Pretraga

Novi sindrom među studentima: ‘Sleep texting’

A- A+

Pojavila se nova zabrinjavajuća epidemija među studentskom populacijom, a zove se ‘sleep texting’, odnosno slanje poruka za vrijeme spavanja.

Studenti modernog doba često pate od raznih oblika poremećaja, a najnoviji koji je uzeo maha među tom populacijom nazvan je ‘sleep texting’, odnosno pisanje poruka u snu. Zbog ovog sindroma jedna studentica medicine u krevet odlazi s rukavicama na rukama, piše Business Insider.

Izdvojeni članak

Evo što vrsta vašeg pametnog telefona govori o vama

Na poruke odgovaraju u snu

Kako bi zaštitila sebe i svoj mobilni telefon od tipkanja poruka u snu, studentica medicine na spavanje odlazi u rukavicama, kako bi spriječila svoje prste da šalje nesvjesne nerazumljive poruke drugima. Ona pati od sindroma ‘sleep texter’, fenomena koji se pojavljuje među mlađim generacijama u zadnje vrijeme. Mladež je toliko vezana za svoje pametne telefone da ih zapravo nikada ne gase, pa tako ni prije spavanja. Zbog toga oni odgovaraju na dobivene poruke čak i dok noću spavaju.

Kada ih mobitel javi da su primili poruku, mladi odgovaraju na istu, a odgovori vrlo često nemaju smisla. Ujutro se, dakako, ne sjećaju te aktivnosti, sve dok je pročitaju povijest svojih poruka. Elizabeth Dowdell, profesorica na Sveučilišut Villanova, prva je primijetila ovaj fenomen.

Nakon što joj je jedna studentica povjerila svoj problem, profesorica je napravila anketu koja je uključila 300 studenata, te otkrila kako čak 25 do 35 posto njih šalje poruke u trenucima spavanja. Više od 50 posto njih priznalo je pak da im telefoni i ostala tehnologija često ometa san.

Izdvojeni članak

Šokantno: Evo čime se petina mladih zapravo bavi za vrijeme seksa

Odviknite se od mobitela

Ovaj se sindrom najčešće događa za vrijeme kratkog odmaranja, ili prije ulaska u doboki san. Znamo da je san vrlo važan restorativni proces, a ako ga se ometa, to će utjecati na kognitivne mogućnosti osobe sljedeći dan. Mnogi tinejdžeri i studenti tijekom dana ne odvajaju se od svojeg telefona, dok ga za vrijeme spavanja drže u svojoj neposrednoj blizini. Sve to govori da se zapravo radi o ovisnosti o ovoj modernoj pošasti.

Kako spriječiti da i vas zahvati ovaj sindrom? Najbolje bi bilo da se postupno odvikavate od toga da vam mobitel uvijek bude pri ruci, a tijekom noći ga obavezno stavite na mjesto gdje vam neće biti nadohvat ruke. U suprotnom bi ubrzo mogli patiti od manjka sna, odnosno manjka kvalitetnog sna, bez kojeg nećete moći normalno fizički, a niti psihički funkcionirati.