Pretraga

Popularno veleučilište planira postati novi fakultet Sveučilišta u Zagrebu: Senat odobrio elaborat

A- A+

Točka ‘Odlučivanje o pridruživanju Zdravstvenog veleučilišta Sveučilištu u Zagrebu’ pronašla se na sjednici Senata zagrebačkog sveučilišta u lipnju. Kao što smo već pisali, spomenuto veleučilište trebalo bi postati Fakultet zdravstvenih studija. Dekan Medicinskog fakulteta Slavko Orešković istaknuo je da će preustroj podići kvalitetu nastave jer će predavači i nastavnici morati zadovoljiti sveučilišne kriterije.

sveučilište u zagrebu

Sveučilište u Zagrebu | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Ovih dana objavljen je zapisnik sjednice Senata Sveučilišta u Zagrebu od početka lipnja na kojoj je riječi bilo i o preustroju Zdravstvenog veleučilišta Zagreb u Fakultet zdravstvenih studija. Kao što smo već pisali, nakon što završi proces preustroja zagrebačko sveučilište imat će još jedan fakultet pod svojim okriljem.

Dekan Medicinskog naglasio je važnost obrazovanja stručnjaka za zdravstveni sustav

Na sjednici u lipnju jednoglasno je prihvaćena Odluka o usvajanju Elaborata opravdanosti osnivanja i budućega ustroja Fakulteta zdravstvenih studija te je jednoglasno dana suglasnost na Sporazum o međusobnim odnosima između Sveučilišta u Zagrebu i Zdravstvenog veleučilišta. Prorektor Tibor Pentek kazao je kako je u studenom imenovano Povjerenstvo za izradu elaborata na sjednici Senata, a da je u listopadu Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih kao osnivač veleučilišta dalo pozitivno mišljenje o pokretanju postupka statusne promjene. Povjerenstvo, čiji je predsjednik bio dekan Medicinskog fakulteta Slavko Orešković, imalo je tri sastanka. Dokumenti su prihvaćeni na Odboru za statutarna pitanja i Vijeću biomedicinskog područja.

– Dekan Orešković je istaknuo kako fakulteti zdravstvenih studija već postoje na sveučilištima u Rijeci, Osijeku, Splitu i Mostaru te je Zdravstveno veleučilište u Zagrebu najbolje takvo veleučilište u Hrvatskoj. Zbog nedostatka kadrova istaknuo je potrebu za kvalitetnom edukacijom. Tijekom suradnje s Medicinskim fakultetom, više se puta razgovaralo o integraciji Zdravstvenoga veleučilišta, a zajednički je zaključak bio da će preustroj u fakultet osigurati bolju kvalitetu obrazovanja. Dekan Orešković je naglasio važnost obrazovanja stručnjaka za zdravstveni sustav te istaknuo uspješan diplomski studij Sestrinstva na Medicinskom fakultetu, s preko 545 promoviranih magistara sestrinstva, od kojih su neki već doktorirali i postali doktori znanosti. Preustroj će podići kvalitetu nastave na Zdravstvenom veleučilištu jer će predavači i nastavnici morati zadovoljiti sveučilišne kriterije. Medicinski je fakultet otvoren za suradnju i omogućit će stručnjacima iz zdravstvene struke, koji trenutno nemaju mogućnost zapošljavanja na Medicinskom fakultetu, da predaju na Zdravstvenom veleučilištu, stoji u zapisniku sjednice Senata.

Orešković je naglasio njihovu dugotrajnu suradnju sa Zdravstvenim veleučilištem, posebno u okviru nastave jer Zdravstveno veleučilište obrazuje kadrove koji se ne educiraju na Medicinskom fakultetu, kao što su medicinske sestre, fizioterapeuti i inženjeri radiologije. Napomenuo je da je Zdravstveno veleučilište financijski stabilno, s velikim interesom i brojem studenata koji se žele upisati na njihove
programe.

– Predsjednik Odbora za statutarna pitanja, izv. prof. dr. sc. Ivan Milotić, savjetnik Povjerenstva, navodi dva ključna dokumenta. Prvi je izvješće o Elaboratu koji je sastavio Odbor za statutarna pitanja. Izvješće, koje su izradili profesor Ljubo Barbić i docent Miran Marelja, pruža odličan smjerokaz u šest ključnih točaka koje predstavljaju izazove i otvorena pitanja. Ključne točke izvješća uključuju upravljanje, studijske programe, ljudske potencijale, omjer nastavnika i studenata te predviđene upisne kvote. Izvješće nudi temeljitu, kratku i dobru analizu koja pruža jasne smjernice za usklađivanje sadašnjega ustroja Zdravstvenog veleučilišta s akademskom dimenzijom Sveučilišta. Drugi dokument je Sporazum o međusobnim odnosima, piše u zapisniku sjednice Senata.

Izdvojeni članak
sveučilište u zagrebu

Sveučilište u Zagrebu dobiva novi fakultet? Popularno veleučilište pokrenulo postupak preustroja

‘Statutarna struktura Sveučilišta morat će se mijenjati zbog ulaska nove sastavnice’

Ovoj situaciji, nastavio je Milotić, Sveučilište pristupa s optimizomom i oprezom, štiti svoju poziciju i kontrolira proces pridruživanja i pregovaranja. Sporazum je, dodao je, optimističan, ali realističan.

– Statutarna struktura Sveučilišta morat će se mijenjati zbog ulaska nove sastavnice, a promjena Statuta i ostalih općih akata predviđena je kao završni čin kada fakultet ispuni sve potrebne pretpostavke koje su zadane sporazumom i nagoviještene u izvješću profesora Barbića i docenta Marelje, napomenuo je.

Kao što smo pisali, za maturante koji se upisuju preko Središnjeg prijavnog ureda, odnosno sustava Postani student, ove godine na Zdravstvenom veleučilištu ukupno je 475 mjesta. Najviša kvota za redovite studente, po 90 mjesta, jest na studijima fizioterapije i sestrinstva. Za one koji se upisuju na izvanredne studije izvan SPU je 640 mjesta. Prodekanica za nastavu Zdravstvenog veleučilišta Zagreb Snježana Čukljek ranije nam je rekla da ih je na promjenu statusa potaknuo razvoj zdravstvenih profesija, nastavničkih znanstvenih kapaciteta Veleučilišta, društveni položaj i značaj Veleučilišta.

– Djelovanje kao jedna od sastavnica Sveučilišta u Zagrebu omogućava daljnji razvoj studija kroz sveučilišne studijske programe, lakši nastavak obrazovanja završenih studenata na diplomskim i doktorskim studijima, snažnije povezivanje i suradnju s drugim sastavnicama Sveučilišta, daljnji razvoj nastavničkih i istraživačkih kapaciteta i veće mogućnosti međunarodne suradnje, pojasnila nam je u siječnju Čukljek.