Ovo je pet razloga zašto je život u studentskom domu bolji nego u stanu: Puno toga može se naučiti
Studentski dom ili stan. Česta je to rasprava među studentima. Nekima odgovara mir u stanu, dok drugi ne mogu bez buke i galame koja je više prisutna u studentskim domovima. Neki štede svaki euro kako bi mogli plaćati najam u stanu, dok su drugi ‘primorani’ živjeti u domu. Mi vam donosimo pet razloga zašto bi život u studentskom domu ipak mogao biti malo bolji nego u stanu.
Bilo da kao student živite u studentskom domu ili stanu, studentske domove svakako ćete pamtiti. Ako već ne po životu u njima, onda bar po menzi u koju ste dolazili ili partije koje ste posjećivali. A nije tajna da studentski domovi imaju najbolje zabave, što samo pokazuju prizori s ovogodišnjih Radićevih dana u Zagrebu.
Jedna od tema debate svakako bi mogla biti i je li bolje živjeti u studentskom domu ili stanu. Mišljenja su podijeljena, a mnogo toga ovisi o našim osobinama i koliko smo spremni prilagoditi se. Ako slučajno živite u studentskom domu, a niste baš sretni oko toga, nastavak teksta podsjetit će vas na samo neke od razloga zašto je bolje živjeti u studentskom domu nego u stanu.
1. Život u studentskom domu financijski je isplativiji
Neosporno je da je život u studentskom domu puno jeftiniji. Osim što ćete za samu stanarinu odvajati vjerojatno i 150 do 200 eura manje nego za život u stanu, uglavnom se u blizini studentskih domova nalazi menza u kojoj se također može uštedjeti koji euro. Naravno, i u blizini stana možete imati menzu, ali obično je u stanu i dobra kuhinja za razliku od domske pa ćete si radije nešto skuhati sami. Što nužno ne mora biti loše, dakako. Ako pak živite u starim paviljonima na Savi ili u studentskom domu Lašćina u Zagrebu i u sobi nemate hladnjak, još ćete više ‘peglati’ iksicu u menzi. A time nešto i uštedjeti.
2. Studentski domovi mjesto su zabave
Ako ste mislili da u najvećem studentskom domu u Zagrebu nećete moći spavati zbog buke, varate se. Naime, iako se u domu uvijek nešto događa, vrlo se lako prilagoditi na zvukove i jednostavno naučite živjeti s njima. Tako da studentski dom omogućava istovremeno i dozu mira, ali i zabave. Čajne kuhinje, pa i sobe, često su mjesto okupljanja i druženja. Neki domovi imaju i svoje dane, poput Radićevih dana, kada oni doslovno postaju glavno mjesto izlaska za studente.
3. Naučit ćeš živjeti s drugima
Dani u studentskom domu isto su dobar način da naučite živjeti s nekom drugom osobom. U obično vrlo malim sobama morat ćete naučiti funkcionirati s još bar jednom osobom. To nije uvijek lako, ali naučit će vas poštivanju tuđeg osobnog prostora i vremena općenito. Naravno, ne morate se preplašiti jer nisu ni cimeri uvijek u sobi tako da ćete imati i trenutke samo za sebe. Ako ne u sobi, onda barem na klupici ispred doma.
4. Naučit ćeš dijeliti stvari i prilagoditi se
Studentski dom može biti ‘životna škola’. Naučit ćeš, primjerice, kako odčepiti WC, a i čišćenje će ti postati rutina. Osim toga, naučiš ćeš dijeliti stvari. Čajna kuhinja obično je samo jedna na katu tako da ćeš shvatiti koliko je bitno očistiti iza sebe. Isto vrijedi i s kupaonicama. Čak i ako je dijeliš samo s cimerom, važan je dogovor oko čišćenja i pospremanja. Općenito će ti se organizacija poboljšati, a naučiš ćeš i prilagoditi se zvukovima, buci i slično. Iz studentskog doma izlaziš jači, u svakom smislu.
5. Studentski domovi imaju učionice
Ono što sam posebno volio u studentskom domu Stjepan Radić jesu učionice. Postoji jedna na gotovo svakom katu i super je iz više razloga. Naravno, u njoj možeš učiti, ali to je prostor gdje se možeš odmaknuti od cimera. Na balkonu učionice često se i razgovara pa nije loša opcija za upoznati nekog novog. A tko voli učiti u učionicama knjižnica ovo je dostojna zamjena, a imat će je u blizini svoje sobe.