Novost u obrazovanju: Splitski FESB i Profico osposobljavaju programere za Android
Nedostatak mobilnih programera potaknuo je splitski FESB i tvrtku Profico na osmišljavanje kolegija Mrežni i mobilni operacijski sustavi. Kroz ovaj dio nastave studenti bi trebali dobiti praktična znanja nužna za samostalno kreiranje i instaliranje aplikacija za Android.
Nedostatak kvalitetno obrazovanih mobilnih programera lako je uočljiva konstanta na tržištu rada. Upravo taj fakt je bio okidač za zanimljivu suradnju splitskog FESB-a i privatne tvrtke Profico koji su kroz kolegij ‘Mrežni i mobilni operacijski sustavi’ odličili osposobiti studente završnih godina za programiranje u operacijskom sustavu Android.
Praktična znanja za studente u deficitarnoj struci
Zanimljivo je da je ova sinergija privatne tvrtke i državne obrazovne instutucije urodila jednim od prvih kolegija na tehničkim fakultetima na kojima se studentima pružaju praktična znanja za izradu aplikacija namjenjenih mobilnim uređajima.
– Protekle godine su obilježile nagli porast tržišta aplikacija za mobilne uređaje, zbog čega je potražnja za praktičnim znanjima koja se odnose na njihovu izradu u stalnom porastu. Potaknut tom činjenicom, uspostavio sam suradnju s kolegama iz splitske tvrtke Profico koja je specijalizirana za izradu aplikacija za mobilne uređaje. Kroz zajedničku suradnju, razvili smo nove laboratorijske vježbe iz kolegija Mrežni i mobilni operacijski sustavi. Budući da je operacijski sustav Android najzastupljeniji operacijski sustav na tržištu mobilnih uređaja, razvijene laboratorijske vježbe studentima pored teoretskih daju i vrlo konkretna praktična znanja koja se odnose na izradu aplikacija upravo za taj operacijski sustav, kazao je za Netokraciju predavač kolegija Josip Lorincz.
Potaknuti nedostatkom radne snage
Suradnja privatnika i fakulteta za gospodarski rast
Bitno je i naglasiti kako je prilikom osmišljavanja samog kolegija nit vodilja kreatorima bila ideja da studenti nakon odslušanih vježbi tijekom jednog semestra budu sposobni samostalno izrađivati složenije mobilne aplikacije. Takve vještine bi studentima splitskog FESB-a, tvrdi Lorincz, trebale omogućiti da budu konkurentniji ne samo na domaćem, već i na stranom tržištu rada.
Ova suradnja je vrstan primjer sinergije lokalnog gospodarstva i sustava visokog obrazovanja koje je vođeno potrebama tržišta. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li ova inicijativa biti poticaj i za druge slične suradnje između privatnih tvrtki i akademske zajednice.