Sveučilište već mjesec dana na naslovnici drži sramotno priopćenje u kojem Boras napada novinarku
Već više od mjesec dana naslovnicu web stranice zagrebačkog sveučilišta ‘krasi’ priopćenje rektora Damira Borasa u kojem napada novinarku. Znakovito, upravo onu novinarku koja je otkrila njegov vjerojatno najveći skandal nagrađivanja profesora prijavljenog za seksualno uznemiravanje bivše studentice. To se priopćenje na naslovnici nalazi, ironično, odmah nakon šture obavijesti rektorata u kojoj osuđuju svaki oblik zlostavljanja i diskriminacije.
Krajem siječnja javnost je postala upoznat s novim i vjerojatno najvećim skandalom koji se vezuje uz zagrebačkog rektora Damira Borasa. On je, naime, znao da postoji barem jedna prijava protiv umirovljenog profesora za seksualno uznemiravanje bivše studentice. Unatoč tome, prijavljenog je predložio, a zatim i nagradio počasnom titulom professor emeritus.
Ispred važnih vijesti za studente
Točno 1. veljače o tom se skandalu rektor oglasio sramotnim priopćenjem u kojem napada Doru Kršul, istraživačku novinarku Telegrama koja je sve razotkrila. Za nju u priopćenju kaže da se “opsesivno, na tjednoj bazi bavi produciranjem klevetničkih tekstova o djelatnostima i tijelima Sveučilišta”. Skandal u koji je umiješan, pak, naziva skandalom spomenute novinarke i smijenjene dekanice Filozofskog fakulteta Vesne Vlahović-Štetić, a onda iznosi još nekoliko problematičnih tvrdnji.
Tako priznaje da kao rektor zagrebačkog sveučilišta, nakon što je dobio izjavu studentice, sa svoje strane nije našao “uporišta ni opravdanja za pokretanje postupka” u tom slučaju, a naglašava i da se iz nekih drugih dokumenata moglo zaključiti kako je izjava studentice deponirana kod bivše dekanice “s namjenom da spriječi donošenje prijedloga da profesor bude kandidiran za počasno zvanje professor emeritus, čime je sama postala etički problematičnim dokumentom”. U nastavku, što implicitno, što izrijekom navodi i radno mjesto prijaviteljice pa, kako je to za Telegram istaknula i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, potencijalno otkriva ime žrtve, odnosno dio njenog identiteta.
Upravo tako sročeno priopćenje na službenim stranicama zagrebačkog sveučilišta stoji već više od mjesec dana, a nalazi se pri vrhu naslovnice u rubrici vijesti i najava. Ilustracije radi valja naglasiti da je pozicionirano ispred vijesti o natječaju za razmjenu studenata i dodjelu stipendija, kao i drugih aktualnosti. Rektorov privatni obračun s novinarkom koja mu je stala na žulj, dakle, nalazi se ispred gomile važnih informacija za studente i zaposlenike zagrebačkog sveučilišta. Ironično, njegovo se priopćenje pozicionira i odmah nakon šture obavijesti da zagrebačko sveučilište pokazuje nultu stopu tolerancije prema svakom obliku zlostavljanja i diskriminacije.
Intervju mjesecima plijenio pažnju
Ovo priopćenje nije jedina vijest koja se na sveučilišnim stranicama zadržala neko vrijeme. Za vrijeme trajanja procesa usklađivanja Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, koji među ostalim uređuje i razine na kojima se nalaze kvalifikacije nakon završenih stručnih studija, u odnosu na one sveučilišne, jedan znakoviti intervju posebno je plijenio pažnju.
Radi se o intervjuu sa zagrebačkim prorektorom Tonćijem Lazibatom, inače jednim od najglasnijih agitatora odvajanja kvalifikacijskih razina stručnih i sveučilišnih studija. U tom intervjuu Lazibat je naširoko objašnjavao što je to binarni sustav te iznosio svoje stajalište prema kojem stručni i sveučilišni studiji ne mogu biti izjednačeni. Na kvalifikacijskoj se razini to na kraju dogodilo stupanjem izmjena Zakona o HKO-u na snagu. Zanimljivo, komentari zagrebačkog sveučilišta u javnom su savjetovanju odbijeni, nakon čega je prorektor Lazibat objašnjavao kako, po njegovu shvaćanju, ipak nisu izjednačeni.
U nekom je trenutku otišao tako daleko da je demantirao izjave studentice stručnog studija i predstavnice inicijative 300=300 Dijane Radovniković, koja se posljednjih godinu dana aktivno zalagala za prava studenata stručnih studija. Na njeno je gostovanje u emisiji lokalne Televizije Dalmacije poslao demanti, o čemu više možete pročitati ovdje.