Pretraga

Nešto se čudno događa s ocjenjivanjem studija prava na Katoličkom sveučilištu, sve ‘debelo’ kasni

Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), koja daje dopusnicu ili odbijenicu za pokretanje novih studija, program Prava na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS) ocjenjuje dulje od propisanog roka. Sami kažu da je njihov okvir tri mjeseca od predaje zahtjeva, a sudeći po javnim dokumentima HKS-a oni su zahtjev poslali i prije siječnja. AZVO nam nije odgovorio na upit kada su točno primili zahtjev HKS-a za ocjenjivanje studija Prava.

HKS AZVO

AZVO i HKS | foto: srednja.hr, Google Maps

Obrazloženi prijedlog o izdavanju dopusnice donosi se najkasnije u roku od tri mjeseca od dana podnošenja urednog zahtjeva, potom ga Agencija dostavlja visokom učilištu. Navedeno stoji u dokumentu Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) o uputama za provođenje postupka inicijalne akreditacije studija. Naime, kako bi neko visoko učilište moglo upisivati studente na novi studij, mora dobiti zeleno svjetlo AZVO-a, a onda i pečat Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Proces u AZVO-u, tvrdi njihov dokument, mora biti gotov u tri mjeseca. Osim što to stoji u njihovom propisu, i sami su nam potvrdili.

– Zakonski okvir je tri mjeseca od zaprimanja potpune dokumentacije, odgovorili su na naše pitanje koliko u prosjeku traje postupak inicijalne akreditacije krajem srpnja, kada smo ih o tome priupitali zbog situacije s rodnim studijima.

Pravo na HKS-u je u postupku akreditacije daleko više od tri mjeseca

No, Agencija zapravo opovrgava sama sebe. Već u lipnju od njih smo pokušali doznati što je s inicijalnom akreditacijom studija Prava na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS). Da HKS želi takav studij, izvještavao je još u travnju 2023. Lidermedia.hr. Iz javno dostupnih zapisnika Senata HKS-a vidljivo je kako se o studiju prava raspravljalo u siječnju ove godine.

– Još nismo zaprimili izvješće povjerenstva o rezultatima postupka reakreditacije provedenog u studenom 2023., kao ni izvješće povjerenstva o rezultatima postupka inicijalne akreditacije sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Pravo. U akreditacijski postupak prošli smo tjedan poslali studijski program sveučilišnog prijediplomskog studija Softversko inženjerstvo za društvene promjene, stoji u zapisniku sjednice Senata iz siječnja.

Dakle, ako je vjerovati javnom dokumentu HKS-a, oni su studij Prava u akreditaciju poslali svakako prije siječnja. Sada je rujan, dakle prošlo je uvjerljivo više od tri mjeseca. Daljnjim prelaskom zapisnika Senata pronalazimo i točku ‘Odluka o prihvaćanju studijskog programa sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Prava’ u svibnju. Zbog svega već smo se u dva navrata obratili AZVO-u, ali i HKS-u. AZVO smo u lipnju pitali u kojoj je fazi inicijalna akreditacija studija prava, odnosno je li ona još uvijek u procesu.

– Postupak inicijalne akreditacije studija Prava na Hrvatskom katoličkom sveučilištu trenutačno je u tijeku zbog čega nismo u mogućnosti davati više informacija, odgovor je AZVO-a iz lipnja.

Izdvojeni članak
AZVO Filozofski

Filozofskom stigla odbijenica Ministarstva oko Rodnih studija: Moraju na još jednu recenziju

AZVO nam nije odgovorio kada je HKS poslao svoj zahtjev

Sličan odgovor tada je pristigao i s HKS-a. Napisali su da su uputili studij prava u akreditacijski postupak koji je u tijeku. Upite smo ponovno slali sredinom rujna, ususret početku nove akademske godine. Ovog puta AZVO smo jasno pitali, osim toga u kojoj je fazi akreditacija studija prava, i kada je HKS poslao svoj zahtjev.

– Postupak inicijalne akreditacije studija Pravo na Hrvatskom katoličkom sveučilištu još je uvijek u tijeku zbog čega u ovom trenutku nismo u mogućnosti izlaziti u javnost s više informacija. Po završetku postupka, ishod će biti javno objavljen na mrežnim stranicama, odgovorili su nam, bez informacije kada je HKS poslao svoj zahtjev.

No, prema zapisnicima Senata jasno je da su to učinili još prije siječnja i da je studij u ladici AZVO-a već skoro godinu dana. Obratili smo se ponovno i HKS-u odakle je ponovno stigao birokratski odgovor.

– Studijski program Integriranog prijediplomskog i diplomskog studija prava još je uvijek u postupku inicijalne akreditacije. S obzirom na to, molimo Vas za razumijevanje jer ne možemo odgovoriti na postavljena pitanja. Čim dobijemo relevantnu informaciju rado ćemo je proslijediti medijima, kažu iz HKS-a.

Izdvojeni članak

Profesor i bivši zastupnik studente će učiti o rodnim studijima: ‘Autonomija nije prosjačka aktivnost’

Pitali smo ih je li problem pronalazak recenzenata, konkretan odgovor izostao

Kada smo se u srpnju AZVO-u javili o akreditacijama, također smo spomenuli kako se ranije zagrebačko sveučilište požalilo na problem pronalaska dostupnih recenzenata za ocjenjivanje studija. Pitali smo ih imaju li oni s time problema, kao pokušaj pronalaska logičnog objašnjenja zašto neke akreditacije kasne.

– Nismo u mogućnosti komentirati iskustva Sveučilišta u Zagrebu vezano za izbor recenzenata. U postupcima inicijalne akreditacije studija koje provodi AZVO sudjeluje stručno povjerenstvo koje se sastoji od najmanje pet neovisnih stručnjaka koje bira i imenuje Akreditacijski savjet AZVO-a. Temeljem Zakona o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti, Standarda i smjernica za osiguravanje kvalitete u Europskom prostoru visokog obrazovanja (ESG) te dobre međunarodne prakse, Agencija za znanost i visoko obrazovanje izradila je Upute za provođenje postupka inicijalne akreditacije studija koje sadrže (pred)uvjete za provođenje samoga postupka te detaljno pojašnjavaju sve etape predmetnoga postupka. Upute za provođenje postupka inicijalne akreditacije, kao i ostala popratna dokumentacija koju je nakon provedene javne rasprave usvojio Akreditacijski savjet AZVO-a u svibnju 2023.g., javnosti su dostupni na mrežnoj stranici AZVO-a, rekli su u srpnju.


HRVATSKA VEĆ IMA ČETIRI STUDIJA PRAVA

Hrvatska broji četiri studija prava, u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Svaki od njih može se upisati redovito i izvanredno, a ukupna kvota za sve njih ovo ljeto bila je 1.299. Nakon ljetnog upisnog roka popunjenost je bila 884 od 1.299, dakle 68 posto. U Zagrebu je na redovnom studiju prazno ostalo 188 mjesta, ali na jesen je pravo upisa ostvarilo još 118 studenata. U Splitu je prazno ostalo 53 mjesta nakon ljeta, a na jesen je upalo još 45 studenata. U Rijeci je u redovitom programu prazno ostalo 56 mjesta, u konačnici je na jesen pravo upisa ostvarilo još 54 studenata. U Osijeku je nakon ljeta prazno ostalo 72 mjesta, a na jesen je pravo upisa ostvarilo još 40 studenata.