Pretraga

Novi zaplet u krizi na Hrvatskim studijima: Rektor i Senat na čelo fakulteta postavili kifovca

A- A+

Obnašateljem dužnosti dekana Fakulteta hrvatskih studija imenovan je Tomislav Krstičević, bivši dekan i izvanredni profesor Kineziološkog fakulteta u Zagrebu. Krstičevića je za tu funkciju predložio rektor Stjepan Lakušić, a Senat je njegov prijedlog prihvatio s četiri suzdržana glasa. Fakultet tako ponovno ima privremenog čelnika kojeg nije biralo Fakultetsko vijeće.

Autori: Martina Gelenčir i Hrvoje Debeljak

Stjepan Lakušić i Tomislav Krstičević | foto: srednja.hr, Kineziološki fakultet Zagreb/Facebook

U novom zapletu priče o vodstvu Fakulteta hrvatskih studija, Tomislav Krstičević imenovan je obnašateljem dužnosti dekana Hrvatskih studija. Krstičević je bivši dekan Kineziološkog fakulteta u Zagrebu, sada izvanredni profesor, dakle riječ je o osobi koja ne dolazi s fakulteta kojim će u narednom razdoblju upravljati.

Samo četiri člana Senata suzdržana

Za ovu poziciju Krstičevića je predložio rektor Stjepan Lakušić, a Senat je njegov prijedlog prihvatio s četiri suzdržana glasa. Naš izvor sa Senata navodi da je ostalo nejasno zašto rektoru za mjesto o.d. dekana nije bio dobar nitko s Fakulteta hrvatskih studija.

Kriza upravljanja ovim fakultetom traje već dulje vrijeme. Njime je od svibnja, pisali smo, praktički upravljao sam rektor Stjepan Lakušić. Naime, Senat je tada odlučio da će rektor Stjepan Lakušić imenovati povjerenstvo koje će s djelatnicima Hrvatskih studija provesti konzultacije prije predlaganja privremenog dekana. Rok za imenovanje je bio 45 dana. Istodobno je odlučeno da do imenovanja obnašatelja dužnosti dekana upravo rektor potpisuje nužne i potrebne akte Hrvatskih studija radi zakonitoga, redovnoga i urednoga rada fakulteta. Rektor je dobio ovlast i pravno zastupati Hrvatske studije u skladu s odredbom Zakona da ‘rektor predstavlja i zastupa sveučilište i odgovara za zakonitost rada sveučilišta’.

Protiv te odluke pobunila se nekolicina zaposlenika Fakulteta hrvatskih studija, koja je upozorila da ovaj potez nema uporišta ni u zakonu ni aktima Fakulteta i Sveučilišta. Istodobno su naglasili i da je odlukom povrijeđen dignitet zaposlenika i institucije. Situacija nije riješena ni u roku od 45 dana, pa je vrijeme donošenja odluke u srpnju produljeno za još 80 dana, a rektor je tom prilikom na Hrvatskim studijima imenovao i pomoćnike rektora s ovlastima prodekana. Pisali smo da takvu funkciju ne predviđaju ni Statut Sveučilišta ni Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti.

Izdvojeni članak
rektor sveučilišta u zagrebu stjepan lakušić

Zagrebački rektor ozbiljno se pita zašto bi neki fakultet morao imati dekana

Ponovno čelnik kojeg nije izabralo Fakultetsko vijeće

Isteklo je i tih 80 dana, a rektor se početkom listopada, na našu konstataciju da Fakultet hrvatskih studija mjesecima nema dekana, ozbiljno zapitao zašto bi morao imati. Hrvatski studiji Krstičevićevim imenovanjem ponovno imaju privremenog dekana kojeg nije odabralo Fakultetsko vijeće, nego Senat. Unatoč tomu što Zakon o visokom obrazovanju propisuje da privremenog dekana može odabrati isključivo Fakultetsko vijeće. Oko toga se je ranije vodio i sudski spor, kada je obnašateljem dužnosti dekana imenovan Mario Grčević, koji je privremeno na čelu Hrvatskih studija bio prije Lakušića.

Krstičević je, inače, izvanredni profesor na Zavodu za kineziologiju sporta Kineziološkog fakulteta u Zagrebu, a do 2022. bio je dekan. Ostaje nejasno koja mu je spona s Hrvatskim studijima, budući da na KiF-u drži niz kolegija većinom vezanih uz sportsku gimnastiku. U svakom slučaju, dočekat će ga rješavanje gorućeg problema. Fakultetu, naime, nakon postupka reakreditacije prijeti uskraćivanje dopusnice za rad. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, pisali smo krajem svibnja, dalo im je godinu dana da otklone nedostatke u svom radu. Dobili su minimalnu razinu kvalitete u dva od pet područja – Nastavnički i institucijski kapaciteti te Znanstvena djelatnost.