Ovaj studij povezuje STEM i poslovne vještine: Bivša studentica podijelila svoje iskustvo s njim
Kako spojiti ljubav prema STEM područjima i društvenim znanostima? Upravo to pitanje vodilo je Katarinu Doru pri izboru studija. Upisala je FOI u Varaždinu, studij Informacijski i poslovni sustavi, jer joj je on omogućio spajanje različitih interesa, kao i balans između obrazovanja i slobodnog vremena. FOI je za nju bio idealan izbor, rekla nam je, a dala je i par savjeta za uspješno studiranje.
Odabir studija često je jedan od najvažnijih trenutaka u životu svakog studenta. Za našu sugovornicu, Katarinu Doru Kepić, odluka da upiše Fakultet organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu bila prirodni slijed njezinih interesa i ambicija.
Kombinacija ljubavi prema STEM predmetima, uz strast prema društvenim znanostima, umjetnosti i glazbi, usmjerila ju je prema fakultetu koji nudi interdisciplinarni pristup učenju. Osim što joj je omogućio nastavak bavljenja tehničkim predmetima na praktičan način, FOI joj je pružio i priliku da svoje obrazovanje uskladi s hobijima i društvenim životom, rekla nam je.
Kako i zašto si donijela odluku da upišeš FOI (Informacijski i poslovni sustavi)?
Predmeti STEM područja su mi uvijek bili zanimljivi, izazovni i zabavni te sam željela da nakon srednje škole i dalje ostanu prisutni u mojem daljnjem životu i obrazovanju. S druge strane, uvijek sam voljela i društvene predmete, glazbu i umjetnost te bila uključena u izvannastavne aktivnosti u tim područjima, čitala knjige i razvijala se na društvenom i psihološkom području.
Stoga mi je puno primamljivija bila primjena predmeta STEM područja u problemima stvarnih sustava i društvu, nego samo njihova tehnička priroda. Manji grad u kojem ću imati vremena i za hobije jer je sve više-manje blizu i fakultet u koji ne moram uložiti svo svoje slobodno vrijeme na učenje jer su mi i prijatelji, druženja, izlasci, putovanja također bili vrlo važni. I čini se da su tako FOI i Varaždin na kraju postali moja dobitna kombinacija.
Zbog čega ti se smjer Informacijsko i programsko inženjerstvo na diplomskoj razini činio kao dobra odluka?
Prvenstveno, zato što jako volim izazove. Kako sam na prijediplomskom studiju imala puno više dodira s informatikom, različitim programskim jezicima i brojnim logičkim problemima koje je trebalo riješiti (projekti) – koliko god da sam bila u borbi s vremenom, na kraju sam se ipak uvijek zabavljala i uživala dok sam ih učila, svladavala i rješavala, a i ponos nakon predaje nikako nije neizostavan.
Maminim početnim kod samog upisa ‘na fakultetu ideš najmanje do diplomskog’, obožavanjem svojeg društva i novih hobija u Varaždinu, prilika koje FOI omogućuje svojim studentima, pogledom na smjerove, kolegije/predmete na smjerovima, profesore koji ih drže, želja za svladavanjem općeg poznatog ‘najtežeg’ – IPI smjer je za mene jedini dolazio u obzir za dalje!
Danas radiš na poziciji ‘junior development and integration specialist in the Business applications sector’ – kako si došla do toga?
Jedan od uvjeta za završavanje Diplomskog studija na FOI-ju je obavljanje stručne prakse u trajanju od mjesec dana. Kako sam bila na kraju samog Diplomskog studija počela je potraga za praksom.
Na aplikaciji FOI-jevog Centra za podršku studentima i razvoj karijera (CPSRK) je bila objavljena ljetna prilika mojeg trenutnog poslodavca Konzum Plus d.o.o-a za koju mi je bila rekla moja najbolja prijateljica koja je bila kod njih na radionici na Tjednu karijera, koji FOI organizira kako bi povezao poslodavce i studente, te ju je kvaliteta radionice stvarno pozitivno iznenadila i smatrala ju je vrlo korisnom i odlično provedenom.
Pročitala sam priliku koja me oduševila i u glavi mi je bilo: ”Ajme ja ovo želim, predobro zvuči!’, i odmah poslala prijavu. Brzo su mi se povratno javili, čula sam se s predragom HR Katarinom, dogovorile smo intervju s mentorom Josipom, nas troje smo odradili intervju na kojemu su oni ostavili i više nego pozitivan i predivan dojam te mi je želja za praksom kod njih samo još više porasla.
Uskoro mi je Katarina javila da bi me uzeli na praksu te smo uz prilagođavanje našim rasporedima dogovorile datum početka obavljanja prakse. Nakon uspješno provedene prakse na obostrano iznimno zadovoljstvo praksa se pretvorila u prvo zaposlenje nakon fakulteta.
Što tvoj posao uključuje ?
Posao uključuje izradu aplikacija za brojne interne odjele firme koje oni koriste u svakodnevnom poslovanju (razvoj backenda, frontenda, usklađivanje s drugim sustavima, podizanje aplikacije na servere, daljnji razvoj aplikacije i njezino održavanje) te integraciju podataka i sustava s drugim odjelima firme kao i s brojnim vanjskim partnerskim firmama (neke od njihovih uloga u našoj suradnji – održavanje sigurnosti, propuštanja, dodjela prava na servere, razvoj aplikacija za korisnike).
Na koje si projekte najviše ponosna?
KCRS aplikacija za reklamacije, povrate i otpise za službu Interne kontrole koja povezuje sve prodavaonice i skladišta u Hrvatskoj – na kojoj sam prošla gotovo cijeli ciklus razvoja aplikacije: razvoj pojedinih modula, suradnja s drugim službama firme, sastanci za demonstraciju aplikacije i traženje izmjena/dorada od strane poslovnih korisnika, razna testiranja aplikacije i dodavanja rubnih slučajeva, nadogradnja aplikacije, podizanje aplikacije na testni server, podizanje aplikacije na produkcijski server, praćenje rada i hitne dorade, optimizacija rada aplikacije.
I jedan od prvih projekata – izrada aplikacije za Secret Santu. U veselom božićnom duhu i ugođaju, dorada prošlogodišnje aplikacije s potpunim redizajnom u kojemu sam u velikoj mjeri imala slobodne ruke, izrada procedure za nasumično uparivanje sudionika uz poneka ograničenja – i poneka hitna ručna intervencija unosa korisnika, kao što to u većim sustavima gotovo uvijek bude slučaj. I najnovija Spaceman aplikacija za sektor Category managementa čija se izrada temelji na novim tehnologijama koje uvodimo.
I na Fakultetu si se uključivala u puno projekata i dodatne aktivnosti i edukacije – što ti je to donijelo i smatraš li da je to važno za studente?
Rekla bih da je to čak i najvažniji dio studiranja – zato što se na kolegijima uglavnom uči opširno i općenito, dok se na projektima i edukacijama više ulazi u pojedinosti, dobije se konkretnije znanje i više znanja o pojedinoj temi te joj se pristupi s više područja i zanimljivosti. Na taj način se bolje shvati i duže ostaje u pamćenju. Uz to, na projektima treba uložiti više vremena i dati više sebe u to, tako da je automatski zanimljivije i veća je unutarnja motivacija.
FOI je prepoznat kao fakultet s jedinstvenim interdisciplinarnim studijskim programima u području informatike, ekonomije i poduzetništva. Na koji način su tebe različiti kolegiji pripremili za tržište rada?
Budući da tehnologija nije sama sebi svrha, nego se uz pomoć nje unaprjeđuje i realizira poslovna i poduzetnička ideja, to je način na koji se informatičari uklapaju u poslovni svijet. Razumjeti ideju i napraviti čudo od nje, to je ono čime se bavimo.
Prolazi se puno poslovnih primjera tako da se dobije bolja slika kako sve zapravo funkcionira u svijetu, određuje se uzorak koji olakšava daljnji rad na sličnim projektima. Ta interdisciplinarnost donosi znanje koje zatim donosi samopouzdanje – jer brzo shvatim bit ideje ili projekta, razumijem što i zašto radim te uz dobivene primjere dobrih praksi mogu zaključiti u kojem smjeru projekt ide, iznositi svoje mišljenje, davati ideje za rješenja – što uvelike pomaže u natjecanjima, Erasmus+ programima, a kasnije i u poslu.
Uz to nam se kao studentima FOI-a otvaraju mogućnosti za brojna različita radna mjesta, pogotovo na višim pozicijama, jer smo naučeni na kompleksnije probleme, povezivanje više područja, liderstvo, imamo podosta razvijene prezentacijske vještine, moć uljudnog pregovaranja, volimo razmišljati i stvarati nove ideje i rješenja i ne bojimo ih se predložiti.
U podcastu FOI Business Talks spomenula si da često imaš priliku raditi s FOI-jevcima. Kako poslovni svijet gleda na FOI-jevce i u kojim se soft i hard vještinama ističu?
Na FOI-ju se stvarno prođe puno primjera i projekata u kojima se povezuju poslovna i tehnička strana poslovnog svijeta. Kao FOI-jevci najčešće ne poznajemo tehnologiju do u detalje i vjerojatno nam treba nešto više vremena za samo pisanje koda, nego studentima više tehnički orijentiranih fakulteta.
S druge strane, brzo uhvatimo logičku nit i cilj projekta ili aplikacije, korisnikove želje i potrebe, logički dizajn aplikacija prilagođen korisniku, svjesni smo važnosti korisnikove uloge u izradi projekta, znamo mu postavljati pitanja kako bi i sam shvatio što zapravo želi i treba; projekte često izrađujemo u različitim timovima.
Tako da smo brzo prilagodljivi, znamo komunicirati s ljudima različitih osobnosti, znamo biti i vođe, ali i poštovati sve članove tima, njihove ideje, prijedloge i sugestije, spremni smo na dogovor. Na poslu se često timovi formiraju oko projekta tako da su to karakteristike koje su često vrlo značajne u radu.
Moja iskustva za sada su da smo u poslovnom svijetu cijenjeni i odlično se snalazimo, uvijek pri vrhu ili na samom vrhu, volimo to što radimo i uživamo u tome te brzo stječemo nova znanja, usavršavamo se i napredujemo, a uz to se i lako uklopimo u proaktivnu kulturu firme i aktivni smo sudionici u socijalizaciji i društvenim događajima te i druge potičemo, zovemo i dovodimo na njih.
Podijeli s nama neke tips & tricks za uspješno studiranje!
Izvannastavne aktivnosti, hobiji, natjecanja, projekti u suradnji s poduzećima i profesorima, konferencije, Erasmus+ kratki programi, razne FOI udruge (pjevački zbor, sportovi, akademski zbor, novinarstvo, IoT lab, bussiness klub,…), radionice koje organiziraju poduzeća, ljetne akademije i prakse, razgovor s poslodavcima na Tjednu karijera – treba se uključiti.
Ne stigne se ići na sve odjednom, ali trebalo bi barem tu i tamo uvesti neku dodatnu aktivnost za povećanje motivacije i osobno ispunjenje, što je iznimno bitno. Iskoračiti iz svoje komfor zone, razviti nove osjećaje, proširiti svoju komunikacijsku mrežu, što često otvara brojna vrata! Učite, razvijajte se i uživajte!