Pretraga

Oko 55 000 hrvatskih studenta imat će jednaka prava kao kolege iz EU-a

A- A+

Nakon što je prije dva mjeseca Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola RH, pokrenulo inicijativu za izjednačavanjem prava i statusa oko 55 tisuća njih odnosno njihovih kolega, s onima koja imaju studenti u čitavoj EU, napokon bi trebalo stići i rješenje. Naime, na sastanku studentskih predstavnika s ministrom Mornarom, zaključeno je kako će nejednakost biti uklonjena u prvom tromjesečju sljedeće godine.

Foto: Karlo Kolesar, predsjednik Vijeća studenata ViVŠ Republike Hrvatske

Dva mjeseca od pokretanja inicijative Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola RH, koordinativnog i predstavničkog tijela studenata državnih i privatnih veleučilišta i visokih škola, pitanje 55 000 studenata koji studiraju na stručnim studijima na sveučilištima, veleučilištima i visokim školama diljem Hrvatske trebalo bi biti riješeno u prvom tromjesečju sljedeće godine.

Izdvojeni članak

MZOS tvrdi da nije zaprimilo inicijatvu, a Vijeće studenata da su već bili na sastanku

Ranije ovog tjedna održan je sastanak između ministra Mornara te vodstva Vijeća studenata ViVŠ RH i Hrvatskog studentskog zbora, nakon kojeg se ministarstvo obvezalo do rujna 2015., u plan normativnih aktivnosti za prvi kvartal 2016. godinu uključiti izmjene Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te Zakona o akademskim i stručnim nazivima.

– Iznimno mi je drago što je nakon dva mjeseca došlo do dogovora s ministrom Mornarom i da će vrlo neugodan problem za veliki broj studenata uskoro biti riješen.

Svjesni smo da su izmjene planirane za mandat neke nove Vlade, no jasno smo pokazali kako svi hrvatski studenti moraju imati jednaka prava kao kolege iz EU, i kako Hrvatska ne smije biti jedina država koja na ovaj način ima uređen sustav, izjavio je Karlo Kolesar, predsjednik Vijeća studenata ViVŠ Republike Hrvatske.

Izdvojeni članak

Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola: ‘Ne želimo novac, nego vertikalnu prohodnost i skončati diskriminaciju’

A oko čega uopće postoji problem?

Naime, studenti stručnih studija nakon završenih pet godina to jest sakupljenih 300 ECTS bodova, dobivaju titulu stručnog specijalista koja nije prepoznata na tržištu rada u Hrvatskoj kao ni u čitavoj EU.

Tu činjenicu potvrdili su ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić i saborski zastupnik te član Odbora za obrazovanje znanost i kulturu Domagoj Hajduković, koji su dali punu podršku inicijativi Vijeća studenata.

U priopćenju kojim su se obratili javnosti iz Vijeća studenata ViVŠ-a RH poručuju da će zajedno s HSZ-om u sljedećim mjesecima raditi na prijedlozima budućih naziva titula.