Panika na studiju za nastavnike Tehničkog, prijeti mu gašenje? Sveučilište nam otkrilo svoj plan
Studij politehnike i informatike Sveučilišta u Rijeci jedan je od studija koji, među ostalim, obrazuje nastavnike tehničkog, ali i niz drugih stručnjaka. Međutim, naš izvor iz akademskog kruga govori nam da je izvjesno da će se ovi studiji uskoro ugasiti te će se izgubiti mogućnost obrazovanja ovog vrijednog kadra. Sa Sveučilišta su nam rekli da u 2023./24. godini nitko nije upisao prvu godinu studija politehnike, unatoč kvoti od 30 mjesta. S druge strane, odbacuju navode o prekidu školovanja nastavnika Tehničke kulture.
Dobro je znano da su stručnjaci tehničkih znanosti, računarstva te STEM-a općenito vrlo traženi nakon završetka njihovih studija. Upravo je i Hrvatski zavod za zapošljavanje početkom godine većinom predlagao povećanje kvota upisa upravo za takve struke u srednjoškolskom i visokom obrazovanju. Takav kadar je potreban i u školstvu, osnovnim školama bitno je imati dobre profesore tehničke kulture. U tom duhu prijediplomski studij Politehnika i nastavnički studij Politehnika i informatika na Sveučilištu u Rijeci među studijima su koji su pripremali učitelje i nastavnike upravo za Tehničku kulturu te druge stručno-tehničke predmete.
Nakon 70 godina gasi se obrazovanje za nastavnike Tehničke kulture?
Međutim, ovih dana atmosfera na Odsjeku za Politehniku Rijeka baš i nije najveselija. Naš izvor iz akademskih krugova (podaci poznati redakciji, op.a.) ‘vrlo je vjerojatno da će se uskoro ukinuti spomenuti studij politehnike te nastavnički studij politehnike i informatike.
– Nakon što je Sveučilište u Rijeci djelatnicima postojećih studija praktično dalo ultimatum da moraju pronaći instituciju ‘udomitelja’, pokrenut je niz razgovora i pregovora, pri čemu je bilo prirodno da se Tehnički fakultet u Rijeci pronađe kao najizvjesniji partner. No, unatoč početnom entuzijazmu i mogućnostima da se ipak osigura kakva-takva vertikala i održi nastavnički studij, sada je izvjesno da će se studiji ugasiti, a vrlo je neizvjesno ustrojavanje novih studija koji će nadomjestiti ovu ‘prazninu’. Pitanje je hoće li to uopće biti moguće s obzirom na aktualnu legislativu. Dakle, nakon više od 70 godina će prestati sustavno obrazovanje učitelja tehničke kulture i nastavnika tehničkih skupina predmeta u srednjim strukovnim školama, koju sada, prema važećoj regulativi, izvode profili koje obrazujemo. Osim toga, neće se sustavno imati tko baviti nastavničkom znanstvenom i stručnom problematikom i razvojem ove nastave, što nije zanemarivo, navodi naš izvor iz akademskog kruga.
Naš sugovornik je istaknuo da je kadar kojeg su ovi studiji producirali vrlo malen. Ali ipak, vrlo je tražen tim više jer u tehničkom području, tvrdi naš izvor, ‘radi veliki broj učitelja i nastavnika koji nisu stručni’. Zbog svega je zabrinut i da se radi velika šteta, navodeći da se ‘produkt obrazovanja vidi tek nakon više desetljeća’.
– Programi cjeloživotnog obrazovanja za stjecanje pedagoških kompetencija uglavnom su formalni i ne uključuju spoznaje povezane s tehničkim područjem nastave. To se vidi iz programa, ali i vidim i iz osobnog iskustva povezanog s neprimjerenom razinom znanja i vještina pristupnika na stručnim ispitima, navodi izvor.
Sveučilište u Rijeci o problemu politehnike na Filozofskom fakultetu: ‘Postignut je sporazum s Tehničkim fakultetom’
O svemu smo poslali upit i Sveučilištu u Rijeci. Kako su nam naveli, problem s ovim studijima traju godinama. Oba studija iz područja tehničkih znanosti su se nalazili na Filozofskom fakultetu kao i danas. Međutim, budući da se Filozofski fakultet ne bavi tim područjem znanosti, ovi odsjeci su stavljeni pod kontrolu Sveučilišta 2017. godine.
– Djelatnici tadašnjeg Odjeka za politehniku Filozofskog fakulteta koji su sudjelovali u izvođenju nastave na ovim studijima postali su zaposlenici Sveučilišta, a logističku podršku studijima, studentima i zaposlenicima preuzele su službe Sveučilišta. Situacija je tada smatrana privremenom, zbog neprirodnosti situacije u kojoj studiji i nastavnici koji izvode nastavu nemaju odgovarajući institucijski i organizacijski okvir. Godinama su tražena rješenja, koja u ovoj godini vode na sporazum postignut s Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci. Sporazumom se predviđa prijelaz zaposlenika na Tehnički fakultet, uz njihovu suglasnost i suglasnost Sindikata, rekla nam je Marta Žuvić, prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete na Sveučilištu u Rijeci.
Žuvić je dodala i da je sporazumom s riječkim Tehničkim fakultetom dogovoreno i da ‘zaposlenici i studenti ostaju na lokaciji na kojoj su bili i do sada, koristeći svu infrastrukturu i logističku podršku koju su imali i do sada, a do osiguravanja odgovarajućih uvjeta na Tehničkom fakultetu’.
Slab interes studenata za upis politehnike: ‘Ne radi se o ukidanju, već unaprjeđenju podrške sadašnjim studijima’
Upitani o značaju prijediplomskog studija politehnike i nastavničkog smjera politehnike i informatike u obrazovanju učitelja Tehničke kulture, Žuvić navodi da je obrazovanje ovih kadrova doista bitno za školski sustav u Hrvatskoj. No, kako kaže, interes za ove studije je vrlo slab. Stoga su kvote za upis ovih studija u ovoj akademskoj godini ostale prazne.
Kao što smo pisali 2023. godine, politehnika je na upisima primala 30 novih studenata, ali bez interesa. Trenutno prijediplomski studij politehnike ima sveukupno 38 studenata, a diplomski studij politehnike i informatike 22 studenta. Žuvić nam navodi da će ti studenti od idućeg godine moći prijeći na odgovarajuće studije Tehničkog fakulteta. Naša sugovornica je i odbacila navode da će na Sveučilištu u Rijeci prestati obrazovanje za nastavnike Tehničke kulture.
– Budući da se postojeći nastavnički diplomski studij politehnike i informatike izvodi u području društvenih znanosti i u suradnji s Fakultetom informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci, Tehnički fakultet ima u planu razviti diplomski nastavnički studij u području tehničkih znanosti, koji bi pružio mogućnost obrazovanja nastavničkog kadra tehničke kulture. Ovaj bi studij mogli upisivati i završeni studenti ostalih prijediplomskih studija iz tehničkog područja, čime bi ova obrazovna nastavnička vertikala imala širu bazu. Smatramo da će se time obogatiti ponuda studija i umanjiti nedostatak ovog profila nastavnika u RH. Ne radi se ni o kakvom ukidanju studija, već o unaprjeđenju podrške sadašnjim studijima politehnike i jačanju prilika za njihov daljnji razvoj i modernizaciju, zaključila je prorektorica Žuvić.