Pretraga

Mogu li studenti raditi na sezoni svaki dan bez odmora? Provjerili smo što kaže zakon

A- A+

Ljeto je tu, a s njime i mnogobrojni studentski poslovi na moru. Oni koji su išli raditi sezonu na Jadranu, zasigurno znaju za jaki tempo rada u kojem najčešće nema prostora za dan odmora. Upitali smo Ministarstvo imaju li studenti pravo na slobodan dan tijekom rada na sezoni. Njihov odgovor neke vjerojatno neće razveseliti.

studentski posao

Foto: Unsplash/srednja.hr

Uz strane radnike, na sezonskim se poslovima najčešće mogu sresti i studenti, a zašto je to tako, ne treba pogađati dva puta. Satnice su veće nego inače, najčešće se ulovi i neka ‘bakša’, a svakako je i plus što se radi na moru. Minus je, doduše, što se najčešće radi izvan onih uvriježenih osam sati, a dana odmora nerijetko ni – nema. Budući da se u Zakonu o obavljanju studentskih poslova ne spominje pravo na tjedni odmor, a o Zakonu o radu se spominje, mnogi su u dilemi imaju li studenti na sezoni uopće pravo na slobodan dan. Odgovor smo potražili u nadležnom Ministarstvu.

– Prava i obveze izvođača, posrednika i naručitelja posla tijekom obavljanja studentskoga posla te ostala pitanja vezana uz obavljanje studentskih poslova uređena su Zakonom o obavljanju studentskih poslova. Odredbe Zakona o radu nisu primjenjive kod obavljanja studentskih poslova, objašnjavaju nam iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Izdvojeni članak
studentski posao

Studentski posao i studentski ugovor: Sve što trebate znati o radu preko SC-a

Ističu, naime, da student ima pravo na 50-postotno uvećanje naknade za sate rada u dane državnoga blagdana, za rad noću, za prekovremeni rad i za rad nedjeljom. Dakle, naručitelj posla obvezan je uvećati satnicu za 50 posto studentu za sate rada u dane državnoga blagdana, za rad noću, za prekovremeni rad i za rad nedjeljom ako je student radio u te dane. Također, istim je člankom Zakona reguliran plaćeni dnevni odmor od najmanje trideset minuta studentu koji obavlja posao najmanje šest sati dnevno.

– S obzirom na prirodu obavljanja studentskih poslova u smislu povremenog i privremenog zapošljavanja studenta, količina i trajanje poslova je isključivo ovisna o dogovoru izvođača i naručitelja, odnosno studenta i poslodavca, zaključuju iz Minstarstva.

Iz ovoga se može zaključiti da studenti na sezoni mogu raditi svakoga dana bez slobodnog dana, ali im je poslodavac dužan platiti za 50 veću satnicu ako rade po noći, nedjeljom, blagdanima ili prekovremeno. Naglasimo i da, ako radite sezonski posao, trebate pripaziti na dva limita vezana uz oporezivanje studentske zarade. Sve o njima možete doznati u videu ispod: