Pretraga

Neki su već odradili prijemni za jedan od najpoželjnijih studija: ‘Nakon tri minute su mi rekli da sam prošla’

A- A+

Od ove godine maturanti na upisima mogu birati između tri studija logopedije – onog u Zagrebu, u Rijeci te odnedavno u Osijeku. Međutim, za upis riječkog i zagrebačkog potrebno je proći kroz dodatno testiranje. Ono uključuje provjeru jezično-govorno-glasovnog statusa, a provodi se ovih dana. I dok su jedni ovogodišnje testiranje riješili bez muke, drugima to nije bilo ugodno iskustvo.

Ilustracija: Unsplash

Matura je gotova, a ovih će dana pojedini fakulteti provoditi dodatne provjere za dio svojih studija. Među onima za koje je potrebno proći kroz dodatno testiranje su i dva studija logopedije, onaj u Rijeci i Zagrebu. Dodatna provjera uključuje provjeru jezično-govorno-glasovnog statusa, a prisutnost poteškoća je isključujući faktor. Inače, odnedavno je maturantima u ponudi i studij logopedije u Osijeku, ali zbog kratkih rokova ove godine ondje nije proveden prijemni.

Prijemni u Rijeci ove je godine prvi puta bio uživo

U Rijeci je dodatna provjera započela proteklog petka. Maturantica Dora iz Srednje škole Jastrebarsko prepričava nam da ju je na prijemnom dočekao ljubazni ispitivač koji ju je pitao odakle je, s kim je došla na prijemni, zašto se odlučila za upis logopedije i zbog čega u Rijeci te koji joj je bio najdraži predmet u srednjoj.

– Nakon sam trebala pročitati tekst, prepričati ga i na kraju napisati jednu rečenicu i potpisati se. Imala sam veliku tremu prije prijemnog, ali kad sam vidjela nasmiješena lica svih cura koje su prošle, shvatila sam da ipak nemam razloga za brigu. Dojmovi su prije svega pozitivni, zadovoljna sam kako sam odradila svoj dio i što sam prošla, kaže nam Dora.

Inače, svih prethodnih godina prijemni za riječki studij logopedije provodio se online, tako je bilo od njegova pokretanja usred pandemije. Međutim, ove godine način provedbe je izmijenjen i testiranje se provodi uživo.

– Iako živim dalje od Rijeke, nije mi bio problem doći na prijemni uživo. Štoviše, mislim da je atmosfera opuštenija kada s nekim razgovaraš uživo, kaže Dora.

Ona osim logopedije u Rijeci ima i taj studij u Zagrebu i Osijeku, a na listi prioriteta joj je i psihologija na zagrebačkom Fakultetu hrvatskih studija.

– Logopedija mi je prvi izbor, želim ju upisati jer se pronalazim u tom poslu, volim raditi s ljudima, najviše s djecom, a imam i veliki dar govora za koji bi bilo šteta da se ne iskoristi u prave svrhe, kaže nam Dora koja je zadovoljna i kako je napisala državnu maturu, što je i očekivala, budući da se je dugo pripremala.

Izdvojeni članak
žena na podu koja se igra s djecom i kockicama

Novi studij logopedije osvanuo u Postani student: Upisuju 40 studenata, ipak nema prijemnog

Nekima prijemni baš i nije bio ugodan

Lara iz II. gimnazije u Zagrebu prepričala nam je svoje iskustvo s prijemnog, koje se poprilično razlikuje od Dorinog u Rijeci. Za početak, ima velike primjedbe na funkcioniranje web stranice Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.

– Početak cijelog procesa prijave na ERF je već sam po sebi dao naslutiti o kakvom je odnosu prema kandidatima riječ. Naime, web stranica je izrazito nepregledna i nepouzdana te sam dva puta naišla na ozbiljan problem. Prvi je bio što uopće nisu učitali tražene obrasce na web, a drugi je bio problem učitavanja popunjenih obrazaca i ostalih podataka na web, navodi Lara.

Prepričava nam da je prijemni bio koncipiran tako da su kandidati bili podijeljeni u sedam prostorija. Svatko je, kaže, trebao imati po deset minuta za razgovor, međutim Lara je primijetila da su neki bili gotovi ranije, a drugi su zadržani i po dvadesetak minuta.

–  Na putu ka svojoj prostoriji, učinilo mi se da sam vidjela djevojku koja plače što je u meni pobudilo strah i nelagodu, na kraju dana to je trebao biti samo prijemni bez bodova za koji se ne može posebno pripremati. Na razgovor sam došla sa zdravom količinom treme što se u trenutku kad sam ušla u prostoriju promijenilo. Ispitivačice su me pitale kako se zovem i što radim u slobodno vrijeme, a nakon nekoliko trenutaka su me prekinule i pitale od kud smo moja obitelj i ja. Jedna od ispitivačica bila je jako pristojna te mi je bilo ugodno razgovarati s njom, ali druga nažalost nije. Nakon samog razgovora nisam dobila nikakav konkretan komentar ili eventualnu informaciju kako sam zadovoljila neke kriterije ili nisam. Bilo je olakšavajuće jednostavno otići iz prostorije, kaže Lara.

I njoj je, kao i Dori, logopedija prvi izbor. Odmalena je željela raditi s ljudima, a kako je u školi voljela i psihologiju i hrvatski jezik, logopedija joj je nekako bila logičan izbor.

– Razočarana sam tretmanom koji sam doživjela na fakultetu koji bi trebao odisati humanošću, strpljenjem, razumijevanjem i uvažavanjem. Obzirom na to kako su tretirali mene, a očigledno i ostale potencijalne kandidate, postavlja se pitanje kakvo će to znanje i vještine prenijeti na buduće studente, na buduće logopede koji će s takvim stavovima i ponašanjem jednom raditi s ljudima, zaključuje Lara.

Izdvojeni članak
novi dekani ERF i Farmaceutski

Na ERF-u izabrali staro-novog dekana, želi povećati kvotu logopedije: Još jedan faks ima novu dekanicu

‘Razgovor je trajao doslovce tri minute’

Mihaela iz IV. gimnazije u Zagrebu koje je imala suprotno iskustvo. Nakon što je ušla u jednu od sedam prostorija zagrebačkog ERF-a, dvije ispitivačice najprije su je pitale odakle dolazi i koji su joj hobiji, a potom joj i dale test za čitanje.

– Već nakon tri rečenice bilo je dosta pa su me prekinule. Razgovor je trajao doslovce tri minute. Nakon toga toga su mi samo rekle da sam prošla i poželjele su mi sreću. Prije prijemnog sam bila malo nervozna i bilo me je strah da od te nervoze ne pogriješim u izgovoru. Na kraju je sve super prošlo i žene su bile stvarno drage i nasmijane, baš ugodna atmosfera, kaže Mihaela.

Ona na popisu ima samo studij logopedije u Zagrebu jer ne želi ići studirati u druge gradove.

–  Logopedija mi je prvi izbor jer me to najviše zanima. Uvijek me zanimalo područje govora generalno, načini na koje dolazi do samoga govora, ali i opet do govornih poteškoća. Također, mislim da je to uistinu lijep posao jer se na kraju krajeva. Pomaže ljudima s teškoćama ne samo u govoru, nego i u sluhu i sl. te se samim time gradi njihovo samopouzdanje, što je jako važna stvar, zaključuje Mihaela.

Naša posljednja sugovornica, Lana iz Medicinske škole Zadar na prijemni je išla u Rijeku. Pitanja su se isto odnosila na neke opće informacije o njoj i na izbor logopedije, čitala je tekst i prepričavala ga te je trebala zapisati rečenicu na papir.

–  Imala sam tremu iako su stvarno asistentice bile jako dobre i ljubazne. Kad su mi rekli da sam prošla, trema je nestala. Nakon prijemnog sam razmišljala ako upadnem kako će moj život tamo izgledati. Osim logopedije imam još neke srodne studije na popisu poput psihologije ili socijalnog rada, ali mislim da neću upisivati ništa drugo ako ne upadnem u Rijeku. Pauzirat ću i pokušati ponovo dogodine. Osijek sam stavila, ali mislim da ga neću upisivati jer sam iz Dalmacije i malo mi je ipak daleko. Ovdje imam obaveze i bilo bi mi komplicirano često putovati. Logopedija mi je prvi izbor, voljela bih je upisati jer mi se sviđa takav rad, zaključuje Lana.