Pretraga

Na ZŠEM u drugom semestru stigli studenti iz 24 svjetske zemlje

A- A+

Zagrebačku školu ekonomije i menagementa u drugom semestru akademske godine 2013./14, oplemenit će 50 studenata iz čak 24 svjetske zemlje. Već nekoliko godina ZŠEM provodi razmjenu studenata, a zanimljivost je da vlada sve veći obostrani interes, za studiranje u zemljama azijskog Dalekog istoka, a i od tamo ova poslovna škola ima redovno ‘posjetitelje’. U novom semestru tako su pridošli studenti iz primjerice Singapura, Južne Koreje, ali i Brazila, Rusije, Kazahstana, Kanade, SAD-a i tako dalje. Što studenti kroz razmjenu dobivaju te kako funkcionira suranja otkrio nam je prodekan za međunarodne odnose ZŠEM-a Mato Njavro.

Screenshot: You Tube

Počeo je drugi semestar na Zagrebačkoj školi ekonomije i menagementa, a hrvatskim se studentima priključilo 50 njih iz čak 24 svjetske zemlje. Među njima vrijedi istaknuti studente iz dalekih Južne Koreje, Kanade, Singapura, Rusije, Brazila ili Sjedinjenih Američkih Država. Kako na ovu poslovnu školu dolaze fakultetlije iz cijelog svijeta, proporcionalno u te zemlje odlaze i ZŠEM-ovci iz Hrvatske.

Izdvojeni članak

Student iz Singapura u deset dana se zaljubio u Hrvate i Hrvatsku

Suradnja stalna, a nastava dvojezična

Kako je nastavu na ZŠEM-u moguće u potpunosti slušati na engleskom jeziku, strani studenti nemaju barijeru takve vrste.

– Praktički od samih početaka postojanja fakulteta, provodimo studentsku razmjenu. Imamo stalnu suradnju s poslovnim fakultetima diljem svijeta, primjerice s ESSEC Business Schoolom iz Pariza, koja je po rankingu Financial Timesa proglašena najboljom francuskom poslovnom školom. Naši su studenti još uvijek najviše zainteresirani za odlazak u zemlje poput Njemačke, Francuske, Italije, ali primjetan je rast interesa za azijske zemlje, govori nam prodekan za međunarodne odnose ZŠEM-a Mato Njavro.

U prošloj je godini na ovoj zagrebačkoj poslovnoj školi studiralo čak 150 inozemnih studenata.

Izdvojeni članak

Meksička avantura studentice iz Zagreba: Meksiko je istovremeno predivan i užasno opasan

Lakše se zaposliti uz inozemno iskustvo studiranja

Kako smo naglasili u jednom od prethodnih paragrafa, proporcionalno dolascima stranih studenata, oni hrvatski sa ZŠEM-a odlaze u inozemstvo. Obično jedan semestar pohađaju nastavu u nekoj stranoj zemlji, a veliki ih se broj interesira za ovakav program.

– Prednost odlaska na razmjenu je u stjecanju novog iskustva, studiranja u drukčijem poslovnom okruženju, učenje novog jezika te u svakom slučaju otvaranje novih vidika. Također je važno da poslodavci cijene iskustvo studiranja u inozemstvu pa su ovakvi studenti privlačniji za zapošljavanje, objašnjava prodekan Njavro.

U ponedjeljak je baš počeo drugi semestar na ZŠEM-u te se tada naš sugovornik i prodekan za međunarodne odnose dotakao svoga studiranja u inozemstvu te progovorio o daljnjim planovima fakulteta.

– Iznimno mi je zadovoljstvo što naši studenti imaju priliku iskusiti međunarodnu atmosferu na kampusu ZŠEM, jer sam i osobno dio svoje akademske karijere proveo u sličnom okruženju te mogu reći kako se upravo na taj način rađaju dugoročna prijateljstva, ali i prilike za neke zanimljive poslovne pothvate. Cilj nam je iz godine u godinu povećati broj inozemnih studenata te se pozicionirati na području Jugoistočne Europe kao vodeći privatni ekonomski fakultet, zaključio je Mato Njavro.