Pretraga

Novi zahtjev za vladajuće oko plaća u školstvu: ‘Ako to ne ispunite, tražit ćemo povratak prosvjetnog dodataka’

A- A+

Školski Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja tražit će povećanje koeficijenata za zaposlenike škola, fakulteta i instituta. Prvo će se obratiti vijeću za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama. Ako se ono ogluši, sindikati će povećanje plaća tražiti kroz povratak prosvjetnog dodatka. U slučaju da ni tada ne dođe do promjena, prijete sindikalnim aktivnostima.

Radovan Fuchs, Željko Stipić, Matija Kroflin

Radovan Fuchs, Željko Stipić, Matija Kroflin | Foto: Srednja.hr

Nakon što su u prvom dijelu prosvjedovali ubog toga, školski Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja traže izmjenu Uredbe o koeficijentima. Kako navode, ona je u primjeni pola godine, pa se sada mogu i vidjeti njeni učinci.

Stipić: ‘Naša očekivanja nisu mala’

Kako ističe čelnik Preporoda, Željko Stipić, priča nije završila dobro jer su se ‘nepravde koje su se gomilale godinama’ preslagale u kratkom roku, umjesto analiza je došlo do lobiranja te su koeficijenti krojeni ovisno o utjecaju pojedinih ministara.

– Ako uzmemo u obzir da je plaća neunaprijeđenog nastavnika za rujan 1.452 eura, vidite da je to za 50 eura manja plaća nego u gradu Zagrebu. Što to govori? Praktički sve plaće su rasle. I naravno, kad su sve rasle, naše nisu mogle ne rasti. Ali ne treba iz toga sada izvlačiti druge zaključke, nego isključivo zaključak da je porast troškova života izazvao povećanje plaća, da je ono išlo sveobuhvatno, na sve strane i da smo se mi samo u to uklopili. Gdje je tu ispravljanje nepravde, nema tu nikakvog ispravljanja nepravde. Mi smo zadržali postojeće nepravde i neke nove uspostavili, rekao je Stipić.

Zahtjev za izmjenom koeficijenata poslat će vijeću za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama. Iako Stipić smatra da je problematično što su u njemu iste osobe koje su i napravile propust u Uredbi, a sada bi je trebale ispravljati. Vijeće bi se trebalo sastati, kaže Stipić u iduća dva tjedna.

– Ova dva sindikata će vijeću uputiti vrlo jasne zahtjeve, koji će se temeljiti na preciznoj argumentaciji, o potrebi povećanja koeficijenata zaposlenicima u obrazovanju i znanosti. Naša očekivanja nisu mala, cijelo vrijeme nam govore ‘to ne treba rješavati na ulici’, ‘to ne treba rješavati štrajkom’. Pa evo, ova dva sindikata su se prije jednog i drugog obratila povjerenstvu i mi ćemo sačekati odluku. Pritom moramo reći, nije nam drago sa sazivanjem tog povjerenstva. Zašto? Kao prvo, jer se paralelno događa donošenje državnog proračuna i nama je dosta situacija u kojima smo bili nebrojeno puta, a u kojima nam kažu da smo zakasnili jer je proračun već donesen. Bojim se da ova Vlada to radi i ove godine i po pitanju osnovice i zavlači sindikate javnih službi, mi smo poslali zahtjev još prije mjesec dana da se pregovara, međutim nismo dobili odgovor. Ne bi me iznenadilo da nas na razgovor pozovu u istom tjednu kada se donese proračun, naveo je Stipić.

Izdvojeni članak
učionica i euri u crno bijeloj pozadini

Objavljene prosječne i medijalne plaće nastavnika za rujan: Onima s najnižim zvanjem 1.551 euro neto

Preporod traži povećanje plaća za sve radnike u školama

Ako sindikatima ne bude odgovoreno ili ne bude korekcije koeficijenata onako kako oni to predlažemo, sindikati će krenuti s ‘nekim pritiskom’, kazao je Stipić. Otkrio je i da će se zahtjev odnositi na svako pojedino radno mjesto, ali on će u suštini biti linearan.

– Mi ćemo zapravo tražiti u određenom postotku povećanje koeficijenata svih radnika u školama, od najmanjeg koeficijenta 1,06 pa do najvećeg 2,62. Naravno da postoji mogućnost da se u vijeću ogluše na ovaj naš zahtjev. Mi tu jako puno očekujemo od jedine autentične predstavnice zaposlenih u obrazovanju koja je u sastavu povjerenstva. Naime, u povjerenstvu među tri člana postoji netko tko s ponosom ističe, i to je nama jako drago, da je učiteljica. Očekujemo da će se upravo tamo progovoriti uime tih učitelja. U ime tih koji su s koeficijentom 2,01 najniže pozicionirani radnici s visokom stručnom spremom, a nositelji sustava u javnim službama. To je naše očekivanje i ja sam siguran da ćemo mi tamo biti protežirani i da će to na neki način uvećati naše izglede, rekao je Stipić.

Izdvojeni članak
euro, kalkulator

Ovo je uredba o koeficijentima koju je izglasala Vlada i koeficijenti u školama i na fakultetima

Ako ne može kroz koeficijente, sindikati će tražiti prosvjetni dodatak

U slučaju da vijeće odluči da ostaju postojeći koeficijenti, sindikati stvar prebacuju na drugi teren, a to su granski kolektivni ugovori oko kojih se uskoro pregovara. Stipić kaže da je i za to formuliran zahtjev, o čemu je nešto više otkrio Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti.

– Kao što vam je Željko rekao, ako to ne urodi plodom, ako se zahtjevi budu ignorirali ili od njih ne bude ništa ispunjeno, tražit ćemo drugu mogućnost kako plaće u našem sustavu postaviti na primjerenu razinu. Tražit ćemo, da se tako izrazim jer je ljudima blisko, ponovno uvođenje prosvjetnog dodatka. Moram vas podsjetiti da, za razliku od drugih prosvjetnih sindikata, Sindikata hrvatskih učitelja i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, mi od tog dodatka nismo samovoljno odustali. Nismo potpisali sporazum s Ministarstvom kojim se odričemo tog dodatka, niti ćemo ga se odreći, rekao je Kroflin.

Podsjetio je da su još na početku godine ova dva sindikata kroz peticiju prikupila skoro 39.000 potpisa nezadovoljnih Uredbom. Nakon isplate plaća provedeno je interno istraživanje unutar sustava znanosti i visokog obrazovanja, koje je pokazalo da je 76 posto zaposlenih u sustavu nezadovoljno sustavom koeficijenata. Čak 90 posto ispitanih spremno je podržati aktivnosti sindikata koje bi rezultirale izmjenom uredbe. Sustav koeficijenata na način kako je sada postavljen, problematičan je za brojna radna mjesta u znanosti i visokom obrazovanju, navodi Kroflin. Nada se da će se naći povoljna rješenja za radnike, bez potrebe za ‘nekakvim ozbiljnijim snažnijim aktivnostima’.

– Jasno vam je, ako ne ide kroz povjerenstvo i ako ne ide kroz zahtjev za uvođenjem prosvjetnog dodatka, moramo nešto raditi dalje. I radit ćemo dalje i spremamo se na to, zaključio je Kroflin.

Čitavu konferenciju za medije možete poslušati na YouTube kanalu Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.