NSK otvorila Digitalni laboratorij i predstavila mobilnu aplikaciju koja korisnicima donosi velike novosti
Nacionalna i sveučilišna knjižnica želi biti u korak s vremenom. Zato su otvorili Digitalni laboratorij u kojem možete izrađivati i ispisivati 3D modele, a pokrenuli su i mobilnu aplikaciju zahvaljujući kojoj možete provjeriti radno vrijeme Knjižnice, rezervirati prostor za večernji rad, pitati knjižničare, ali i pronaći gdje se u Knjižnici što nalazi.
Primjećujemo digitalni jaz o kojem su teoretičari knjižničarstva govorili još prije 20 godina, rekla je u utorak glavna ravnateljica NSK Tatijana Petrić.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu otvorila je Digitalni laboratorij i predstavila mobilnu aplikaciju.
– Prije dvadeset godina korisnici nisu imali računala ni m mobitele pa su dolazili u knjižnicu, a sada se ponovno, novijim tehnologijama, vraćamo premošćivanju tog jaza, kazala je Petrić.
Dodala je kako i druge knjižnice, poput Kongresne i Britanske, idu u korak s vremenom.
Laboratorij kao mjesto događanja
Digitalni laboratorij smjestio se u sjeveroistočnom dijelu kompleksa NSK, desno od stubišta prema ulazu u Knjižnicu.
Budući da su institucije EU smještene u kompleksu NSK, prostor Digitalnog laboratorija za vrijeme predsjedanja Vijećem EU služit će i kao zamjenski prostor za događanja u organizaciji Knjižnice.
Prorektor Miloš Judaš na predstavljanju je rekao kako nije prava osoba za pozdraviti prisutne jer je ‘reklikt prošlosti koji voli šnjofati po papiru’.
– Velika je važnost što ovaj laboratorij mogu koristiti ljudi različitih struka, naglasio je Judaš.
Našalio se kako će Veliki Brat Google sada pratiti i tko što 3D printa, a ne samo gdje se krećemo.
– U mojoj primitivnoj glavi knjižnica je za knjige pa čestitam vodstvu Knjižnice što ide u korak s vremenom, naglasio je prorektor.
3D printanje i radonice
Voditeljica Digitalnog laboratorija Dragana Koljenik ustvrdila je kako će on korisnicima, između ostaloga, omogućiti rizik prilike i greške.
– Tri su razine laboratorija: uslužna, edukativna i razvojna razina, rekla je Koljenik.
Na uslužnoj razini, Digitalni laboratorij pruža online uslugu 3D ispisa te osiguravanjem opreme i prostora za rad omogućuje korištenje računalne i druge opreme i softvera za potrebe studiranja, kreativnog, stručnog i znanstvenog rada.
Edukativna razina podrazumijeva organiziranje i provođenje radionica i edukacija za korisnike i djelatnike Knjižnice te ostalih zainteresiranih građana u suradnji s vanjskim partnerima, kao i edukacije knjižničara iz cijele Hrvatske za korištenje opreme i upravljanje digitalnim uslugama na primjeru dobre prakse NSK ili drugih knjižnica, u suradnji s Centrom za stalno stručno usavršavanje knjižničara.
Razvojna djelatnost uključuje organizaciju i programske aktivnosti za raznovrsne konferencije, skupove i događanja na temu digitalnih tehnologija i održivog razvoja, pisanje projektnih prijedloga, sudjelovanje u domaćim i europskim projektima, pronalaženje alternativnih načina financiranja, kao i rad na promotivnim aktivnostima, pojašnjavaju iz Knjižnice.
Knjižnica zasad ima dva 3D printera.
Spremaju čak i radionicu 3D printera za slijepe osobe.
Po knjigu s mobitelom u ruci
Predstavili su i mobilnu aplikaciju Smart library NSK, zasad dostupnu samo za Android uređaje.
Osim što pomoću nje možete provjeriti radno vrijeme Knjižnice, rezervirati prostor za večernji rad, pitati knjižničare, ali i pronaći gdje se u Knjižnici što nalazi.
Aplikacija, naime, sadržava Pametni vodič koji se oslonjena na beacone u prostoru NSK te virtualno povezuje korisnika i Knjižnicu. Omogućuju precizno lociranje unutar prostora i odašiljanje poruka mobilnim uređajima koji se nađu u dometu uređaja.
Tako su, uz pomoć bluetootha, 22 jedinstvene lokacije u prostoru prikazane kroz intuitivnu listu po katovima. Sve lokacije povezane su s uslugama te su međusobno pretražive i putem opcije filtriranja.
Sustav za sada korisnicima pomaže pri orijentaciji zgradom, no trebao bi poslužiti za analize ponašanja korisnika, ali i unaprjeđenje njihova iskustva.