Otkrivamo koji su studenti najnezadovoljniji vlastitim financijskim stanjem
Mjesečni prihodi hrvatskih studenata u prosjeku iznose oko 1 900 kuna, no čak 40 posto njih nije zadovoljno svojim financijskim stanjem. Rezultati istraživanja Eurostudent iz 2010. godine provedenog na nešto više od 4 600 studenata pokazuju kako su najnezadovoljniji oni koji su upisali neki od stručnih studija.
Rezultati istraživanja Eurostudent iz 2010. godine, koje je obuhvatilo nešto više od 4 600 studenata na svim hrvatskim studijima, pokazali su nam da fakultetlije u mjesec dana prosječno imaju oko 1 900 kuna prihoda. Osim uvida u financijsko stanje naših studenata, doznali smo i koliko ih je s mjesečnim iznosima koje imaju na raspolaganju zadovoljno, a koji studenti smatraju da su im ta sredstva nedostatna.
Mjesečnim prihodima zadovoljno 36 posto studenata
Prilikom formiranja socijalnog profila hrvatskih studenata s javnih, privatnih, stručnih ili sveučilišnih, ekipa koja je provodila Eurostudent istraživanje tražila je od sudionika da daju subjektivan stav o mjesečnim financijskim sredstvima koje imaju u svom džepu.
Da su im mjesečni prihodi sasvim dostatni, smatra 36 posto studenata, to jest zadovoljni su količinom novca koji mogu potrošiti u 30-ak dana. Na oprečnoj strani se našlo čak 40 posto studenata koji su izrazili nezadovoljstvo te su naveli kako su im sredstva nedostatna. Svega nešto manje od petine sudionika u istraživanju nije ni zadovoljno ni nezadovoljno financijskim sredstvima.
Prosječna ocjena zadovoljstva je 3,1. Međutim, studenti stručnih fakulteta iskazali su veće nezadovoljstvo od svojih kolega na sveučilišnim studijima.
Na privatnim fakultetima zadovoljniji
Unutar skupine studenata stručnih studija potrebno je navesti razliku između onih na privatnim i javnim stručnim studijima. Studenti privatnih stručnih studija zadovoljniji su raspoloživošću financijskih sredstava za pokriće mjesečnih
troškova, nego što je slučaj s polaznicima javnih stručnih studija.
Razlika u njihovu zadovoljstvu je nezanemariva, jer je svega 25 posto studenata javnih stručnih studija navelo
da je zadovoljno raspoloživošću financijskih sredstava, što među studentima privatnih stručnih studija smatra 47 posto.
– Mjesečni prihodi kojima raspolažem iznose oko 2 300 kuna, s tim da sam podstanar pa kad platim stan i režije, za trošenje mi ostane niti 1 300 kuna. Drugim riječima jedva krpam kraj s krajem, stoga mi stvari kao što je odlazak u kino ili putovanje zapravo predstavljaju luksuz, rekao nam je Ivica sa Stručnog studija građevinarstva u Osijeku. Dodao je kako najviše novca potroši na hranu, no da se zaposliti ne može jer ima previše obaveza na fakultetu.
Stipendistima lakše preživjeti mjesec
Procjene odgovaraju stvarnim materijalnim uvjetima
Grupa studenata koja je zadovoljna dostatnošću financijskih sredstava za pokriće mjesečnih troškova ujedno je i
skupina koja ima najviše prihode. Nezadovoljni studenti imaju u prosjeku i najniža
primanja.
– Uz džeparac koji mi šalju roditelji, još i radim tako da sam zadovoljna svojom financijskom situacijom. Na stan i režije potrošim oko 1 200 kuna, a sama zaradim do 2 500 kuna, što mi je i više nego dovoljno da sasvim solidno živim, rekla nam je Jelena s FKIT-a.
Iz ovih podataka možemo zaključiti da subjektivne procjene studenata odgovaraju njihovim stvarnim materijalnim uvjetima.