u listopadu 2022. godine na snagu stupio novi Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, skoro godinu dana kasnije konačno se mijenja i Zakon o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju. Predloženim izmjenama koje je Vlada danas prihvatila Zakon o akademskim i stručnim nazivima sada se usklađuje sa Zakonom o visokom obrazovanju. Najveća promjena koja se ovim zakonima donijela tiče se studenata stručnih studija koji sada, nakon što diplomiraju, stječu stručni naziv magistar.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs na sjednici Vlade predstavio je nacrt konačnog prijedloga Zakona o akademskom i stručnom nazivu i akademskom stupnju. Predloženi zakon usklađuje se novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti koji je donesen prije skoro točno godinu dana, odnosno 22. listopada 2022.
– Analizom europskih praksi u dodjeljivanju naziva koji se stječu završetkom studija na visokim učilištima, kao i analizom usporedbe nacionalnih kvalifikacijskih okvira u državama članicama Europske unije s hrvatskim kvalifikacijskim okvirom, utvrđena su određena odstupanja u Republici Hrvatskoj, primarno na razini diplomskih stručnih studija završetkom kojih se stjecao stručni naziv stručni specijalist. Navedena odstupanja predstavljala su otežavajuću okolnost u slučajevima vrednovanja i priznavanja hrvatskih kvalifikacija u drugim državama članicama Europske unije, koje se najčešće provodi u svrhu ostvarivanja mobilnosti, nastavka studija i zapošljavanja, stoji u prijedlogu nacrta.
Najveća promjena stoga se tiče studenata stručnih studija koji su prije, kada bi diplomirali, imali titulu stručni specijalist te su se za tu promjenu borili dugi niz godina, a pokrenuta je i Studentska inicijativa ‘300=300’. Stupanjem Zakona o visokom na snagu prošle godine, završetkom stručnoga diplomskog studija student stječe stručni naziv magistar, a ovim se usklađivanjem uredio i Zakon o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju.
– Predlagatelj je prihvatio prijedlog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora da se propiše da se i u slučaju da se studij više ne izvodi ili nije iste vrste, uvjerenje o ujednačavanju akademskog ili stručnog naziva te akademskog stupnja izdaje bez naknade. Nastavno na raspravu o potrebi dodatnog mehanizma za ujednačavanje popisa akademskih i stručnih naziva i akademskih stupnjeva, predlagatelj je u člancima 7. i 11. ugradio odredbu o potrebi usklađivanja s akademskim i stručnim nazivima i akademskim stupnjevima iz standarda kvalifikacija upisanih u Registar Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira, rekao je Fuchs na Vladi.
Dodao je i kako je rok za donošenje popisa akademskih i stručnih naziva i akademskih stupnjeva produžen s tri na šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona kako bi se omogućilo da se što više standarda kvalifikacija upiše u Registar Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira. Prijedlog nacrta Zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju je prihvaćen, a što se sve u njemu mijenja možete pogledati u dokumenti niže. Ako vam dokument nije vidljiv, potrebno je ponovno učitati stranicu.