Pretraga

Na Borasova tužakanja i dalje odlazi javni novac, na sudu i bivša ministrica: ‘Traje više od 4 godine’

A- A+

Bivša ministrica obrazovanja, Blaženka Divjak, objavila je na Facebooku kako još uvijek nije okončan sudski proces koji protiv nje vodi Sveučilište u Zagrebu na kojem i sama radi. Tužio ju je, naime, za klevetu bivši rektor Damir Boras, a trenutni je očito odlučio da tu tužbu valja nastaviti. Slučaj traje već četiri godine.

Blaženka Divjak | foto: Facebook

– Poruka dana: E, nećete razbojnici… mi ovaj dan pokvarit’!, tako je započela svoju Facebook objavu Blaženka Divjak, bivša ministrica znanosti i obrazovanja, dodajući da je to ‘poruka svima koji žele uzurpirati akademsku slobodu govora’.

On se odnosi na svjedočenje na sudu u slučaju tužbe koju je protiv nje podigao bivši rektor Sveučilišta u Zagrebu, Damir Boras. Aktualni rektor Stjepan Lakušić, kao nova čelna osoba Sveučilišta, odlučio je nastaviti s procesom.

Izdvojeni članak
Boras damir_maz presuda

Boras se pobrinuo da ga ne zaboravimo i dok je u penziji: Sud mu dao za pravo u jednoj od tužbi

– To već traje više od četiri godine! Razlog: samo samo koristila svoje pravo da ukažem na nepravilnosti na sveučilištu na kojem radim više od 30 godina. Oni idu na iscrpljivanje svake vrste pa tako i na financijsko. Jer ja sve svoje račune plaćam sama, a rektori plaćaju javnim sredstvima Sveučilišta koje i ja pomažem dobiti. Dok ja pišem projekte i radim na njima, rektor zapošljava suprugu odvjetnika da brine o organizacijskoj kulturi, zubarku da brine o psihičkom zdravlju studenata, pa onda i glumce, ponekog režisera, ali i djecu drugih rektora. Ali o tome se ne smije govoriti. Za to se ide na sud. Njihova je poruka, ako pitate ili ukazujete na greške, bit ćete godinama na sudu kao ONA, napisala je Divjak uz dodatak da nakon suda ide voditi projektni sastanak na koji dolaze uvaženi znanstvenici iz drugih europskih država.

Podsjetimo, Divjak je na N1 televiziji 2020. rekla da su ‘tijekom koronakrize pojedini rektori i dekani ilegalno ili povećali plaće ili zaposlili dvadesetak ljudi na račun poreznih obveznika.’ Kazneni sud već je nepravomoćno Divjak prošle godine oslobodio optužbe za klevetu, međutim paralelno se protiv nje vodi postupak pred građanskim sudom, gdje se od Divjak traži nadoknada štete za nanesene ‘duševne boli’ zbog tobožnje klevete.