Pretraga

Poruke rektora na početku akademske godine: ‘Ova kriza nije zaobišla ni hrvatska sveučilišta’

A- A+

Na samom početku nove akademske godine oglasilo se troje hrvatskih rektora. Riječka rektorica Snježana Prijić Samaržija govorila je o tome kako se naša sveučilišta susreću s krizom akademskih sloboda, a da reputacija znanstvenih institucija pati zbog različitih razloga. Zadarski rektor Josip Faričić istaknuo je da obrazovanje mora slijediti tržište rada, ali kako ne smije stati na tome. Poruku je poslao i novi dubrovački rektor Nebojša Stojčić.

josip faričić snježana prijić samaržija nebojša stojčić nikša burum

Rektori koji su poslali poruke | foto: Sveučilište u Zadru, privatna arhiva, Facebook

Službeno je započela nova akademska godina, što znači povratak studenata u fakultetske klupe. Povodom toga poruke je poslalo dvoje hrvatskih rektora, riječka rektorica Snježana Prijić Samaržija i zadarski rektor Josip Faričić. Oglasio se i novi dubrovački rektor Nebojša Stojčić.

Riječka rektorica kaže da se naša sveučilišta susreću s krizom akademskih sloboda

Prijić Samaržija poručila je kako poziva studente i djelatnike da ovu akademsku godinu iskoriste na najbolji mogući način kako bi sa sveučilišta uputili glasnu poruku da znanost i obrazovanje nemaju alternative ako ciljamo na dobrobit čovječanstva. Istaknula je da treba osvijestiti njihovu intelektualnu odgovornost za društvo u cjelini u trenutku kada reputacija naših znanstvenih institucija, tvrdi, pati zbog različitih razloga. Sveučilišta, dodala je, imaju ogromnu obvezu biti dobročiniteljima društva.

– Želim naglasiti, prvo, da to neće biti moguće bez očuvanja akademskih sloboda. Vlada nepodijeljeno slaganje da živimo u doba krize akademskih sloboda, a mi moramo biti svjesni da ova kriza nije zaobišla ni hrvatska sveučilišta.  Europa je osvijestila da je proces započeo nakon Velike recesije 2007. godine, i da još uvijek nema konceptualnog niti legalnog okvira za sankcioniranje kršenja akademskih sloboda, uplitanje politike u sveučilišta – odozgo i odozdo, izvana i iznutra. Inicijativa Europskog parlamenta za modificiranje temeljenog ugovora Europske unije iz 2007. godine kako bi uključili i vrijednost akademske slobode nije provedena zbog političkih i pravnih razloga. 47 zemalja članica Europskog prostora visokog obrazovanja definirale su popis od šest fundamentalnih vrijednosti visokog obrazovanja. To su akademska sloboda, integritet, institucijska autonomija, participacija studenata i osoblja u upravljanju te javna odgovornost države za visoko obrazovanje i javna odgovornost samih institucija visokog obrazovanja. Europska komisija upravo finalizira smjernice za zaštitu i promociju ovih fundamentalnih vrijednosti, stoji u poruci rektorice na stranicama Sveučilišta u Rijeci.

Kazala je da se vrlina intelektualne skromnosti povlači pred kulturom pretjerane samopouzdanosti. Napadi na znanost smatraju se vrhuncem slobode, navela je, pa je važno da profesori i studenti budu odvažni i pokažu da razumiju svoju pogrešivost te uvažavanje neslaganja kao dio znanstvenog opusa.

– Posebnu dobrodošlicu upućujem našim studenticama i studentima koji ove akademske godine započinju svoj studij na Sveučilištu u Rijeci, s porukom da Sveučilište postaje vaša kuća u kojoj nema isključenih i zaboravljenih, i u kojoj razumijemo da su strahovi i pogreške jednako kao i snovi i intrinzična motivacija sastavni dio svakog uspješnog poduhvata. U ovom izazovnim okolnostima, naša je jedina želja da jednog dana budete ne samo izvrsni stručnjaci već, prije svega, znatiželjne, kritične i humane osobe koje samo tada mogu postati i budući dobročinitelji društva, zaključila je Prijić Samaržija.

Izdvojeni članak
novi rektori dekani

Ovo su novi dekani i pročelnici na svim javnim sveučilištima u Hrvatskoj od 1. listopada

‘Obrazovanje mora slijediti tržište rada, ali ne smije stati na tome’

Zadarski rektor Faričić nove je studente upoznao sa sveučilišnom tradicijom grada. Naglasio je kako je njihova vizija stvaranje transfera novih znanja i tehnologija, inovativnih znanja prema potrebama društva i gospodarstva, uz društveno odgovorno ponašanje i etički visoke standarde.

– Dolaskom u Zadar učinili ste dobru stvar za svoje akademsko napredovanje, ne samo kroz ono što ćete čuti u učionicama, nego i kritičko razmatranje, radoznalost i skepsu. Bit ćemo vam dobro sugovornici, suputnici, možda ponekad i supatnici, ali nadam se da ćemo dijeliti više radosnih trenutaka. Obrazovanje mora slijediti tržište rada, ali ne smije stati na tome. Sveučilište mora prednjačiti i istraživati neke nove smjerove razvoja, stvarati nova tržišta rada. Neke spoznaje neće uvijek biti moguće primijeniti u aktualnim tržišnim okolnostima, iskoristiti ih za brzu zaradu, ali ćete graditi sebe kao harmonične osobe, graditelje onoga što slijedi u budućnosti, rekao je Faričić.

Novi dubrovački rektor Nebojša Stojčić na Facebooku je napisao da danas završava jedno poglavlje, a započinje novo. Objavio je i fotografiju s bivšim rektorom Nikšom Buromom koji s čela sveučilišta odlazi poslije dva uzastopna mandata.

– Nakon osam godina, ispunjenih bezbrojnim kilometrima, usponima i padovima, imam čast preuzeti dužnost rektora od ne samo kolege, već i dragog prijatelja. Zajedno smo se hrabrili u teškim trenucima i slavili uspjehe, a zauvijek ću biti zahvalan na podršci i nesebičnom prijateljstvu. Na ovom novom putu nosim sa sobom našu neraskidivu vezu. Dragi Nikša, hvala na svemu, poručio je novi dubrovački rektor.