Ministarstvo je još u 2023. obećalo novi važan zakon za studente, no čini se da je sve propalo
Ministarstvo obrazovanja obećalo je novi Zakon o studentskom zboru krajem 2023. godine, no čini se da je to u potpunosti propalo. Na naša pitanja ne odgovaraju, a novog zakona nema u planu ni za 2024. ni za 2025. godinu. On je, tvrdili su članovi povjerenstva, trebao propisati da studentski predstavnici imaju status vrhunskog sportaša i da se izbori na svim sveučilištima održavaju istog dana.
Čini se da je, barem trenutačno, u posve drugom planu ideja o novom Zakonu o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama. Taj zakon na snazi je od 2007. godine i od tada nije mijenjan. Studentski predstavnici ranije su nam govorili da se radi na njegovoj izmjeni. Štoviše, samo Ministarstvo obećalo je da će novi zakon izaći u javno savjetovanje krajem 2023. godine, što se nije dogodilo. Najavljivali su novi model i strukturu studentskih zborova te studentskih organizacija, učinkovitiji model kontrole i nadzora nad radom i financijskim poslovanjem studentskih organizacija. Novog zakona pak više nema u planu Ministarstva ni za 2024. ni za 2025. godinu.
Razmišljalo se o tome da studentski predstavnici ostvare status vrhunskog sportaša
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih još smo krajem rujna pitali jesu li odustali od novog zakona, je li oformljena radna skupina te koje će biti glavne izmjene zakona. Odgovor nismo primili, a u međuvremenu je izašao njihov plan zakonodavnih aktivnosti za 2025. u kojem tog zakona nema. Tako će se ove akademske godine izbori za studentske predstavnike na četiri sveučilišta, među kojima je i ono najveće u Zagrebu, ponovno održati po starom zakonu.
Sam Zakon propisuje da su visoka učilišta dužna studentskom zboru i studentskom pravobranitelju osigurati prostor za rad, sufinancirati njihovu djelatnost te im pružati administrativno-tehničku pomoć. Visoka učilišta isto moraju podupirati rad drugih studentskih organizacija. U Zakonu se propisuju i ovlasti Hrvatskog studentskog zbora te da su studentski zborovi dužni raspisivati javni natječaj za financiranje studentskih programa koje provode studentske organizacije ili pojedini studenti. Usto, Zakon propisuje da se izbori za studentske zborove održavaju u pravilu između 15. i 30. ožujka svake druge akademske godine. Sami studentski predstavnici, napomenimo, sudjeluju u radu fakultetskih vijeća ili senata gdje glasaju i prilikom izbora dekana te rektora, brinu o kvaliteti života studenata i studijskom procesu. Svojevrsni su glas studenata te surađuju i s resornim Ministarstvom oko tema važnima za studente.
Donedavni glavni predstavnik studenata Berislav Žužić rekao nam je u veljači da je radna skupina za zakon stigla do određene faze, da imaju konkretan prijedlog, no kako se čeka izglasavanje u Saboru. Do toga još uvijek nije došlo, a i sam Žužić tada je naveo da će se na tome vjerojatno raditi i iduće godine. Spomenuo je i da nije bilo puno promjena u samom nacrtu zakona, već je naglasak bio na jačanju položaja studentskih predstavnika i zborova. Poput toga da bi oni dobili određene privilegije, primjerice status vrhunskog sportaša, što bi olakšalo obavljanje njihovih dužnosti za koje nema novčane naknade. Govorio je i kako bi se eventualno mijenjalo samo trajanje izbora koji bi bili jednodnevni i održavali se istovremeno diljem Hrvatske. Sada svako sveučilište provodi izbore po svojem nahođenju, iako zakon predlaže da to bude u ožujku svake druge akademske godine.
Na četiri sveučilišta ove se akademske godine biraju novi studentski predstavnici
U Splitu izbora za sveučilišni zbor nije bilo već tri godine
Ono na što smo još ranije upozoravali jest da Sveučilište u Splitu nije imalo izbore za sveučilišni studentski zbor od ljeta 2021. godine, a oni bi se trebali održavati svake dvije godine. S tom činjenicom suočili smo i samog rektora Dragana Ljutića, koji je prema zakonu dužan osigurati zakonitost rada studentskog zbora te pravodobno provođenje studentskih izbora. Ako bi bilo kršenja, upravo on podliježe stegovnoj odgovornosti. Ljutić nam je tako u svibnju rekao da će se izbori održati čim se zadovolje uvjeti.
– Ja na to pazim i ljutim se zašto nešto nije. Kad ja to mogu znati? Kad vi to meni kažete. Prošlo je dvije godine i nije. Nije samo to, uz mene su i moji prorektori koji moraju voditi o svemu računa. Evo vi ste opet postavili pitanje. Tko je na kraju kriv? Uvijek je rektor, odgovorio nam je ranije Ljutić.
Ponovno smo se obratili splitskom sveučilištu odakle opet ponavljaju slične riječi kao i prije godinu dana.
– Na Sveučilištu u Splitu trenutno se provodi izborni ciklus na sastavnicama Sveučilišta u Splitu (fakultetima, odjelima i samostalnim studijima), te će se nakon završetka izbornog ciklusa raspisati izbori za nadopunu članova Studentskog zbora. Ujedno, ovim putem želimo istaknuti da će se predmetni izbori provesti zbog nadopune trenutnog sastava Studentskog zbora Sveučilišta u Splitu, kako bismo dodatno osnažili i unaprijedili njegov rad. Studentski zbor Sveučilišta u Splitu u ovom trenutku ima dovoljan broj članova koji osiguravaju neometano funkcioniranje i ispunjavanje svih zakonski propisanih obveza sve u skladu s važećim zakonskim propisima, a sve u cilju uspješne realizacije projekata i aktivnosti od važnosti za studentsku zajednicu na Sveučilištu u Splitu, objašnjavaju sa splitskog sveučilišta.