Ministarstvo: Prorektor Čović je zakonski u mirovini, Sveučilište to mora priznati!
Prorektor Sveučilišta u Zagrebu Ante Čović i u svojoj sedamdeset prvoj godini nastavio je raditi. Sindikat smatra kako nije bilo razloga da mu se produlji ugovor o radu jer je “osrednji znanstvenik”, a iz Državnog inspektorata poručuju kako slučaj nije u njihovoj, već u nadležnosti ministarstva. Oni su pak Hrvatske studije pozvali da u Registru zaposlenika zabilježe prestanak radnog odnosa profesora Čovića.
Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Velimir Ribić napisao je u reakciji za Večernji list kako se teško može iščitati opravdanost daljnjeg zapošljavanja profesora Ante Čovića na Sveučilištu u Zagrebu.
Podsjećamo, Čoviću je Sveučilište produljilo radni odnos iako je prošle akademske godine navršio 70 godina rada.
– Raspravljali smo posebno oko podatka da je potreba njegova rada opravdana na svega jednom izbornom kolegiju na kojem je sunositelj s minimalnom satnicom. Također, ocjene studentskih anketa pokazuju da studenti prof. dr. sc. Čovića nikad nisu ocjenili prosječnom ocjenom izvrstan(5.0), napisao je Ribić.
‘Osrednji znanstvenik’
U smislu znanstvene izvrsnosti aktualnog prorektora za organizaciju, kadrovski razvoj i međusveučilišnu suradnju, u Sindikatu su, kaže, raspravljali sukladno Harzing’s Publish of Perish softveru, koji uzima u ozbir sve citate nekog autora.
– Profesor Čović u 45 godina rada ima ukupno 167 citata i faktor 6, što bi ga prema Pravilniku Sveučilišta u Rijeci (kakvo Sveučilište u Zagrebu nema) označilo kao osrednjeg znanstvenika, izravan je bio Ribić.
Zaključio je kako se postupak produljenja radnog odnosa vodio mimo svake zakonske procedure i kriterija te da ide na štetu ne samo mladim znanstvenicima nego i sustavu u cjelini.
Nema zakonske osnove
Pravna služba ministarstva, podsjećamo, također nam je potvrdila kako nema zakonske osnove za produljenje rada prof. Čovića, koji je prije nekoliko dana postao i povjerenik za znanost Hrvatskih studija.
Što o svemu misle inspketori rada, pitali smo Državni inspektorat, iz kojeg kažu da dosad nisu zaprimili prijavu koja bi upućivala na navedene okolnosti.
U pogledu dijela upita o radu nakon sedamdesete godine života, napominjemo da mišljenje odnosno pojašnjenje odredbi Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju („Narodne novine“ broj 123/03, 198/03, 105/04, 174/04, 02/07, 46/07, 45/09, 63/11, 94/13, 139/13, 101/14, 60/15 i 131/17, u daljnjem tekstu: Zakon) daje stručni nositelj pripreme Zakona odnosno nadležno Ministarstvo znanosti i obrazovanja, kažu iz Inspektorata.
Inspekcija: Nemamo ovlasti
Napominju kako inspekcija rada, prema važećim propisima, nema ovlasti poduzimati ni upravne niti prekršajne mjere protiv poslodavca koji je radniku produžio ugovor o radu nakon određenih godina života radnika.
– Podsjećamo da prema odredbi članka 113. stavka 1. Zakona, upravni nadzor nad zakonitošću rada i općih akata visokih učilišta i drugih znanstvenih organizacija provodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja, slijedom odredbe stavka 3. toga članka, na temelju rezultata nadzora navedeno Ministarstvo može obustaviti izvršenje nezakonitih odluka i radnji visokih učilišta i znanstvenih organizacija – zaključili su iz Državnog inspektorata.
Ministarstvo: Unesite u sustav da je Čović u mirovini!
Iz ministarstva su nam potvrdili da je Čović zakonski trebao biti u mirovini.
– Ministarstvo znanosti i obrazovanja je uputilo dopis Sveučilištu u Zagrebu, Hrvatskim studijima u kojem je istaknulo kako ne postoji pravna osnova za nastavak radnog odnosa u slučaju prof. dr. sc. Ante Čovića nakon dana isteka akademske godine u kojoj navršava 70 godina. S obzirom na zakonsku nemogućnost ovakvog produljivanja radnog odnosa, Ministarstvo je pozvalo Sveučilište u Zagrebu, Hrvatski studiji da se regulira status u Registru zaposlenika na način da se zabilježi prestanak radnog odnosa – kažu iz ministarstva.
Objasnili su i zašto.
“Podsjećamo, za zaposlenike zaposlene na znanstveno-nastavnim radnim mjestima, a koji su na dan 30. srpnja 2013. godine, kao redoviti profesori, profesori visokih škola i znanstveni savjetnici, bili u trajnom zvanju primjenjuje se Odluka Ustavnoga suda Republike Hrvatske, broj: U-I-5578/2013 i U-I-3633/2014 od dana 20. kolovoza 2014. godine, sukladno kojoj kada postoji potreba za nastavkom rada redovitog profesora u trajnom zvanju ili profesora visoke škole u trajnom zvanju, visoko učilište može redovitom profesoru u trajnom zvanju, odnosno profesoru visoke škole u trajnom zvanju, produljiti ugovor o radu do isteka akademske godine u kojoj navršava 70 godina, pri čemu će se posebno cijeniti njegov znanstveni doprinos, uspješnost u obrazovnom procesu i odgoju mladih znanstvenika i nastavnika.”
Službene reakcije sa Sveučilišta još nije bilo.