Pretraga

Ni Dubrovniku ne trebaju studenti: Ukinuli kulturne iskaznice za studente koji nisu s dubrovačkog područja

A- A+

Dotepenci studenti u Dubrovniku se po novom službeno razlikuju od studenata gospara, budući da su im ukinute studentske kulturne iskaznice, koje su značile besplatan posjet kulturnim znamenitostima naše najrazvikanije turističke destinacije. Tako će po novom studenti koji imaju prebivalište izvan Dubrovačko-neretvanske županije, a studiraju u Dubrovniku, svaki posjet kojoj od gradskih znamenitosti plaćati deset kuna. Cijena zbilja nije velika, no, sporna je diskriminacija studenata koji su se rodili na pogrešnom mjestu.

Izdvojeni članak

Zar vam ništa nije sveto? Grad Vukovar studentima ukinuo subvencioniranje prijevoza

Nakon što smo proteklih dva tjedna vidjeli da Vukovaru ne trebaju studenti, budući da im je grad ukinuo prijeko potrebne subvencije za gradski i međugradski prijevoz, čini se da još jedan hrvatski grad, na sasvim drugom kraju zemlje, također ima potrebu šikanirati studente. I to ne sve, nego samo one dotepence, koji ionako imaju mnoštvo zapreka pri studiranju u Dubrovniku, s obzirom da u ovom sveučilišnom gradu nema studentskog doma, a menza je samo jedna.

Naime, studentima koji imaju prebivalište u Dubrovačko-neretvanskoj županiji posjete kulturnim znamenitostima grada odnosno Dubrovačkim muzejima, Domu Marina Držića, Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik, Umjetničkoj galeriji te gradskim zidinama, ostaju besplatne, dok će ostale studente, svaki pojedinačni posjet navedenim lokacijama, stajati deset kuna.

Cijena zbilja nije visoka, ali pitamo se jesu li iz grada s godišnjim budžetom od preko 600 milijuna kuna, trebali napraviti ovakvo razdvajanje studenata, radi mizernog novčanog prihoda, koji će ovom odlukom ostvariti.

– Studentska kulturna kartica je uvedena prije gotovo 10 godina i kao takva je 2017. godine tehnološki prilično zastarjela. Povlačenjem studentske kulturne kartice iz upotrebe proceduralno je pojednostavljen proces ostvarivanja pogodnosti za studente kao što je to standard u drugim sredinama, odnosno njenim povlačenjem Grad Dubrovnik nije ukinuo pogodnosti koje studenti ostvaruju uz predočenje „iksice“.  Držimo da je cijena od 10 kuna za programe kulturnih ustanova poput Dubrovačkih muzeja, kina i kazališta sasvim prihvatljiva, obrazlaže nam odluku Petar Ipšić, predstavnik za odnose s javnošću Grada Dubrovnika, ne odgovarajući na naše pitanje dijeli li ova odluka studente na privilegirane i diskriminirane.

Izdvojeni članak
kampus borongaj

Još jedan udar na studente: Ukinut jedini kiosk koji je postojao na pustom kampusu Borongaj

S druge strane student iz Cavtata, koji dakle neće ni po novoj odluci morati plaćati ulaz u kulturne institucije, senzibilizirao se sa svojim kolegama iz drugih krajeva te smatra ovu odluku Grada sramotnom.

– Osobno smatram kako ova odluka diskriminira studente koje nemaju prebivalište u Dubrovačko – neretvanskoj županiji. Ovo je još jedan udar na njihov budžet koji je ionako opterećen skupim cijenama u Gradu. S obzirom na to kako Dubrovnik ima viška novčanih sredstava u proračunu, ova odluka nema logičnog utemeljenja i odraz je politike Dubrovnika prema studentima, smatra Marko Roško, student na Studiju Odnosa s javnostima u Dubrovniku.

Prilažemo i spornu Odluku, u nadi da će ju još jednom pogledati dubrovački gradski oci te naći dovoljno senzibiliteta da mladi, koji su iz nešto daljih krajeva svoje visokoškolsko zvanje poželjeli graditi upravo u Dubrovniku, dobiju bar neke povlastice, s obzirom da studentski dom nemaju, a jedna jedina menza im ima vrlo kratko radno vrijeme.

[scribd id=362838605 key=key-hpEXGpEshfG0pxJNHZSl mode=scroll]