Pretraga

Nešto se ipak pokreće: U javnom savjetovanju kriteriji za gradnju ili obnovu studentskih domova

A- A+

U javno savjetovanje izašao je nacrt ključnih elemenata za natječaj gradnje ili obnove studentskih domova u vrijednosti od 56 milijuna i 21 tisuću eura. Objavilo ga je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, a natječaj bi u konačnici trebao biti raspisan do kraja godine. Prijave na projekt šalju javna visoka učilišta, a studentski centri mogu biti partneri.

Studentski dom Dubrovnik (26)

Studentski dom Dubrovnik | foto: Ivor Kruljac/srednja.hr

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je u javnom savjetovanju nacrt ključnih elemenata za natječaj gradnje ili obnove studentskih domova u vrijednosti od 56 milijuna i 21 tisuću eura. Riječ je o Programu Konkurentnosti i kohezija 2021. – 2027. Kao što smo nedavno pisali, iz Ministarstva EU fondova potvrdili su nam da bi natječaj trebao biti raspisan do kraja 2024. godine, a da će Ministarstvo obrazovanja prije toga provesti javno savjetovanje. Cilj javnog savjetovanja, rekli su nam iz Ministarstva EU fondova ranije, jest kako bi potencijalni prijavitelji na vrijeme bili upoznati s uvjetima poziva te kako bi se, po potrebi i kad je to opravdano, izvršile potrebne prilagodbe u natječajnoj dokumentaciji na temelju pristiglih komentara.

Prijave na projekt šalju javna visoka učilišta, SC-ovi mogu biti partneri

U dokumentu koji je objavilo Ministarstvo istaknute su dvije podskupine prijave. Prva je izgradnja novih studentskih domova za što je predviđeno 36 milijuna i 21 tisuća eura u projektu, dok je druga obnova postojećih domova od 20 milijuna eura. Isti iznosi su i maksimalni iznosi koje visoka učilišta mogu prijaviti. Naime, prijavitelji na projekt su javna visoka učilišta koja ne smiju imati dugovanja po osnovi javnih davanja. Studentski centri mogu biti partner na projektu. U konačnici gradnju ili obnovu financira EU s 85 posto i država s 15 posto. Pokazatelji projekta jesu godišnji broj korisnika novih ili obnovljenih studentskih domova te broj kreveta u izgrađenim ili obnovljenim studentskim domovima. Maksimalan trošak po krevetu u slučaju izgradnje novog doma ne smije prelaziti 50.000 eura, odnosno 25.000 eura ako je riječ o obnovi.

Prijedlog Ministarstva, koji se može promijeniti nakon javnog savjetovanja, jest da prijavitelj mora imati tim koji se sastoji od voditelja projekta, ovlaštene osobe javnog naručitelja za javnu nabavu i osobe za računovodstvo i financije. U projektni tim moguće je uključiti partnere ili ugovoriti savjetodavne usluge koje pružaju vanjski konzultanti za upravljanje projektom. Jedan prijavitelj može podnijeti jednu projektnu prijavu.

Izdvojeni članak

Tisuće studenata i ove godine ostaju bez sobe u domu: U velikom gradu rekordan broj prijava na natječaj

Zainteresiranost već pokazali u Zagrebu, Rijeci i Splitu

Prijedlozi kriterija odabira jesu vrijednost za novac koju projekt nudi, financijska održivost projekta, provedbeni kapaciteti, dizajn i zrelost, promicanje jednakih mogućnosti i socijalne uključenosti, promicanje održivog razvoja i doprinos zelenoj tranziciji te doprinos projektnog prijedloga rješavanju specifičnih razvojnih problema na određenom teritoriju. Za prijavu podnosi se prijavni obrazac odnosno projektni prijedlog, izjava prijavitelja o istinitosti podataka, izbjegavanju dvostrukog financiranja i ispunjavanju preduvjeta za sudjelovanje u postupku dodjele, izjava o imenovanju projektnog tima, potvrda prijavitelja i partnera o nepostojanju dugovanja po osnovi javnih dugovanja o kojima Porezna uprava vodi službenu evidenciju, dokaz vlasništva, dokaz utemeljenja troškovnika na tržišnim cijenama, dokumentacija koja dokazuje zrelost projekta, uporabna dozvolu (za drugu podskupinu), punomoć za zastupanje prijavitelja/partnera (ako je primjenjivo), analiza ‘otpornosti na klimatske promjene’ te procjena utjecaja na okoliš (ako je primjenjivo).

Podsjetimo, u samom Programu Konkurentnosti i kohezije stoji da je Hrvatska na dnu ljestvice zemalja Europske unije prema udjelu studenata smještenih u studentskim domovima. Objašnjeno je da su ulaganja potrebna jer je u Hrvatskoj tek osam posto studenata smješteno u domovima, dok je prosjek Europske unije 20 posto. Objašnjavaju da bi do 2029. broj kreveta u izgrađenim ili obnovljenim studentskim domovima trebao iznosi 1.685.  Dokumente spremne za ovaj natječaj, tvrde već više od godinu dana, imaju u zagrebačkom SC-u za obnovu petog i šestog paviljona u studentskom domu Stjepan Radić. I iz Studentskog centra u Rijeci nedavno su nam rekli da se planiraju prijaviti na natječaje za dobivanje bespovratnih sredstava iz EU fondova radi proširenja kapaciteta. U Splitu su novi studentski dom najavili do kraja 2025. godine, a splitski rektor Dragan Ljutić u svibnju nam je rekao da postoji jedna svota novca koja je određena za studentske domove i koji bi trebali dobiti.

Cijeli dokument koji je u javnom savjetovanju možete pročitati ispod. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.