Petra su odmalena fascinirale nove tehnologije, sad na FER-u prolazi s 5,0: Ima savjet za one koji bi na taj faks
Ako želite upisati FER i jako ste zainteresirani za to područje, a brinete se da će vam studij biti pretežak, svoje brige možete ostaviti po strani. Tako razmišlja Petar Belošević, student FER-a s prosjekom ocjena 5,0 na preddiplomskom studiju. U svemu nastoji dati svoj maksimum, a pogotovo u onome što ga zanima, marljivo i kontinuirano uči i to je ključni dio formule koja ga je dovela do tog uspjeha. Za srednja.hr otkriva kako izgleda jedan njegov tipični dan, ali i što voli raditi kada nema obveza oko fakulteta.
Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu (FER) svake godine dodjeljuje nagrade ‘Josip Lončar’ studenticama i studentima za posebno uspješan završetak prijediplomskog studija. Njihova imena ne skrivaju, s ponosom ih objavljuju, pa smo tako u priopćenju FER-a pronašli i informaciju da je među najboljima Petar Belošević.
Prosjek prijediplomskog studija mu je 5,0
Petar je nagrađen kao student Računarstva s idealnim prosjekom prijediplomskog studija, završio ga je 5,0. Da, dobro ste razumjeli, sve kolegije na dosadašnjoj je razini studija položio s odličnim.
– Daleko najvažnije je marljivo i kontinuirano učenje, bez toga nema nikakvog rezultata. Naravno, potrebna je i pamet, ali i malo sreće. No, samo to nikada nije dovoljno, odgovara nam Petar na uvodno pitanje o tome koja je formula njegova uspjeha.
Stava je da uči više od prosječnog studenta FER-a; u suprotnom ne bi postizao ovakve rezultate. Svi dani u njegovom studentskom životu, kaže, nisu jednolični nego to poprilično ovisi o aktualnim obvezama.
– U pravilu učim dok god imam neku obavezu, kao što je priprema labosa ili ispit. Ne volim ostavljati obaveze za zadnji čas. Ovisno o zahtjevnosti i količini obaveza ima dana kada mi je dovoljno za fakultet odvojiti sat-dva, a ima i dana kada radim skoro cijele dane, kao na primjer za vrijeme ispita. Ali gotovo sigurno, uz rijetke iznimke, svaki dan dio vremena posvetim fakultetu pa makar i jedan sat, opisuje Petar kako otprilike izgleda jedan njegov dan.
Daje maksimum u svemu što radi, a nove tehnologije oduvijek su ga fascinirale
Nastavlja, uvijek nastoji dati maksimum u svemu što radi, pogotovo kada je to područje njegova interesa. Ocjene su onda nusprodukt toga, no kaže, one jesu pokazatelj uspješnosti i izvrsnosti pa ih je takve lijepo vidjeti. Od osnovne pa do fakulteta znanje učenika i studenata vrednuje se ocjenama od nedovoljan do izvrstan. Petra, kao i ostale studente iz ovog serijala pitamo i slaže li se s takvim sustavom ocjenjivanja.
– Mislim da trenutačni sustav ocjenjivanja nije najbolji pokazatelj znanja i nije idealan. Ali treba razumjeti da je teško imati sustav vrednovanja koji će detaljno i točno procijeniti sposobnosti i znanje svakog pojedinca, a da će biti objektivan i lako primjenjiv u sustavu s velikim brojem ljudi. Mislim da definitivno ima prostora za unaprjeđenje sustava vrednovanja. Ono što bih recimo predložio je da, prvenstveno u srednjim školama, a možda i drugdje, postoji mogućnost da učenici za neke predmete mogu imati samo ocjenu nedovoljan ili dovoljan. Time bi se učenici mogli više posvetiti predmetima koji ih više zanimaju, a da ne budu kažnjeni nižom ocjenom iz drugih predmeta, ali opet ne bi mogli u potpunosti zanemarivati druge predmete. No, prije svega treba slušati stručnjake, smatra Petar.
FER je na upisima jedan od studija s najviše prijava, a mogu ga upisati samo najbolji od njih. Kako je Petar uopće odabrao taj studij?
– Odmalena sam bio tehnički tip, zanimalo me kako svijet funkcionira, a nove tehnologije su me fascinirale još kao dijete. Od svega toga programiranje mi je nekako najviše sjelo pa sam odlučio nastaviti u tom smjeru. FER sam odabrao jer u tom području ipak najbolja obrazovna ustanova u Hrvatskoj, bar tako kažu. Mogu reći da sam zadovoljan odabirom i sigurno nisam pogriješio. Profesori su ovdje pristupačni i vidljiva je njihova želja da prenesu svoja znanja na studente. Sam fakultet je također dobro organiziran i dobro funkcionira. No priznajem da, na primjer, rasporedi ispita znaju biti dosta loši pa bih tu volio vidjeti unaprjeđenje. Nastavni materijali za učenje pojedinih predmeta su dosta loši, ali na internetu je lako naći dodatne materijale pa to ne predstavlja veliki problem, kaže Petar.
Da nije upisao FER, navodi, teško bi mu bilo odlučiti što bi studirao jer ima razne interese. Prevladalo bi ipak ne nešto iz područja tehničkih znanosti, najvjerojatnije FSB, kaže Petar.
– Vjerujem da bih i tamo bio dosta uspješan jer bih i tamo davao sve od sebe, ističe naš sugovornik.
Ima važan savjet za maturante
Put do ovakvog uspjeha na fakultetu poput FER-a nije jednostavan. Petar kaže da mu uz studijske obveze ne ostaje uvijek slobodnog vremena, ali ga povremeno pronalazi. U zadnje vrijeme mu je hobi amatersko igranje nogometa, a voli putovati i biti u prirodi pa po lijepom vremenu zna otići Sljeme ili na neki izlet, doduše ne toliko često koliko bi volio. Ostaje mu nešto vremena i za druženje s prijateljima, a voli ići i na koncerte. Pred Petrom je još završetak diplomskog studija, a konkretnih planova za budućnost nema.
– Razmišljam o mogućnosti da ostanem raditi na fakultetu jer mislim da bih bio dobar predavač, ali to će ovisiti o prilikama koje će mi se nuditi. Volio bih ostati živjeti i raditi u Hrvatskoj, ali ne isključujem mogućnost da odem i negdje drugdje ako mi se ukaže dobra prilika, makar i privremeno na par godina. Otvoren sam za sve mogućnosti, ističe Petar.
Uskoro kreću prijave ispita mature, a u veljači će se maturantima otvoriti i mogućnost prijave studijskih programa. Našeg sugovornika za kraj smo pitali i ima li savjet za maturante koji razmišljaju o upisu FER-a, a otkrio nam je i kome ne bi preporučio upis tamošnjih studija.
– Ako se netko tko razmišlja o upisu na FER brine da će mu biti preteško mogu reći da se nema radi čega brinuti ako ga to područje zanima i ako je spreman raditi kontinuirano. Za one koji nisu sigurni je li to područje za njih, mislim da vrijedi pokušati i vidjeti. Na kraju nije niti strašno odustati i prebaciti se na drugi fakultet ako tek kasnije shvate da to nije to. Također im savjetujem da dobro nauče matematiku i fiziku, ne samo zbog toga što se te mature gledaju na upisu, nego jer se pokazalo da na prvoj godini predmeti vezani uz matematiku budu studentima najteži. FER definitivno ne bih preporučio onima koje se ne vide u tehničkim znanostima i onima koji nisu spremni raditi kontinuirano, zaključuje Petar.
Više tekstova iz serijala o najstudentima čitajte na poveznicama:
Bartol je lani bio jedan od najmaturanata: I na faksu je prošao s 5.0, a uz to trenira svaki dan
Mislav je 2017. bio među najmaturantima. Onda je upisao Medicinski i sve godine prošao s 5,0
Jan studira fiziku na PMF-u i prolazi s 5.0: Na kolegiju koji mi je bio najteži sad sam demos
Na jednom od studija koje je najteže upisati Kristina prolazi s pet: Otkriva zanimljiv recept za to
Jure je na pravu prošao s 5.0: ‘Još nisam naišao na predmet koji me ne zanima’