Ministar Fuchs otkrio hoće li fakulteti prijeći na online nastavu i objavio broj zaraženih studenata
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs prezentirao je najnovije podatke o broju zaraženih studenata i nastavnika na javnim hrvatskim sveučilištima. Ustanovio je da situacija za sada nije dramatična pa se neće odmah generalno uvesti online nastava, no ako ipak dođe do takve odluke, sveučilišta i fakulteti su, kazao je, spremni prijeći na daljinu u roku od 24 sata.
Na današnjoj presici Stožera civilne zaštite medijima se obratio i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs koji je prezentirao podatke o zaraženima na hrvatskim sveučilištima te odgovorio na pitanje – hoće li visoko školstvo prijeći na online nastavu?
BROJ ZARAŽENIH PO SVEUČILIŠTIMA
Fakulteti su spremni za online nastavu
Fuchs je istaknuo kako se sustav priprema, a važna je stvar da su sva sveučilišta spremna u kratkom roku prijeći na online nastavu.
– U suradnji sa Stožerom i u razgovorima već ranije mi uvijek sustav koji je prilično velik pokušavamo pripremati na vrijeme i u stalnoj smo komunikaciji sa svim institucijama, od osnovnih škola do visokoškolskih institucija. Moram odmah reći da i po zadnjim, jutrošnjim podacima sa hrvatskih sveučilišta, stanje je među studentskom populacijom i jednako tako među zaposlenima relativno dobro, ali u slučaju bilo kakvog zahtjeva za prelazak kompletan na online nastavu, sva sveučilišta, odgovorno tvrdim, i svi fakulteti su spremni prijeći na online nastavu u roku od 24 sata. Sve platforme su priređene i sustav funkcionira, rekao je Fuchs.
Dodao je kako u nekim studijima, poput medicine, veterine, stomatologije i nekih tehničkih fakulteta dolazi do komplikacija kada se organzira online nastava. Konkteksta radi, podsjetimo da je zagrebačka Medicina skoro u potpunosti prešla online (jedino su kliničke vježbe u bolnicama), FOI je u potpunosti online, Građevina, TTF i Kineziološki fakultet također.
Ako studenti odu doma, mogli bi zaraziti ukućane
Kada promatramo sveukupnu situaciju, navodi dalje minsitar, treba dobro procijeniti hoće li generalno uvođenje online nastave polučiti učinke, a to je u prvom redu smanjenje pritiska na zdravstveni sustav.
– Trebamo svakako imati na umu da u svim tim sveučilišnim gradovima i centrima ne studiraju samo studenti iz tih gradova pa naravno da u slučaju prelaska na online nastavu može se očekivati da bi nekih 20.000 studenata sa zagrebačkog sveučilišta svih godina najvjerojatnije otišlo kući u svoja rodna mjesta iz kojih su došli. Dakle, tu isto komponentu treba uzeti u obzir, u smislu možebitnog miješanja i širenja eventualne zaraze, istaknuo je ministar.
Dodao je i da za sada situacije na fakultetima nisu dramatične, no ako netko procijeni treba prijeći na online nastavu, to se može obaviti u vrlo kratko vrijeme. U školama je, istaknuo je na kraju, situacija još i stabilnija nego u visokom školstvu.