Pretraga

Pravobraniteljica studenata ogorčena poskupljenjem: ‘Novi dom nije izgrađen 50 godina, na Šari prokišnjava…’

A- A+

Studentski domovi u Zagrebu poskupljuju za između tri i deset eura, ovisno o kategoriji. I dok glavna predstavnica zagrebačkih studenata, predsjednica Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, to smatra opravdanim, studentska pravobraniteljica Ana Nera Horvat ogorčena je ovom odlukom. U priopćenju za medije ističe kako novi dom nije izgrađen preko 50 godina, a oni postojeći imaju ogromne nedostatke i suočavaju se sa sigurnosnim problemima. Kako podcrtava, stanje je takvo da standard nije u skladu niti sa starim cijenama.

Studentska pravobraniteljica Sveučilišta u Zagrebu Ana Nera Horvat | foto: Pravni fakultet Zagreb/srednja.hr

Još je u svibnju Mario Župan, zamjenik ravnatelja zagrebačkog Studentskog centra za srednja.hr rekao da su aktualne cijene smještaja neodržive. Ali je i jasno istaknuo da će sa Studentskim zborom i odborima o povećanju cijena razgovarati ‘kad uredimo smještajne kapacitete i dignemo standard’. Nikakvog uređenja nije bilo, ali smještaj, unatoč ovoj izjavi – poskupljuje. Kako smo pisali, povećanje se kreće između tri i deset eura, ovisno o kategoriji smještaja.

Pravobraniteljica: ‘Standard koji pružaju stanovnicima nije zaslužio niti cijenu koju trenutno ima’

I dok je predsjednica Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu Ivona Josipović za srednja.hr kazala da je njen stav da je SC u ovom trenutku ispravno postupio, studentska pravobraniteljica na Sveučilištu, Ana Nera Horvat, oprečnog je stava. Nema, svjesna je, prava glasa u tijelima poput onoga koje je donijelo odluku o poskupljenju, ali ima pravo izraziti mišljenje.

– Kao što znate, Studentski Centar povisio je cijene smještaja u studentskim domovima pravdajući se ‘neodrživosti cijena’ dok standard koji pružaju stanovnicima domova već godinama nije zaslužio niti cijenu koju trenutno ima! Naime, nedostaci su ogromni pa tako Sava i Lašćina suočavaju se sa sigurnosnim problemima, Šara ima problema s prokišnjavanjem te je za popravke potrebno čekati majstora i po tri tjedna.  U svim domovima, izolacija je katastrofalna i umjereni zvukovi iz jedne sobe čuju se u drugoj kao da se radi o istoj sobi, a u ljetnim mjesecima zbog nedostatka klimatizacije boravak u domu je neizdrživ, studentima je uistinu znalo pozliti od vrućine. Zbog nedostatka ventilacije, ‘miomirisi’ iz kuhinje šire se po cijelom katu i šire, navodi Horvat.

Ističe i da u domovima često nestaje vode, tijekom zimskih mjeseci zna doći i do povremenih prekida grijanja, kao i da je internetska veza ‘katastrofa te u nekim dijelovima domova studenti uopće nemaju pristup domskom internetu’.

– Također demantirala bih i informaciju da nije došlo do poskupljenja od 2013. godine jer ove akademske godine na Šari, za druge domove nemam informaciju, ipak došlo do prešutnog poskupljenja od 18 centi. Nadalje, ogroman problem studentima predstavlja neodgovarajuće i prekratko radno vrijeme i vikend spajanja blagajni domova, u vrijeme useljavanja i iseljavanja, kao da su i dalje u socijalizmu. Naime u to vrijeme dolazi ili odlazi veliki broj studenata iz svih dijelova RH kao i iz inozemstva, a u najvećem broju javnim prijevozom na koji studenti ne mogu utjecati kao niti na termine ispitnih rokova, koji su također u tijeku tih dana, navodi Horvat.

Izdvojeni članak
studentska soba studentski dom cvjetno naselje

U zagrebačkim domovima raste stanarina, glavna predstavnica studenata: ‘SC je ispravno postupio’

Novi dom u Zagrebu nije izgrađen 50 godina

Inače, u domove diljem Hrvatske smješteno je oko 14.000 studenata od njih gotovo 150.000. Već smo pisali da je u Zagrebu ove godine na natječaj pristiglo više od 10.000 prijava, a mjesta je za 6.880 studenata. Kada je riječ o proširenju, jedino novo koje se planira su tri paviljona na Kampusu Borongaj, o čijem se uređenju govori već 15-ak godina. Horvat je oštra i oko pitanja infrastrukture.

– Sveučilište u Zagrebu studentska je meka i ugošćava najviše studenata na području RH i apsurdno je da novi dom nije izgrađen preko 50 godina. Ali isto tako, žalosno je da zbog inertnosti i nesposobnosti SC-a, jer očito tu leži ključ problema, uz EU fondove i sve pogodnosti i u 21. stoljeću standard studiranja na zagrebačkom sveučilištu je takav kakav je. Na primjer, najavljena je obnova sportske dvorane i teretane na Šari, no ne naporima i sredstvima SC-a, nego privatnom donacijom, navodi Horvat.

Svjesna je, zaključno piše u svom priopćenju, da poskupljenja smještaja od tri do deset eura iznose oko dva sata rada po minimalnoj studentskoj satnici.

– No, s obzirom na sve ranije navedeno, to poskupljenje je neopravdano i neprihvatljivo. Primjerice, novoizgrađeni i moderno opremljeni studentski dom u Puli i novi paviljon u Osijeku imaju tek nešto više cijene (u Puli je cijena viša za 25 eura od najskuplje kategorije u Zagrebu), a koje su opravdane najmanje time što imaju klime u sobama, jer one više nisu luksuz uslijed očiglednih klimatskih promjena, navodi Horvat.