Pretraga

Pitali smo Sveučilište zašto su financirali križni put: Kažu da su uključivi i ne diskriminiraju

A- A+

Katoličke pripreme za brak, formacija mladog kršćanina ignacijanskim metodama i križni put. Tri su to projekta u organizaciji Studentskog katoličkog centra koje je splitsko sveučilište blagoslovilo svojim novcem. Pitali smo ih zašto su to učinili, a oni nam, mrtvo hladno kažu, da su privrženi ‘vrijednosti uključivosti’ te da oni ‘ne diskriminiraju studente i njihove projekte’.

molitva

Ilustracija: Unsplash; Patrick Fore

Prošloga smo tjedna detaljno izvijestili o tome kako je splitsko sveučilište podijelilo novac od upisnina. Među studentskim projektima, odnosno projektima od interesa studenata, koji su dobili financijsku potporu našlo se i njih sedam koje su prijavili pojedinci iz Studentskog katoličkog centra (SKAC). Uz volonterske, humanitarne i ekološke projekte, SKAC-ovci su novac dobili i za tri stanovita projekta koja su nam odmah privukla pažnju. Zašto? Zbog svog sadržaja.

Tako projekt 2=1, koji se deklarira kao neka nadopuna zaručničkom tečaju, za cilj ima bolje pripremiti osobu za ‘bračni i obiteljski život’. Organiziraju se predavanja psihologa i teologa, ali nerijetko dođu i neki parovi koji, citiramo, ‘posvjedoče svoje iskustvo bračnog suživota’. Sveučilište na taj projekt daje 13.960,60 kuna. 3D formacija, još jedan projekt mladih katolika, za svoj cilj ima ‘cjelovitu formaciju mladog kršćanina’ što se između ostalog odnosi i na ‘razvijanje duhovnog života po ignacijanskim metodama’. Na to je otišlo 23.968,50 kuna sveučilišnog novca. Tim novcem financiraju i Planinarski križni put ili, kako je nazivaju mladi katolici, ‘pobožnost za mlade’ gdje mladi dva dana obilaze četrnaest sakralnih i kulturološkog objekata kod kojih se, citiramo, ‘razmatra po jedna postaja križnog puta’. Tome su dali 20.074,67 kuna.

Izdvojeni članak
križ na brdu

Katolički centar od Sveučilišta dobio novac za križni put i pripreme za brak: To su, kao, projekti za studente

‘Sveučilište ne diskriminira studente’

Nakon što smo izvijestili o dosta interesantnoj podjeli novca, kontaktirali smo rektorat splitskog sveučilišta te ih upitali da nam odgovore na nekoliko pitanja. Konkretno, zanimalo nas je po kojim su kriterijima odlučili da spomenuta tri projekta ulaze u područje kulture, umjetnosti i sveučilišnih medija. Tražili smo i pojašnjenje zašto jedno javno, sekularno sveučilište svojim novcem financira projekte koji su zapravo priprema za brak, formiranje mladih kršćana i križni put. Naposljetku smo ih pitali i da nam dostave listu onih koji su se prijavili, ali nisu dobili sveučilišno financiranje.

Sveučilište, kažu nam, ne vrši selekciju projekata po područjima, već to čine sami prijavitelji. Oni putem aplikacije odabiru unutar koje će kategorije svoj projekt prijaviti za novčanu potporu. Prijave potom pregledava Studentski zbor, a tek onda posebna povjerenstva na Sveučilištu – ovisno o kategoriji projekta – te donosi evaluaciju i odluku o financiranju već dostavljenih projekata. Na naše pitanje o tome zašto kao sekularna institucija daju novac za vjerske aktivnosti, kažu da splitsko sveučilište ‘ne diskriminira studente i njihove projekte’.

– Sveučilište u Splitu, privrženo vrijednosti uključivosti, ne diskriminira studente i njihove projekte, pogotovo ne prema svjetonazorskim mjerilima. Stoga nijedan projekt koji uživa potporu studenata, a projekti koje problematizirate eminentno su takvi, nije a priori nespojiv s misijom jednog, kako velite, sekularnog sveučilišta. Sveučilište u Splitu odlikuje se raznolikošću znanstvenih i nastavnih područja, pa je sasvim normalno da je u jednakoj mjeri raznovrstan i raspon studentskih projekata, stoji u odgovoru na naš upit.

Izdvojeni članak

Sveučilište u Splitu vodilo svoje ljude na vjersko putovanje. Platili ga 123.000 kn javnim novcem

‘Možda nekome može biti čudno’

U odgovoru iz splitskog rektorata napominju da su navedeni projekti, osim toga, već i afirmirani. Prethodne najmanje dvije godine uzastopno su dobili financiranje splitskog sveučilišta, a povjerenstvo je radilo tako da u financijski okvir uklopi sve prijavljene projekte koji ispunjavaju zadane kriterije. To se u prvom redu odnosi na valjanu dokumentaciju koje je općeniti preduvjet za ostvarivanje prava na financiranje.

Pitali smo splitsko sveučilište da nam dostavi listu projekata koji nisu dobili financiranje odlukom Senata splitskog sveučilišta. Kako su nam rekli, svi projekti s cjelovitom i valjanom dokumentacijom, dobili su financijski potporu. Napominju i kako je svaki član povjerenstva napose bodovao projekt, a ukupan broj bodova dobiven je iz prosječnih vrijednosti po svakoj rubrici evaluacije. Na kraju još jednom ponavljaju, implicitno, kako su uključivi i nediskriminatorni.

– Da zaključimo; Sveučilište u Splitu sastoji se od 11 fakulteta, akademije, četiri sveučilišna odjela i isto toliko samostalnih studija. Sve naše sastavnice imaju jednaka prava, baš kao i svi naši studenti, bez obzira na izbor studijskog programa. Možda nekome može biti čudno, ali istina je da unutar jednog sveučilišta sasvim normalno mogu zajedno funkcionirati bogoslovni, prirodoslovni, ili filozofski fakultet. Katolički bogoslovni fakultet dio je Sveučilišta u Splitu i studenti tog fakulteta imaju jednako pravo na financijsku potporu vlastitim projektima baš kao i studenti ostalih sastavnica i to nije i ne smije biti diskutabilno.
Svi financirani projekti prošli su kroz vrlo jasne i transparentne procedure i nevezano za osobne afinitete, kao Sveučilište se radujemo angažmanu naših studenata i želimo uspjeh svim njihovim projektima.