Pretraga

Pitali smo Grad zašto ćemo, neovisno o broju studenata, njihovu samoizolaciju plaćati čak 605.000 kuna mjesečno

A- A+

Bez obzira na broj studenata u samoizolaciji, Grad Zagreb uslugu smještaja samoizoliranih studenata mjesečno će plaćati 605.000 kuna. Budući da je u karanteni u prosincu bilo 40 studenata, ispada kako bi Zagrepčani tu uslugu plaćali – preko 15 tisuća kuna po studentu.

ilustracija Mufid Majnun / Unsplash

– S obzirom na pandemiju COVID-19 uzrokovanu SARS-CoV-2, na lokaciji Hotela Tomislavov dom, Sljemenska cesta 24 i u objektu Grad mladih, Aleja Hrvatske mladeži 19, uspostavljena je organizirana izolacija za studente s prebivalištem izvan grada Zagreba, koji su smješteni u studentskim domovima na području grada Zagreba, a koji su oboljeli od COVID-19 i čija klinička slika ne zahtijeva hospitalizaciju i organizirana karantena/samoizolacija za studente kojima je izrečena mjera samoizolacije, pojašnjava nam doc. dr. sc. Vjekoslav Jeleč, pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba.

Kao što smo pisali, Grad Zagreb ugovor u kojem se definira da će uslugu smještaja, prehrane, osiguravanje higijenskih potrepština, korištenje telefona i interneta, zbrinjavanje infektivnog otpada i zaštitarsku službu Grad Zagreb Vladimiru Nazoru, podružnici Zagrebačkog holdinga, plaćati čak 605.000,00 kuna mjesečno, počevši sa 1. siječnja 2021. Zanimljivo, cijena smještaja neovisna je o broju zaraženih studenata.

Izdvojeni članak

Zagrepčane će zbrinjavanje studenata u samoizolaciji, neovisno o njihovu broju, koštati 605 tisuća kuna mjesečno?

Pitali smo stoga Gradski ured za zdravstvo kako su došli do iznosa od 605.000,00 kuna mjesečno te zašto je cijena usluge smještaja fiksna, odnosno zašto se ne mijenja s obzirom na broj studenta.

– Osigurana je prilagodba objekta Tomislavov dom u svrhu uspostave izolacije/karantene te je cjelokupni objekt stavljen u funkciju, dok je gospodarska (turistička) djelatnost Hotela privremeno obustavljena. Osiguran je smještaj, priprema obroka te su osigurane sve potrebne higijenske potrepštine, posteljina, pribor za jelo i ostalo za korisnike. Osim navedenih, u funkciji karantene su u navedenom periodu nastali i sljedeći materijalni troškovi: troškovi utrošene energije (struja, voda, plin, lož-ulje), troškovi telefona i interneta, troškovi zaštitarske službe, komunalni troškovi (čistoća), kao i troškovi pripravnosti radnika objekta (plaće, naknada za prijevoz i topli obrok uključujući trošak toplog obroka za medicinsko osoblje), odgovorili su nam iz Gradskog ureda.

Otkrili su nam i kako je karantenu u listopadu 2020. koristilo 74 studenata, u studenom 67, a u prosincu 40 studenata. Ako iznos od 605.000 kuna podijelimo na 40 studenta, ispada kako bi Zagrepčani tu uslugu plaćali – preko 15 tisuća kuna po studentu. Priznat ćete, malo preskupo.