Pretraga

Na dno mora spuštena i potopljena studentska vina, a za to postoji dobar razlog

A- A+

Studentska vina potopljena su i spuštena na dno mora kod Opatije, objavili su s Veleučilišta u Rijeci koje izvodi stručni studij Vinarstva. Objasnili su da je cilj istražiti utjecaj dozrijevanja vina u moru u odnosu na druge načine dozrijevanja vina, sortiment i tipologiju vina. U postupku su pomogli ronioci Javne vatrogasne postrojbe Opatija i opatijskog Dobrovoljnog vatrogasnog društva.

spuštanje vina u more

Spuštanje vina u more | foto: Veleučilište u Rijeci

U malom mjestu Ika nedaleko od Opatije potopljena su i spuštena studentska vina na dno mora sredinom kolovoza, izvijestili su na internetskim stranicama s Veleučilišta u Rijeci. Radi se o lokaciji kod luke Ika gdje se nalaze ikarske vruje, pišu.

Žele istražiti kako vino dozrijeva u moru

– Cilj ove aktivnosti je istražiti utjecaj dozrijevanja vina u moru u odnosu na druge načine dozrijevanja vina, sortiment i tipologiju vina. U kavez su poslagana studentska vina Malvazija istarska 2023., dekanovo vino Malvazija istarska 2016. te studentski pjenušac Hrvatica 2023. Poljoprivrednog odjela Poreč Veleučilišta u Rijeci, zatim studentski pjenušci, Bela 2020. i Grk 2020. Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te studentska vina, Graševina Academia 2021. i Pinot crni 2020. Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, stoji u priopćenju.

Kod polaganja i spuštanja vina u more, dodali su, pomagali su ronioci Javne vatrogasne postrojbe Opatija i opatijskog Dobrovoljnog vatrogasnog društva. Projekt ‘Vino i vruja’, nastavili su, provodi se u organizaciji Udruge ‘Ikarski barkajoli’ i Županijske lučke uprave Opatija – Lovran – Mošćenička Draga.

Izdvojeni članak

VIDEO: Znate li u kojoj se zemlji proizvodi najviše vina na svijetu? Mi smo znali tek iz trećeg pokušaja

Vinarstvo i srodni studiji mogu se studirati u više gradova

Inače, na Veleučilištu u Rijeci, točnije u Poreču, postoji prijediplomski stručni studij Vinarstva. Ovog ljeta kvota za taj studij bila je 15 za redoviti program, a pravo upisa ostvarilo je šest studenata, pokazuju podaci Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO). Na izvanredni studij nitko nije ostvario pravo upisa. Na Sveučilištu u Splitu izvodi se studij Mediteranska poljoprivreda sa smjerovima vinogradarstvo i vinarstvo te hortikultura. Ovo ljeto kvota je tamo bila 30, a pravo upisa ostvarilo je 13 studenata. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu postoji diplomski studij Hortikultura – Vinogradarstvo i vinarstvo, na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek diplomski studij Vinogradarstvo i vinarstvo, a na Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegi stručni prijediplomski studij Enogastronomija gdje je ljetos pravo upisa ostvarilo troje studenata, a kvota je bila 30.

– Inicijativu je pokrenuo dr. sc. biotech. Kristijan Damijanić, prof. struč. stud. na Poljoprivrednom odjelu Veleučilišta u Rijeci s kolegama s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Ana-Marijom Jagatić Korenika i dr. sc. Josipom Mesićem, prof. v. š. s Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Ovom prilikom želimo zahvaliti svima na velikom angažmanu i pomoći, objavljeno je na stranicama Veleučilišta u Rijeci.

vino koje je spušteno u more

Vino koje je spušteno u more | foto: Veleučilište u Rijeci