Poznato zašto su studenti najčešće ostajali bez stipendije: Ključni uvjet nije zadovoljen na preko 1.800 prijava
Proteklog četvrtka Ministarstvo je objavilo rezultate natječaja za dodjelu 12.000 državnih stipendija studentima slabijeg socio-ekonomskog statusa. I ove godine prijava je bilo značajno više od broja stipendija koje se dodjeljuju, čak 17.724, a Ministarstvo je objavilo i koji su bili razlozi za neprihvaćanje prijava. Najčešći je razlog prelazak limita mjesečnih prihoda po članu kućanstva.
I ove su se akademske godine studenti mogli natjecati za državnu socio-ekonomsku stipendiju, s time da ih se u 2022./2023. dodjeljuje nešto više nego prethodnih godina – 12.000 naspram dosadašnjih 10.000. Veći je i iznos stipendije pa će ona u ovoj akademskoj godini iznositi 200 eura, odnosno 1.506,90 kuna, umjesto dosadašnjih 1.200.
Najčešće nisu zadovoljili limit mjesečnih prihoda
Ne iznenađuje, stoga, da je među studentima vladao veliki interes – i ove je godine broj prijava je premašio broj stipendija koje se dodjeljuju pa je za njih 12.000 stiglo čak 17.724 prijava.
Rezultati natječaja objavljeni su u četvrtak, a Ministarstvo je uz njih objavilo i najčešće razloge neprihvaćanja prijave. Prvi najčešći, zbog kojeg je u E kategoriji odbijeno čak 1.828 prijava, jest prelazak limita mjesečnog prihoda po članu kućanstva. Naime, pravilnik propisuje da mjesečni prihodi po članu kućanstva ne smiju prelaziti 100% proračunske osnovice, odnosno 3.326,00 kuna. Tak je podatak Ministarstvo dobilo kontrolom visine dohotka pri zaprimanju dokumenata.
Čak 379 studenata uz svoju je prijavu stavilo i oznaku da ne može u daljnju obradu, što je bio drugi najčešći razlog odbijanja prijave. Nadalje, 164 studenta navela su samo sebe kao jedinog člana obitelji, a imaju manje od 26 godina. Uz to, 160 prijava nije prihvaćeno jer su prijavljeni studenti u ovoj akademskoj godini drugi put upisani na prvu godinu studija na istoj razini studija, što se također kosi s pravilnikom Ministarstva. U tablici u nastavku možete vidjeti sve razloge neprihvaćanja prijave.
Rok za ulaganje prigovora je 23. prosinca
Ipak, treba naglasiti da ovo još uvijek nije nužno konačno stanje. Neki studenti već su uvidjeli moguće pogreške u bodovanju svojih prijava pa će uložiti žalbu na rezultate natječaja. Studenti imaju osam dana za slanje prigovora, odnosno to mogu učiniti zaključno s 23. prosincem, a kao datum podnošenja prigovora uzimat će se datum poštanskoga žiga ili zaprimljene e-pošte.
Prigovori moraju sadržavati ime i prezime podnositelja, adresu, OIB, kontakt broj telefona te predmet prigovora i opis/sadržaj istoga s navedenim datumom podnošenja prigovora i potpisom. Povjerenstvo odlučuje o prigovoru u roku od 30 dana od dana podnošenja prigovora. Adresa za slanje prigovora je:
Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Donje Svetice 38
10 000 Zagreb
ili
s naznakom: ‘Prigovor na rezultate Natječaja za dodjeljivanje državnih stipendija za akademsku godinu 2022./2023.’
Kako izgleda primjer prigovora na rezultate natječaja za državnu stipendiju, možete vidjeti na poveznici.