Pretraga

Nije vam produljeno pravo na studentski ugovor ili vam je ‘blokirana’ iksica? Evo što trebate napraviti

A- A+

Otišli ste do studentskog centra po novi studentski ugovor pa dobili odgovor da ga ne možete dobiti? Na početku svake akademske godine studentima se automatski produljuje članstvo, a ako ste među onima kojima ono nije produljeno, moguće je da ste izgubili prava ili je došlo do greške u sustavu, pri čemu je ova potonja situacija lako rješiva. Slično vrijedi i u slučaju da vam nisu odobrena nova sredstva na iksici pa ne možete jesti u menzi.

studentski ugovor_iksica

Foto: srednja.hr

– Uvidom u Informacijskom sustavu studentskih prava (ISSP) automatski je produljeno članstvo svim članovima Student servisa u akademskoj 2024./2025 godini, ukoliko ostvaruju pravo na obavljanje studentskih poslova, priopćio je Studentski centar u Zagrebu.

Što ako vam nije produljeno pravo u student servisu?

No, što ako ste među onima kojima članstvo nije produljeno i ne možete do ugovora? U tom slučaju prvo trebate provjeriti imate li uopće prava na rad preko student servisa ili ste ih izgubili. Tu provjeru možete obaviti online na ovoj poveznici, a potrebno je u okviru ‘Studenti’ odabrati ‘Prijava u sustav’ te upisati svoje AAI@EduHr podatke.

Pravo na studentski ugovor gubite ako u prethodnoj godini studiranja niste ostvarili najmanje jedan ECTS bod i kada dva puta promijenite studijski program i treći puta upisujete prvu godinu iste razine. Pravo na sklapanje ugovora ne može biti duže od dvostrukog vremena trajanja studija na prvoj i drugoj razini. Drugim riječima, bez prava na rad preko SC-a ostajete i ako predugo studirate. Preko studentskog ugovora nećete moći raditi niti kada stupite u radni odnos preko redovitog ugovora o radu, ako krenete obavljati samostalnu djelatnost obrta, slobodnog zanimanja i/ili poljoprivrede i šumarstva. Studentsko pravo na rad preko servisa na jednu godinu možete izgubiti i ako ‘prodajete’ studentski ugovor, dakle, ako dajete nekoj drugoj osobi da radi putem vašeg ugovora.

Međutim, ako ste zadovoljili sve ove uvjete, a svejedno vam nije produljeno pravo na rad putem student servisa, moguće je da su vam u sustavu neki podaci netočno evidentirani. U tom se slučaju trebate obratiti svojoj referadi. Kada vam u referadi isprave netočno unesene podatke, javite se i student servisu, kako bi vam produljili članstvo.

Izdvojeni članak
student servis i fakultet

Gubitak studentskih prava: Evo kada ostajete bez iksice, studentskog ugovora, doma i stipendije

Nisu vam ‘sjela’ nova sredstva na iksicu pa ne možete jesti u menzi?

Iz Sveučilišnog računskog centra (Srce) izvijestili su da od 16. listopada 2024. godine studenti počinju ostvarivati prava na prehranu isključivo temeljem podataka zavedenih za tekuću akademsku godinu. Kako bi mogli koristiti subvenciju studentske prehrane, studenti moraju u 2024./2025. biti statusu redovitog studenta. Ako vam sredstva neće biti odobrena, također na istoj poveznici postavljenoj gore trebate provjeriti jeste li ostali bez studentskog prava na prehranu u menzi.

Da pojasnimo, bez prava na prehranu preko iksice ostajete ako ste u prethodnoj akademskoj godini stekli manje od 18 ECTS-a. Pravo na prehranu preko iksice nećete imati niti ako u dvije uzastopne godine steknete manje od 36 ECTS-a. Također, pravo na subvencioniranu prehranu u menzama nema niti student koji po drugi put mijenja studijski program i zbog toga treći put upisuje studijski program iste razine studija. Budući da po Zakonu o visokom obrazovanju i redoviti studenti mogu stupiti u radni odnos preko redovitog ugovora o radu (ne studentskog ugovora), bez prava na prehranu preko iksice ostajete i ako stupite u radni odnos.

U slučaju da ste zadovoljili sve ove uvjete, također je moguće da je došlo do greške u sustavu zbog koje vam subvencija na iksici nije dodijeljena. I u toj situaciji što je prije moguće trebate otići do referade kako bi službenici ispravili pogrešku u sustavu. Napomenimo za kraj i da se potpora na iksicama dodjeljuje za dva razdoblja u mjesecu: od prvoga do četrnaestog dana te od petnaestoga dana do kraja mjeseca. Neiskorišteni dio iznosa dnevne potpore moći ćete prenositi isključivo na preostale dane prvoga odnosno drugog razdoblja u mjesecu.