Pretraga

Petra na Pravnom prolazi s peticom i najbolja je na godini, ali poručuje: ‘Život nije samo učenje i studiranje’

Kao djevojčica je jako voljela sudjelovati u raspravama, uvijek je morala biti u pravu. Njezini roditelji šalili su se da će sigurno biti odvjetnica ili sutkinja. No Petra Mamić o studiju nije razmišljala sve do srednje škole, kada je shvatila da je pravo uistinu zanima jer će se nakon studija moći baviti širokim spektrom poslova. Odlučila je upisati Pravni fakultet u rodnom Osijeku i, po svemu sudeći, bio je to izvrstan odabir. Danas je Petra 5. godina studija i s prosjekom 4,80 najbolja je studentica na svojoj godini.

Petra Mamić | privatna arhiva

Nakon priče o studentu Christianu koji na Medicinskom fakultetu u Osijeku prolazi s odličnim, iz grada na Dravi dolazi još jedna lijepa priča. Ovog puta o najstudentici Petri Mamić, studentici 5. godine Pravnog fakulteta u Osijeku. S prosjekom 4,80, najbolja je studentica u svojoj generaciji. Odmah na početku ističe da su zato potrebni trud i vrijeme, ali stava je da je još važnije to što istinski voli ono što studira.

– Odmalena mi je djed usadio ljubav prema čitanju, učenju i stjecanju novih znanja pa rado ulažem vrijeme u materiju koja me zaista zanima. Postoji predrasuda da je studiranje prava samo suhoparno učenje stvari napamet, ali ja nikad ništa nisam učila napamet, niti bih to mogla, nego učenju uvijek pristupam tako da mi je najvažniji cilj dobro shvatiti i razumjeti gradivo. Svrha studiranja prava nije naučiti određenu zakonsku normu napamet, nego ju razumjeti i znati primijeniti na slučaj u praksi, kaže Petra.

Na početku studija obećala si je da neće učiti kampanjski

Izreka ‘s kim si, takav si’ često se koristi, a može se primijeniti i u Petrinoj situaciji. Kaže nam kako joj olakšavajuće imati kolegice koje su odlične studentice i s kojima uči te si međusobno pomažu u razumijevanju gradiva. Njezin tipičan dan izgleda otprilike tako da ujutro odlazi na predavanja, nakon toga slijedi kava s kolegama i kratki odmor, a onda kroz dan uči. Navečer joj obično ostane vremena za druženje s prijateljima ili obitelji, a voli i biciklirati ili prošetati uz Dravu.

– Učenju pristupam tako da na prvo mjesto stavljam dobru organizaciju. Na početku studija obećala sam si, poučena iskustvima iz srednje škole, da neću učiti kampanjski i toga se uglavnom držim. Za svaki predmet unaprijed odredim koliko će mi otprilike vremena biti potrebno za učenje, s obzirom na opseg gradiva. Naravno da neki predmeti, poput Građanskog prava, koji imaju opsežniju materiju zahtijevaju više uloženog vremena od drugih. Uvijek se trudim početi na vrijeme s učenjem, kako bih izbjegla stres i ostavila što više vremena za ponavljanje, ali se i meni nerijetko zna dogoditi da par dana prije kolokvija učim po cijele dane i umirem od količine stresa i popijenih šalica kave. Pravo jest vrlo zahtjevan fakultet pa vjerujem da većinom svi uspješni studenti ulažu značajnu količinu vremena na učenje, smatra Petra.

Sve izvrsnike s kojima smo dosad razgovarali pitali smo i koji im je kolegij bio najteži za položiti. Petra nije željela otkriti koji je to.

– Općenito se smatra da su na našem fakultetu najteži kolegiji Kazneno procesno pravo i Međunarodno privatno pravo. Slažem se da to možda jesu najsloženiji kolegiji za učenje, ali meni je osobno bilo teže položiti neke predmete čija mi je materija bila malo dosadnija, ali ne bih ih sad ovako javno navodila, kaže kroz smijeh.

Izdvojeni članak
Christian Kurina

Radi u kinu, ima bogat studentski život, a na medicini prolazi s peticom. Upoznajte izvrsnika Christiana

‘Kad sam bila mala jako sam se voljela raspravljati i uvijek sam morala biti u pravu’

Općenito gledano, ocjene su joj orijentacija u tome koliko je dobro savladala neko gradivo i slaže se da je dobar osjećaj kada se trud nagradi dobrom ocjenom. Međutim, smatra da one nisu mjerilo znanja u svakoj situaciji i da to u nekima može više ovisiti o sreći i snalažljivosti osobe. Prije studija Petra je pohađala Isusovačku klasičnu gimnaziju s pravom javnosti u Osijeku. U toj je školi stekla kvalitetne radne navike i naučila kako dobro učiti, a to joj je onda značajno pomoglo na fakultetu. Ispričala nam je i kako je uopće odlučila upisati Pravni fakultet u Osijeku.

– Kad sam bila mala jako sam se voljela raspravljati i uvijek sam morala biti u pravu, pa su mi roditelji u šali govorili da ću kad narastem biti odvjetnica ili sutkinja. O tome nisam ozbiljnije razmišljala do srednje škole kada sam shvatila da je pravo zaista nešto čime bih se htjela baviti cijeli život jer nudi širok spektar poslova koje mogu raditi nakon fakulteta i smatrala sam ga zaista važnom i odgovornom profesijom bez koje bi društvo teško funkcioniralo. Moram priznati da su na mene pomalo utjecale i serije o glamuroznim odvjetnicima, koje nažalost ipak nisu baš utemeljene na stvarnosti, kao i poznate pravnice poput Ruth Bader Ginsburg, Amal Clooney i Jadranke Sloković. Dvoumila sam se između zagrebačkog i osječkog Pravnog fakulteta, ali naposlijetku mi je drago što sam odabrala fakultet u svom rodnom gradu jer bih se teško odvojila od obitelji i prijatelja, a i smatram da je Osijek pravi studentski grad, kaže Petra.

Izdvojeni članak

Niko na medicini ima prosjek 4,95 i otkriva kako je tijekom rokova za knjigom manje od nekih vršnjaka

Uz studij volontira i radi

Da nije upisala pravo, kaže, možda bi studirala politologiju. Znanima je vanjska politika i međunarodni odnosi, za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja sudjelovala je u projektima posjete Europskim institucijama u Strasbourgu i Bruxellesu. Stava je da bi i u tome bila uspješna. Štoviše, nije isključena opcija da se upravo time i bavi u budućnosti. S obzirom na činjenicu da na zahtjevnom studiju prolazi s visokom ocjenom, zanimalo nas je i ostaje li joj štogod slobodnog vremena i ima li neke hobije.

– Život nije samo učenje i studiranje i važno mi je pronaći vremena i za druge stvari. Volontiram u pravnoj klinici OSIJEK PRO BONO u kojoj se bavimo pružanjem besplatne pravne pomoći u obliku opće pravne informacije građanima u potrebi, osim zbog stjecanja prakse to smatram važnim i zbog toga što nas uči da je biti pravnikom društveno odgovorno zanimanje. Pohađala sam i program pripravništva u Centru za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek gdje sam se bavila monitoringom suđenja za ratne zločine i pružanjem besplatne pravne pomoći. Radim u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku kao biljeterka i u jednom osječkom odvjetničkom uredu. Uvijek se trudim sve kolegije koje je moguće položiti preko kolokvija i što prije očistiti godinu kako bi mi ljeto ostalo slobodno za odlazak na more i druga putovanja, ali i za stjecanje važnih životnih iskustava, pa sam tako pohađala ljetne škole, ali i radila sezonski posao u marketu i administrativne poslove u banci. Osim toga, uvijek se trudim pronaći slobodno vrijeme za čitanje, boravak u prirodi, druženje s prijateljima, koncerte i izlaske, kaže Petra.

Što se tiče njene budućnosti u narednim godinama, trenutni je Petrin plan raditi u odvjetništvu. Zato prvo nakon studija treba položiti pravosudni ispit. No opcije su otvorene – vidjet će, kaže, gdje će je život odnijeti. Nije isključeno da će zbog doktorskog studija u inozemstvo, no svakako se nakon toga planira vratiti i raditi u Hrvatskoj.

Izdvojeni članak
Jure Topić

Jure je na pravu prošao s 5.0: ‘Još nisam naišao na predmet koji me ne zanima’

Ima i savjet za buduće studente prava

Nedavno su u klupe fakulteta diljem Hrvatske, a tako i pravnih, stigli novi studenti. Petru na kraju razgovora pitamo ima li savjet za sve koji su upisali pravne fakultete, prvenstveno oko toga kako preživjeti rokove i nositi se s velikom količinom gradiva.

– Kaže se da pravo puno ljudi upisuje, a malo završava. Zato poručujem budućim studentima da ne upisuju pravo tek tako nego samo ako ih zaista zanima i žele se time baviti jer je studij vrlo zahtjevan i glupo je da se gube dragocjene godine života na nešto što u konačnici ni ne želite raditi. Uz kontinuiran rad, studiranje prava nije takav bauk. Potrebno je samo dobro se organizirati i ozbiljno shvatiti svoje obveze. Ja sam imala sreće što se na mom fakultetu većina predmeta mogla kolokvirati, na taj se način gradivo podijeli na manje cjeline i puno ga je lakše položiti pa to svakako preporučam. Znam da je to ponekad teško i da je izlizana fraza, ali zaista je pametnije ranije početi s učenjem i učiti svaki dan pomalo, nego sve ostaviti za zadnji tren, tako se i gradivo puno bolje savlada i duže pamti. Osim toga, ostavite si vremena za druženja s prijateljima, hobije, putovanja, izlaske jer vrijeme studiranja je zaista najbolje razdoblje života i treba ga maksimalno iskoristiti i u njemu uživati, poručuje osječka izvrsnica.

Više tekstova iz serijala o najstudentima čitajte na poveznicama:

Radi u kinu, ima bogat studentski život, a na medicini prolazi s peticom. Upoznajte izvrsnika Christiana

Niko na medicini ima prosjek 4,95 i otkriva kako je tijekom rokova za knjigom manje od nekih vršnjaka

Antonio je među najboljim studentima Ekonomskog: Otkriva koji mu je predmet najteži, ima i savjet za maturante

Gledajući oca koji pati od Alzehimera, Jakov je odlučio upisati Medicinski. Danas je najbolji student

Naomi i Marko na FER-u imaju prosjek 5.0: Želimo se baviti nečim zbog čega nikada nećemo prestati učiti

Bartol je lani bio jedan od najmaturanata: I na faksu je prošao s 5.0, a uz to trenira svaki dan

Mislav je 2017. bio među najmaturantima. Onda je upisao Medicinski i sve godine prošao s 5,0

Jan studira fiziku na PMF-u i prolazi s 5.0: Na kolegiju koji mi je bio najteži sad sam demos

Na jednom od studija koje je najteže upisati Kristina prolazi s pet: Otkriva zanimljiv recept za to

Andro i Kristian prolaze s pet na faksu koji upisuje najbolje učenike: Imaju važne poruke za maturante

Jure je na pravu prošao s 5.0: ‘Još nisam naišao na predmet koji me ne zanima’

Laura je studentica generacije. Dan joj počinje u 6, a kad je slobodna pomaže svojima u poljoprivredi