Pretraga

Ovako to rade studenti: Studentske radio postaje u regiji

A- A+

Studentske radio postaje već desetcima godina su u cijelom svijetu izvor progresivnih ideja i stavova, a njihova okosnica su mladi i obrazovani građani. Takve radio postaje uglavnom su neprofitabilne, a zbog mladenačkog duha neopterećenog utezima prošlosti te velikog entuzijazma i humora iznimno su popularne u demokratskim zemljama. U tranizicijskom periodu mladih demokracija odigrale su bitnu ulogu u cijeloj regiji, a danas međusobno surađuju i razmjenjuju ideje i iskustva.

U regiji postoji sveukupno osam studentskih radijskih postaja i tri studentske emisije koje se emitiraju na komercijalnim radio postajama. Jedina država koja nema svoju studentsku postaju je Srbija, no kroz emisiju za studentsku populaciju unutar postojeće radio postaje i srpski studentski glas se čuje. Pionir studentskog medija u Hrvatskoj je legendarni Radio Student, koji već godinama ima mnogo širu publiku od one studentske.

Izdvojeni članak

Održan seminar studentskih radio postaja iz regije

Kroz praksu se stvara jedinstveni program

Mnoge radijske postaje nastaju unutar fakulteta koji proizvode novinarski profesionalni kadar. Zbog potrebe prakse, novinarski fakulteti u regiji imaju svoje listove, televizije te radio postaje.
Na taj način svatko od studenata ima dužnost odraditi svoju praksu na studentskom mediju, umjesto da odlazi u medijsku kuću s kojom fakultet ima potpisan ugovor o suradnji.

Studentske radio postaje tako postaju mjesto kovanja zanata budućih novinara profesionalaca, a emisije koje mladi rade često puta imaju mnogo veću publiku od studentske.
Primjer je i zagrebački Radio Student, koji je nastao 1996. godine na krovu Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu. Iako je usmjeren najviše prema studentima, slušaju ga mnogi stanovnici glavnog grada preko svojih radio prijemnika.

Radio je to bez reklama i bez komercijalne glazbe, a pritom obiluje edukativnim, glazbenim i zabavnim emisijama koje vode i uređuju studenti. Princip volonterstva i neprofitabilnosti doveo je do dobitne kombinacije i rasta ovakvih radijskih postaja.
Slušatelji diljem svijeta su to prepoznali, pa su danas ove postaje bitan faktor u razvijanju demokracije i sustavu informiranja svake države.

U regiji djeluje osam studentskih radijskih postaja, od kojih su dvije prisutne isključivo na internetu. U nastavku vam donosimo linkove i popis svih postaja.

Studentske radio postaje s koncesijom za emitiranje:

Izdvojeni članak

Student novinarstva o životu bez Facebooka: ‘Ništa mi ne fali, ali nekad se osjećam zakinuto’

Na internetu se mogu poslušati:

Studentske emisije u sklopu drugih radio postaja:

Izdvojeni članak

Srednjoškolci iz Ploča: ‘Planiramo postati državna radiotelevizija’

Nemaju oglašivačkih pritisaka, a sadržaji su društveno korisni

Prednost svakog studentskog radija jest upravo sloboda. Zbog činjenice da su neprofitni, studentski radiji nemaju pritisak oglašivača niti drugih interesnih skupina.

– To je sve mlada ekipa, nema generacijskog jaza. Rade se emisije za izlaske, za mlade bendove, za informiranje o EU, studenti rade za studente i pritom se svi dobro zabavljaju, objasnio nam je Alen Roki, urednik UNIDU radija iz Dubrovnika.

S njime se slaže i Ivan Vlašić, urednik zagrebačkog Radio Studenta, inače i prvog neprofitnog medija u Hrvatskoj. – Naša društvena odgovornost su teme od javnog interesa, a mi nije nam cilj samo educirati studente, već i slušatelje, kazao je Vlašić. Dodaje kako se Radio Student financira od raznih projekata, a kako svi osim demonstratora rade volonterski, ponekead zna biti kršenja rokova.

– Atmosfera je ležerna i ugodna, no kako nema velike odgovornosti jer nema plaće, tako nekad studenti znaju i kasniti. No sve to sasvim je normalno, zaključio je Vlašić.

Izdvojeni članak

Studenti PMF-a izradili aplikaciju koja otkriva koga mediji vole, a koga ne

Radio Student udario temelje studentskim radijima u Hrvatskoj

Inkubator za buduće profesionalne novinare popularno je mjesto razmjenjivanja ideja i mladenačkih stavova na svijet s iskustvom od gotovo 17 godina je Radio Student.

Njegova prednost je što je otvoren svim studentima koji se žele usavršavati, a nije ekskluzivno rezerviran samo za studente Fakulteta političkih znanosti.
Jedini problem koji ovaj radio ima je slab doseg čujnosti, obzirom da pokriva samo veći dio grada Zagreba. Međutim, to zamjenjuje činjenica da ga je uvijek moguće slušati na web stranicama.

Izdvojeni članak

Radio Student rastura u pubertetu!


Prva studentska radio postaja nastala u SAD – u

Jedna od prvih studentskih radiopostaja u svijetu nastala je u SAD – u nakon Drugog svjetskog rada i to pod okriljem MIT – a, The Massachusetts Institute of Technology. Opseg čujnosti bio je svega nekoliko stotina metara oko studentskih domova, no čim je devedesetih postalo moguće slušanje radija preko interneta, MIT je prvi imao platformu za pretraživanje svjetskih internetskih radiopostaja.

Srpski zakon nije naklonjen studentskim medijima

U susjednoj Srbiji studentske radio postaje više ne postoje, no priča o legandarnom Univerzitetskom radiju Indeks poznata je mnogim tamošnjim studentima.
Još 1989. godine osnovan je Omladinski radio B92, no u vođenju radijskog programa postojale su koncepcijske razlike između studenata i omladinaca, piše Dejan Pralica u svom znanstvenom radu.

Dio mladih se zalagao za komercijalnu samostalnu radijsku postaju, dok je dio mladih htio imati alternativni program. Željeli su alternativni pristup životu, alternativnu glazbu i alternativne goste.
Program koji je tijekom narednih godina kritički izvještavao o režimu Slobodana Miloševića je 1998. godine ugašen i to na zahtjev srpskog Ministarstva za telekomunikacije.
Nakon toga se 2003. godine ponovno pokušala pokrenuti studentska radio postaja i to po uzoru na Radio Student, pod okriljem Fakulteta političkih nauka Sveučilišta u Beogradu.

U opremu je investiralo Veleposlanstvo SAD –a, a program se emitirao skroz do 2007. godine. Emitiranje je prestalo jer je na snagu stupio novi Zakon o radiodifuziji prema kojem Sveučilište kao državna institucija ne može biti osnivač radiopostaje.
Taj trenutak bio je poguban za sve studentske radijske postaje i otada više ne postoje neprofitabilne postaje u Srbiji. Jedini kanal informiranja za mlade koji je preostao jest studentska emisija ‘Slušaonica 6’ koja se emitira u sklopu beogradske radiopostaje Studio B.