Mogu li se studenti koji su radili preko ugovora o radu vratiti na rad preko student servisa?
Studenti, redovni i izvanredni, imaju opciju raditi preko ugovora o radu, ali tada gube određena studentska prava koja bi imali da rade preko studentskog ugovora. No, može li student ili studentica, nakon rada preko ugovora o radu, ponovno početi raditi preko studentskog ugovora? Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja su nam rekli da – može, ali se tijekom tekuće akademske godine neka studentska prava ne mogu povratiti.
Nekim studentima više odgovara raditi preko ugovora o radu, nego preko studentskog ugovora. No, kada su u zasnovanom radnom odnosu, dakle ne onom preko student servisa, ostaju bez određenih studentskih prava. Među njima su pravo na zdravstveno osiguranje, pravo na subvencionirano stanovanje i prehranu te pravo na državne stipendije i druge novčane potpore.
Povratak na studentski ugovor moguć, ali gube se neka prava
No, može li se student ili studentica nakon rada preko ugovora o radu ponovno vratiti na rad posredstvom student servisa? Kako su nam objasnili iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, to je moguće, ali tada se u tekućoj akademskoj godini neka prava ne mogu povratiti.
– Studentima je informacija o njihovu radno-pravnom statusu vidljiva u Informacijskom sustavu studentskih prava (u daljnjem tekstu: ISSP) kojem studenti pristupaju AAI@EduHr elektroničkim identitetom. U skladu s navedenim odredbama Zakona, Ministarstvo znanosti i obrazovanja preuzima podatke Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o radno-pravnom statusu studenata te pristupa prilagodbi izračuna prava studenata iz studentskog standarda, navode iz MZO-a.
Obnavlja se pravo na obavljanje studentskih poslova i pravo na subvencioniranu prehranu
Prava studenata koji imaju zasnovan radni odnos, obavljaju samostalnu djelatnost obrta ili drugog slobodnog zanimanja uređuju se ovisno o njihovom statusu. Pravo na pokriće troškova prehrane i obavljanje studentskih poslova izračunava se modifikacijom prava u ISSP-u. U skladu s navedenim, studentska prava se obustavljaju ili ponovno aktiviraju automatizmom tijekom akademske godine na temelju Zakona o obavljanju studentskih poslova i Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na pokriće troškova prehrane studenata.
– Pravo na obavljanje studentskih poslova ažurira se automatski najkasnije u roku od pola sata od zaprimanja podatka o prestanku radnog odnosa od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Povratna informacija o ispunjavanju prava na obavljanje studentskih poslova šalje se web servisima koje koriste posrednici u svrhu evidencije. Pravo na subvencioniranu prehranu ažurira se automatski sa sutrašnjim datumom od datuma zaprimanja podatka o prestanku radnog odnosa od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Povratna informacija o ispunjavanju prava na subvencioniranu prehranu šalje se web servisima koje koriste restorani subvencionirane prehrane u svrhu evidencije, ističu iz MZO-a.
Nije moguće obnoviti pravo na subvencionirano stanovanje niti pravo na državne stipendije tijekom tekuće akademske godine
Dodatno ističu kako studenti nakon prestanka radnog odnosa u ISSP-u mogu samostalno ažurirati radno-pravni status pritiskom na gumb ‘Osvježi radno-pravni status’ jer se podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ažuriraju u ISSP-u nekoliko puta mjesečno. Pravo na subvencionirano stanovanje u tekućoj akademskoj godini studentima koji prelaze s radnog odnosa na studentski ugovor, nije moguće obnoviti.
– U slučaju zasnivanja radnog odnosa ili obavljanja samostalne djelatnosti obrta ili drugog slobodnog zanimanja student gubi pravo na subvencionirano stanovanje u skladu s Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava studenata u redovitom statusu na subvencionirano stanovanje. Gubitak prava nastupa u sljedećem mjesecu od mjeseca u kojem su nastupile izmijenjene okolnosti. Izgubljeno pravo na subvencionirano stanovanje nije moguće ponovno aktivirati tijekom tekuće akademske godine, kažu iz MZO-a.
Pravo na zdravstveno osiguranje mora se dodatno provjeriti u HZZO-u
Ista je situacija i s pravom na primanje državne stipendije koju studenti također ne mogu, ako prelaze s ugovora o radu na studentski ugovor, ponovno ostvariti tijekom tekuće akademske godine. U slučaju zasnivanja radnog odnosa ili obavljanja samostalne djelatnosti obrta ili drugog slobodnog zanimanja, studentima koji su ostvarili pravo na državnu stipendiju na temelju socio-ekonomskoga statusa i državnu STEM stipendiju, obustavlja se daljnja isplata rata stipendije.
– Savjetujemo studentima da nakon prestanka radnog odnosa svoj status provjere na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje pod rubrikom ‘Provjera statusa obveznog i dopunskog zdravstvenog’. U slučaju neostvarivanja prava, studenti se trebaju izravno obratiti Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, poručili su iz MZO-a.