Sveučilište u Splitu dobilo je prvi, osnovni certifikat Healthy Campus. Priznanje je to za poboljšanje kvalitete života na kampusima, a svake tri godine sveučilišta uključena u projekt prolaze proces certifikacije. Nakon osnovnog, dobiti mogu brončani, srebrni, zlatni i, najviši, platinasti certifikat.
Sveučilište u Splitu dobilo je vrijedno priznanje – Healthy Campus. Certifikat je to koji se dodjeljuje za poboljšanje kvalitete života na kampusima, a postizanjem postavljenih kriterija splitsko sveučilište, kako su se pohvalili na svojim službenim stranicama, postavlja se uz bok poznatih svjetskih sveučilišta u kvaliteti studentskog života.
Nagradu primio prorektor
Krajem svibnja, Međunarodni savez sveučilišnog športa (FISU) je za 43 sveučilišta uključena u program Healthy Campus dodijelio oznaku ‘certified’. Njih 18 dobilo je oznaku Platinum, najvišu razinu certifikata. Svečana dodjela, prva takve vrste održana je na Université Libre de Bruxelles. Ovo je priznanje u ime splitskog sveučilišta primio prorektor Tomislav Kilić.
– Projekt FISU Healthy Campus inicijativa je koja ima za cilj poboljšati dobrobit studenata u svim aspektima njihova života te uspostaviti interdisciplinarni sustav posvećen dobrobiti, zdravom načinu života i svijesti studenata o tim aspektima. Bila mi je iznimna čast u ime Sveučilišta u Splitu primiti ovo priznanje. Posebno bih htio zahvaliti našem odjelu za studentski standard i sport koji su vrijedno i ustrajno radili kako bi se došlo do ovog vrijednog priznanja, kazao je, među ostalim, prorektor Kilić.
U projektu sudjeluju 94 sveučilišta
Da mu je iznimno drago što je splitsko sveučilište uspjelo ispuniti osnovne kriterije i dobiti prvi certifikat nije skrivao ni voditelj spomenutog odjela Toni Gamulin.
– Siguran sam da ćemo daljnjim radom ispuniti sveo stale kriterije Međunarodne sportske federacije te da ćemo zaslužiti i završni Platinum certifikat Healthy Campusa, istaknuo je Gamulin.
FISU je ovaj program u kojem se dodjeljuju certifikati pokrenuo prije dvije godine. Skupina stručnjaka odredila je 100 kriterija prema kojima se vrednuju institucije, a među ostalim se fokusiraju na ravnopravnost spolova, smanjenje nejednakosti, povećanje uključivosti, čistu i pristupačnu energiju, održivi razvoj, klimatsko djelovanje.
Ovom su projektu do sada pristupila 94 sveučilišta diljem svijet, a ukupno je njih 33 ispunilo više četrdeset posto kriterija pa su tako i dobili jedan od certifikata. Nakon osnovnog certifikata koji je dobilo splitsko sveučilišta, postoje još brončani, srebrni, zlatni i platinasti. Ciklus certifikacije traje 3 godina, a na kriterijima se, kako ističu iz splitskog rektorata, radi u fazama.